Így készülj szülőként az iskolás hétköznapokra!
Nincs mit szépíteni, iskolás szülőként bizony nekünk is új időszámítás kezdődik minden ősszel! Újra meg kell nyitni a képzeletbeli excel táblázatot a fejünkben, gondolatban bele kell pakolni a gyerekek napirendjét a mindenféle különórákkal együtt, majd mindezt összefésülni a családtagok programjaival. Ismerős, ugye?
Hoztunk most pár tippet, hogy mi mindenre érdemes szülőként gondolni a vakáció utolsó napjaiban, hátha így egy kicsit egyszerűbben indul majd az új tanév!
Nézd át, hogy mit nőttek ki a gyerekek!
Ellenőrizd le időben az ünneplőruhákat, mert három hónap sok idő, azalatt bizony simán előfordulhat, hogy kinőtték a gyerekek a cipőt, az inget vagy a blúzt! Semmiképp ne hagyd augusztus 31-én estére a dolgot, mert aztán rohangálhatsz az utolsó pillanatban az évnyitó előtt!
Érdemes azt is időben leellenőrizni a nyári papucsos-rövidnadrágos-szoknyás hónapok után, hogy ha hirtelen jön egy hűvösebb őszi nap, ugye jó még a gyerekre a zárt cipője és a hosszúnadrágja? Na és a tornaórai cipője rendben van?
Higgyétek el, a tapasztalat beszél belőlünk, szinte biztos, hogy jó pár őszi darabot be kell újítani a gyerekeknek, még akkor is, ha szemmel láthatóan nem nőttek akkorát!
Tavalyi tanszerek elpakolása és átnézése
Új tanév, új élet, aminek bizony úgy kell nekiállni, hogy elpakoljuk az előző tanév nyomait, hiszen szeptember 1-jén már az új könyvek és füzetek kerülnek a fiókokba. A tanszerek elpakolása persze leginkább a gyerekek dolga, de a kicsiknek azért elkél hozzá a szülői segítség.
Biztosan sok eszközt lehet még használni ebben az évben is vagy tovább lehet adni esetleg a testvéreknek, ami azonban kifogyott, tönkrement vagy már nincs rá szükség, ne foglalja a helyet az íróasztalon.
Ha valamilyen iskolaszert pótolni kell vagy új iskolatáskára van szükség, online is meg tudod rendelni, így el lehet kerülni a nyár végi tumultust a papírboltokban.
Ide kattintva találod egy korábbi cikkünket, amelyben annak járunk utána, hogy mikor érdemes lecserélni a legelső iskolatáskát, a leendő elsősök szüleinek pedig ez az írásunk segít az első iskolatáska kiválasztásában.
A gyerekeknek is kell a hangolódás a sulis napokra
Felnőttként sem egyszerű szabadság után visszatérni a munkába, hát most képzeld el, hogy milyen lehet ez a gyerekeknek a 10 hetes vakáció után!
Fokozatosan érdemes augusztus utolsó napjaiban visszaállni a korábbi fekvésre esténként, hogy aztán ne legyen akkora sokk szeptember 1-jén reggel nyolckor beülni a padba. Ha minden nap csak 15 perccel hamarabb fekszenek le a gyerekek, pár nap alatt vissza lehet állítani a korábbi napirendet, meglátod!
Augusztus végén pedig elő lehet venni lassan azokat a játékokat, amelyek játékos formában fejlesztik a gyerekek olvasási és szövegértési készségét vagy épp a matematika tudásukat segít leporolni. Na persze nem gondolunk semmi kemény gyakorlásra, ne aggódj, inkább az olyan játékokat javasoljuk, mint amilyen például a MiniLÜK vagy az Iskolás vagyok társasjáték, de a BrainBox kvízjátékok közül is jó ötlet lehet bevetni az Angol nyelvlecke, a Világtörténelem vagy a Matematika szetteket!
Új szokásokra fel!
A szeptember mindig egy amolyan „kis január”, ami lehetőséget ad néhány új szokás bevezetésére. Gondold végig, hogy mik voltak azok a dolgok, amelyek a legtöbb bosszúságot okozták tavaly a hétköznapok során és próbálj meg eléjük menni!
Ha például sokszor visszahozza az uzsonnát a gyerek, beszéljétek meg, hogy mit vinne magával szívesen a suliba. Össze is állíthattok akár közösen egy listát, amiből aztán mindig tudsz neki válogatni aszerint, hogy mikor mi van otthon a konyhában. Beszéljétek meg előre, hogy jár -e valami nasi a tízórai mellé, ha igen, hányszor egy héten stb., így máris sok napi vitát meg lehet előzni.
Vagy ha például valamelyik gyereked nehezen kel ki az ágyból reggelente, beszéljétek meg előre, hogy mennyivel hamarabb lenne érdemes őt felébreszteni az iskolai napokon, hogy legyen bőségesen ideje ébredezni.
De említhetnénk akár a táska bepakolását, az edzőcucc szennyesbe rakását vagy az esti lefekvés idejét – általában ezek is olyan dolgok, amelyek gyakran vezetnek konfliktushoz. A gyerekek mindig jobban igyekeznek betartani a közösen meghozott szabályokat, ezért érdemes jó előre letisztázni a kritikusabb kérdéseket, hátha így el lehet kerülni aztán a mindennapos vitás helyzeteket.