Játék-újrahasznosítás: Adj új életet régi játékaidnak!
A ma élő környezettudatos gyermek a holnap környezettudatos felnőttjévé válik.
Be kell vallanom, viszonylag elkényeztetett gyerek voltam a játékok terén. Bár egy közepes jövedelmű háztartásban nevelkedtem, a játékkollekcióm egy királylányéval vetekedett, és egy bizonyos ideig szerettem is az összes játékkal játszani. Az idő múlásával azonban, mint a legtöbb lány, úgy én sem babáztam többet, és többé nem került le a Monchhichi, a sütibaba a polcról. Kinőttem azokat a játékokat, amelyek nem is olyan rég még szórakoztattak.
Évekkel később, kiskamaszként úgy döntöttem, hogy újrahasznosítom ezeket a játékokat. Bár ez a fogalom akkoriban még nem volt a köztudatban, újrahasznosításnak számított a játékok elajándékozása is. A szelektív hulladékgyűjtés akkor még nem volt opció, ezért az újrahasznosítás ezen módja szóba sem jöhetett. Ahogy manapság sem, nemcsak azért, mert a játékok általában többféle alapanyagból állnak, hanem mert senkinek sincs kedve őket a kukába dobni. A nemrégiben még a gyermekünk karjában pihenő, most a kuka tetején árválkodó, szomorú plüssmackónál nincs is szívszorítóbb látvány…
De akkor mégis mit tegyünk velük? Ez az 5 tipp a segítségünkre lehet:
1.Add a régi játékokat adományba!
Minden évben több lehetőségünk is adódik, hogy ellátogassunk a helyi jótékonysági szervezethez, egyházakhoz vagy adományboltokhoz. A Játéksziget is minden évben rendez gyűjtést a rászoruló gyermekek számára: gyűjtöttünk már a Máltai Szeretetszolgálat átmeneti otthonában élőknek, a daganatos gyermekeknek a Tűzoltó utcai kórházban, az árva, szülők nélkül nevelkedő gyermekeknek és a mélyszegénységben élőknek is. Idén sajnos már lezárult adománygyűjtő akciónk, de amíg új gyűjtésbe nem kezünk, nyugodtan félrerakhatod a megunt játékokat egy erre szánt dobozba. Ne feledd azt sem, hogy csak jó, megkímélt állapotú, tiszta ajándékokat adományozz, hiszen senki sem szeret piszkos játékfigurákkal játszani.
2. Rendezz garázsvásárt!
Csinálj árverést a már nem használt játékokra, és hívd meg barátaidat, ismerőseidet az eseményre. Így nemcsak az otthon kényelmében tudsz túladni a játékokon, de ha szerencséd van, még egy kis pénzt is kereshetsz. Nem beszélve arról, hogy egy-egy garázsvásár remek szórakozás a felnőttek számára is. Árazzátok be együtt a plüssmacit, és nyissátok meg mókatárotokat a többiek előtt!
3. Add más gyermeknek a játékokat
Biztos van olyan szomszédod, munkatársad vagy barátod, akinek kisebb a gyermeke vagy épp gyermeket vár. Nemcsak a kinőtt ruhák, babakocsik, kiságyak jönnek jól ilyenkor, de azok a játékok is, amelyekhez túlságosan ragaszkodunk ahhoz, hogy csak úgy megváljunk tőlük, és szeretnénk, ha biztosan jó kezekbe kerülnének. Ilyenek lehetnek például a szerepjátékok, vagy azok a modern, minőségi és fejlesztő bébijátékok, amelyeket gyermekünk gyorsan „kinő”.
4. Készíts belőlük más játékokat
Ha ügyes a kezed és tele vagy kreatív energiával, a Pinteresten rengeteg ötletet találhatsz arról, hogyan hasznosítsd újra a játékokat. Megunt rongybabából készülhet maci, szétszakadt nyakláncból szélcsengő, apró kacatokból adventi koszorú, rongyos mackóból művészeti alkotás:
5. Tartsd meg a játékokat a következő generációnak
Szerintem mindenkinek van egy olyan játéka, amitől egyszerűen nem tud megválni. Nekem az egyik ilyen a Götz babám, amit az amerikai nagybácsimtól kaptam a 90-es évek elején, és nagyon értékes és szép ahhoz, hogy túladjak rajta. A másik ilyen inkább a szívemhez áll közel: a brummogós (valójában inkább kecskehangot adó) mackó, amit a keresztapámtól kaptam, amikor kórházba kerültem 3 évesen. Ezeket a „családtaggá” avanzsált játékokat majd az én gyermekeim öröklik, ahogy én is megkaptam anyukám kedvenc babáját az 50-es évekből. És biztosan a te gyermekednek is már van egy-két olyan kedvence, mely hosszabb távra költözött az otthonotokba. Talán nincs is jobb módja az újrahasznosításnak, minthogy átörökítjük őket a következő generációnak.
Ne feledjük, a környezetért való felelősségvállalás a következő generáció jövőjét alapozza meg. A ma élő környezettudatos gyermek a holnap környezettudatos felnőttjévé válik.
Az Ecolife cikke nyomán