
Kipróbáltuk az Aquabeads gyöngyöket!
Vannak azok a játékok, amiktől jól felpörögnek a gyerekek és az olyanok, amitől egy szempillantás alatt lelassulnak és elcsendesednek. Mi tagadás, az online oktatás sokadik hete alatt az utóbbi típusú játékokat különösen nagy becsben tartom, így nagyon boldog voltam, hogy végre kipróbálhatjuk az Aquabeads gyöngyöket!
Pontosan úgy is lett, ahogy vártam, sorban készültek el a szebbnél szebb alkotások a gyöngyökből, mindez olyan koncentrálás és nyugalom közepette, hogy csak na! Szerintem a lényeget ezzel el is mondtam, de ha kíváncsiak vagyok, hogy pontosan mi is ez a gyöngyös kreatív játék és melyik gyerekem játszott vele a legtöbbet, máris elárulom!
Hogyan is működik az Aquabeads?
Bár sokat kreatívkodunk itthon a gyerekekkel, eddig nem ismertük az Aquabeads játékokat, úgyhogy teljesen új volt nekünk a terep. Kicsit utánanéztem és kiderült, hogy Japánban találták ki ezt a játékot, amihez tulajdonképpen csak különleges gyöngyökre, egy gyöngytálcára és egy vízpermetezőre van szükség, a többi pedig már a fantázia dolga.
Rá kell helyezni erre a tálcára a gyöngyöket a sablonok vagy éppen a saját ötletek alapján és ha összeáll az alkotás, le kell fújni vízzel. A gyöngyök pedig a víztől úgy egymáshoz tapadnak száradás közben, hogy egy szilárd kis gyöngykép lesz a jutalmunk, amit aztán kedvünk szerint használhatunk bármire.
Mi az Aquabeads kezdő szettet próbáltuk ki, amelyben összesen 650 darab (!) színes gyöngy van. Ez a hatalmas mennyiség rengeteg forma elkészítésére ad lehetőséget, szóval ez nem az a játék, ami párszor előkerül, kifogy belőle a gyöngy, aztán felkerül a polcra.
Bár ahogy nézem, lehet mindenféle tematikus utántöltőt is venni hozzá pluszban, rengeteg gyönggyel és extra sablonokkal. A legcukibb ezek közül talán a Sylvanian Families Aquabeads szett, amihez irtó cuki állatos sablonok vannak, de mondjuk a gyűrűsablonos se lehet semmi, amivel valódi, hordható Aquabeads gyűrűket lehet készíteni!
Mi készült nálunk az Aquabeads gyöngyökből?
Vagyis inkább mi nem készült, a lányok ugyanis szerintem mindent megcsináltak belőle, amit csak a sablonokon láttak!
A tüneményes állatoktól kezdve, a fagyin át a tűzoltóautóig mindenféle gyöngyképet megvalósítottunk és amikor már elég rutinosak voltunk, elkezdtük cifrázni is egy kicsit a dolgokat! Rájöttünk ugyanis, hogy ha behelyezünk óvatosan egy vékony cérnaszálat még a vizes lefújás előtt a gyöngyök közé, akkor akár fel is tudjuk akasztani száradás után a gyöngyképeket, illetve azzal is kísérletezgettünk, hogy hogyan tudunk úgy kihagyni egyetlen gyöngyöt a képből, hogy nyakláncra akasztható medálként használhassuk a kis alkotásokat.
Érdekes, hogy a gyerekek nálunk maradtak a biztos talajon és csak a sablonok alapján alkottak, nem mertek anélkül nekivágni újabb kis gyöngyképeknek. Voltak ugyan próbálkozások, de aztán mindig inkább visszatértek a jól bevált sablonokhoz.
Az elkészült gyöngyképek egyébként egy dobozban gyűlnek itthon és pont úgy játszanak ezekkel a kis formákkal a gyerekek, ahogy más játékfigurákkal is szoktak.

Kisiskolásoknak a legideálisabb szerintem az Aquabeads
Az Aquabeads gyöngyök olyan aprók, hogy a kibontás után egyből lehetett látni, hogy a gyöngyök elhelyezése a gyöngytálca rekeszeibe már önmagában egy igazi finommotorikus mozgást fejlesztő feladat. A gyerekek meglepő módon nagyon élvezték már ezt a részt is, minden gyöngyöt gondosan a helyére tettek és csak azután álltak neki az alkotásnak!
Nálunk a leglelkesebben a harmadikos kislányom játszott az Aquabeads gyöngyökkel. Azt hiszem, hogy ez a játék ebben az életkorban a legideálisabb, a hatéves lányom ugyanis még többször elveszítette a türelmét játék közben, hiszen itt gyakran előfordul, hogy újra kell tervezni, ha például elszámoltuk a gyöngyöket vagy esetleg elcsúsztunk egy sort.
Bevallom engem meglepett, hogy az Aquabeads játékok négyéves kortól ajánlottak, az én tapasztalataim szerint kizártnak tűnik, hogy egy annyi idős gyerek önállóan tudjon játszani ezekkel a szettekkel. Még szülői segítséggel is csak nehezen, mert egyszerűen túl aprócskák ahhoz a gyöngyök, hogy meg tudja fogni őket, hiszen már a gyöngytartóból sem olyan könnyű kivenni a színes gyöngyöket, nemhogy megfelelően elhelyezni a tálcán.
A nagyobbaknál viszont éppen ez a játék legnagyobb előnye, hogy ezt az apró, finom mozdulatot kell nagyon pontosan egymás után sokszor megismételni, emiatt is igényel fokozott koncentrálást a játék. A gyöngykép ugyanis csak precíz munkával és odafigyeléssel készülhet el, ami a gyerekek számára is teljesen egyértelművé válik, amint nekiállnak elkészíteni egy Aquabeads formát.
Kata - háromgyerekes feketeöves anyuka