Játékteszt indul 3,2,1 - bemutatjuk Horváth Dettit
A Játékszigetnél folyamatosan arra törekszünk, hogy vásárlás alkalmával minden szükséges információ a rendelkezésetekre álljon, egy-egy játékról. A webáruházban történő vásárlás értelemszerűen azzal jár, hogy a kiszemelt játékot nem tudjátok kézbe venni, a képekre és a termékleírásokra kell támaszkodnotok. Szeretnénk, hogy minél több hiteles információt kapjatok a vásárláshoz, ezért szeretnénk nektek bemutatni Horváth Dettit, akit már ismerhettek az online térből.
Detti logopédusként dolgozik, mellette folyamatosan jelen van a közösségi térben, ahol főleg kisgyermekes családoknak nyújt segítséget. Detti hamarosan látható lesz a Játéksziget közösségi csatornáin is, ahol rendszeresen jelentkezik majd játékteszt videókkal. Vele készítettünk interjút.
Mikor döntötted el, hogy gyerekekkel szeretnél foglalkozni? Miért a gyógypedagógiai pályát választottad?
A gimnáziumban már biztos voltam benne. Akkorra jöttem rá, hogy mennyire érdekelnek a különböző fogyatékosságok, a képességek fejlesztési lehetőségei. Nagyon erősen bennem volt az is, hogy szeretném érzékenyíteni majd a többi gyereket is, hogy el tudják fogadni a másságot, erre a mai napig törekszem a munkámban.
Sokunkban még élénken él a kép a kedvenc gyerekkori játékunkról, legyen az egy plüss maci, játékbaba vagy egy jó társasjáték. Ezekre jó visszaemlékezni, szép emlékeket idéznek. Neked van ilyen?
Egy plüss maci volt nekem is, Mézi, amit nagyon sokáig mindenhová vittem magammal, de még iskoláskoromban is. Ezen kívül inkább a kertünkben voltam kint sokat, ott szerettem játszani és felfedezni a dolgokat.
Felnőttként van kedvenc játékod? Kártyajáték, társas vagy egyéb esetleg?
Most legjobban a Spicy-t, a Quoridort és a Micro Macrot szeretem, de mindig szívesen játszom Activity-t vagy Scrabble-t is.
Kisgyermekekkel foglalkozó szakemberként tudsz olyan játékokat ajánlani, amikkel a szülők támogathatják gyermekük fejlődésének folyamatát?
Szerintem minden játék lehet fejlesztő, ha jól használjuk - legalábbis aminek nem annyi a lényege, hogy gombnyomásra zenél vagy villog, az biztosan. Én például nagyon szeretem a játékkonyhát szókincsfejlesztésre vagy tárgy-kép egyeztetésre használni, elengedhetetlenek a mesekönyvek is, de a kreatív játékok (gyurma, marokfilcek) is nagyon jól használhatóak fejlesztésre.
Minden szülő a lehető legjobbat szeretné a gyermekének, mégis sokszor sajnos az élet vagy emberi hiányosságaink és gyengeségeink kihatnak a gyermekeinkkel való kapcsolatunkra is. Te, mint aki sok családdal kerül kapcsolatba napi szinten, hogy látod, mi az, amivel szülőként többet tehetnénk a gyermekeinkért?
Ha a beszédfejlődést nézzük, szerintem apróságokkal tudunk a legtöbbet segíteni a gyerekeknek. Az ilyen tippeknél mindig fontos, hogy a szülőnek se legyen túl megterhelő ezek bevezetése. Ilyen javaslatok szerintem például, hogy ne menjen egész nap a háttérben a TV/rádió, amíg a gyermek játszik, ne csőrös pohárból, hanem sima pohárból igyon, illetve hogy dajkanyelven, egyszerű szavakat használva beszéljenek hozzájuk a szülők. Az otthoni játékválasztás is fontos, azt látom, a szülőknek ebben egyre több segítségre van szüksége, hogy melyik játékot hogyan tudják úgy használni, hogy pont az ő gyermekük fejlődési folyamatát segítse. Az előbb említett játékkonyha pont ilyen: a szerepjáték megjelenése előtt az élelmiszereket érdemes szókincsbővítésre használni, de 2 éves kor körül már lehet olyan tevékenységekkel párosítani, hogy az igéket tudjuk tanítani vele a szókapcsolatok, rövid mondatok megjelenéséhez. Ezt maguktól nem tudják a szülők - nem is kell tudniuk, ezért vagyunk mi, logopédusok, hogy ezekben segítsünk.
A napi munkád során használsz valamilyen játékeszközt, a játék maga megjelenik a fejlesztéseken?
Ohhh, persze! A Zingo Bingot minden gyerek imádja nálam, sajnos ki is kapok mindig. Rendszeresen Dobble-zunk a nagyobbakkal, de használunk mágneses öltöztetős játékot, kirakókat, memória kártyákat és még rengeteg mást is. Az már sokkal ritkább, hogy valamit használati utasítás szerint használok, pont azért, amiről az előbb is beszéltem – hogy személyre szabott legyen a feladat és olyan területet fejlesszen, ami éppen az adott gyermeknél szükséges.
A játékok tesztelése során milyen szempontokat fogsz figyelembe venni?
Fontos lesz, hogy milyen korú gyerekek használhatják, lehet-e beszédfejlesztésre használni vagy inkább más területet igényel/erősít a játék, és itt is igyekszem majd a leírt használati utasításon kívüli feladatötleteket adni korosztályok vagy képességek szerint. A visszajelzések alapján ezek a leghasznosabbak a szülőknek és én is így érzem őszintének – ha kvázi hangosan gondolkodom a felhasználási lehetőségekről a videóban.
Köszönjük az interjút!
Kapcsolódó játékok: #fejlesztő játék, #kreatív játék, #mesekönyv, #játékkonyha
Tetszett a "Játékteszt indul 3,2,1 - bemutatjuk Horváth Dettit" cikkünk? Szeretnél még hasonlókat olvasni? Görgess lejjebb és regisztrálj a Játéksziget Hírlevélre és mi meglepünk nagyszerű írásokkal, játék akciókkal, kedvezményekkel és újdonságokkal.