Karácsonyi szokások a világ körül
A gyerekek gyakran megkérdezik karácsony előtt, hogy mikor jön a Jézuska, ám nehezen tudják elképzelni, hogy nem mindenkinél pontosan ugyanúgy zajlik a karácsony, ahogyan náluk. Bizony, igencsak eltérőek lehetnek a szokások, akár még egy országon belül is, hát még ha kitekintünk a nagyvilágba!
Hiszen mindenhol más kerül az asztalra és más időpontban jön a Jézuska, akad család, akik ilyenkor napokig otthon vannak, mások viszont nagy rokonlátogatásra indulnak és így tovább! Beszélgessünk ezekről is az ünnepek előtt a gyerekekkel és nyissuk ki egy picit számukra a világot, hogy lássák, ünnepelni nagyon is sokféleképpen lehet!
Akad, ahol kánikulában ünneplik a karácsonyt...
Talán az a leginkább megdöbbentő a magyar gyerekeknek, hogy bizony vannak olyan országok, ahol a Jézuska kánikulában érkezik és nagykabát helyett fürdőruhában várják az ajándékokat a gyerekek.
Az ausztrálok karácsonykor például az illatos mézeskalács helyett inkább fagylaltot esznek, hogy elviselhetővé tegyék a meleget, karácsony este pedig nem otthon ünnepelnek a családok Melbourne-ben, hanem egy óriási adománygyűjtő koncerten vesznek részt és a strandok is tele vannak ilyenkor karácsonyi lakomát ülő ünneplőkkel.
Az ausztrál hagyomány szerint a Mikulás szánját is szarvasok helyett nyolc kenguru húzza, szóval legalább Rudolfnak sem kell elviselnie a nyári kánikulát, miközben végiglátogatják a gyerekeket.
Akad, ahol nem is a Jézuska hozza az ajándékot...
Sőt, még csak nem is karácsonykor! A déli országok többségében ugyanis az ajándékozás fő napja nem szenteste, hanem vízkereszt. Olaszország több részén is La Befana, azaz egy kedves boszorkány hozza hagyományosan a meglepetéseket, bár angolszász hatásra ez mostanra már kezd megváltozni és Babbo Natale, azaz a Télapó már karácsonykor megajándékozza a gyerekeket.
A spanyol gyerekek is vízkeresztkor várják az ajándékokat, méghozzá a napkeleti bölcsektől! Spanyolországban egyébként érdekes hagyomány, hogy december 22-én a lakosság nagy része lottózik, amelynek számait december 24-én húzzák ki és énekelve ismertetik a nézőkkel.
Akad, ahol a sport is része a karácsonynak...
Magyarországon a karácsonyi hagyományoknak nem része a sport, nálunk sokkal inkább jellemző, hogy a családok otthon falatoznak, élvezik az együtt töltött időt és kipróbálják a karácsonyra kapott társasjátékokat. Hiszen ilyenkor nem kell sehova se rohanni, jöhetnek az igazi családi társasjátékok, komoly visszavágókat lehet játszani és az se baj, ha akár késő estig tart a játék, hiszen másnap nincs iskola.
Számos helyen azonban kifejezetten népszerű tradíció a közös karácsonyi meccsnézés, legyen szó akár kosárlabdáról vagy fociról az angolszász országokban. Ausztráliában például a jó időre való tekintettel számos különleges karácsonyi sportversenyt is szerveznek a gyerekeknek és a felnőtteknek is, míg Venezuelában karácsony este lezárják az utcákat, hogy az emberek görkorcsolyával mehessenek a templomba.
Na és ki az a híres Joulupukki?
Hallottál már Joulupukki-ról, aki Finnországban látogatja meg a gyerekeket? A szakállas mitikus figura első kérdése mindig az, amikor az ajtón benyit (nem a kéményen át huppan le), hogy laknak -e itt jó gyerekek.
Joulupukki ősének azonban semmi köze nincs Szent Miklóshoz. Nuuttipukki egy elég ijesztő kinézetű, bakkecskéhez vagy a mohácsi busókhoz hasonlatos figura, akinek a termékenységi varázslás volt a fő szokása a sámánizmusban. Érdekes, hogy az évek során ilyen jóságos figurává vált, mert eredetileg az volt a szokása, hogy házról házra járt, sört kért és még a gyerekeket is ijesztgette.
Joulukor, vagyis karácsonykor a finnek egyébként hagyományosan tejberizst esznek, amibe egyetlen szem mandulát is rejtenek. Úgy tartja a hagyomány, hogy a következő évben szerencse vár arra, aki megtalálja a tányérjában mandulát!
Karácsonyi kecske?! Bizony, ilyen is létezik!
A svéd Julbok, vagyis a karácsonyi kecske, emblematikus figurája a skandináv ünnepnek. Ez nem igazi állat, hanem szinte teljes egészében szalmából készül. Gävle városában 1966 óta készítik el a kecske óriás méretű változatát, ám az emberek évről évre megpróbálnak kárt tenni ebben a meglehetősen drága karácsonyi szimbólumban. 1966 óta összesen 28 alkalommal lett vandálkodás áldozata Julbok, a kecske.