Így hat a babázás az érzelmek kifejezésére - Ismerd meg a Barbie kutatását!
A Barbie és a Cardiff University közös kutatása kimutatta, hogy azok a gyerekek, akik babázással töltötték az idejüket, jelentősen többet beszéltek mások érzéseiről és gondolatairól, mint azok, akik a kutatás ideje alatt tableten játszottak.
Vajon tudják a szülők, hogy babázás közben milyen fontos dolgok történnek?
Talán bele se gondolunk sokszor abba, hogy a babázás által fejleszthető empátia és egyéb szociális képességek nemcsak a gyerekek későbbi érzelmi, de akár még szakmai és párkapcsolati életére is hatással lehetnek.
Egy Barbie által támogatott 2020-as kutatás adataiból például kiderült, hogy míg a szülők 91 százaléka a társas élet szempontjából kulcsfontosságúnak találta a gyermeke érzelmi fejlődését, mindössze 26 százalékuk tudott a babázás ilyen téren mutatott jótékony hatásáról.
Különösen érdekes adatok ezek a pandémia időszakában, amikor a társas élet hagyományos formái bizony igen gyakran háttérbe szorulnak, hiszen az elmúlt években a gyerekek jóval kevesebb időt töltöttek közösségben. Nem véletlen, hogy egy 2021-ben publikált tanulmányban a megkérdezett szülők 61 százaléka érezte úgy, hogy gyermeke érzelmi fejlődésére is negatív hatással volt a világjárvány.
Mi történik babázás közben a gyerekek agyában?
A vizsgálatsorozatban a Cardiff University kutatói a játék közbeni kommunikáció fejlődést támogató hatását vizsgálták, méghozzá úgy, hogy a kutatók a közeli infravörös spektroszkópiának nevezett eljárás (NIR) segítségével monitorozták a kísérletben részvevő gyerekek agyi tevékenységét. A kutatás során összesen harminchárom 4 és 8 év közötti fiút és lányt figyeltek meg négy különböző helyzetben: egyéni és társas babázás, valamint tableten történő játék közben.
A tudósok a babákkal egyedül és társaságban játszó gyerekek körében is megnövekedett aktivitást fedeztek fel az agy szociális és érzelmi fejlődésben nagy szerepet vállaló, úgynevezett pSTS régiójában. Ez alátámasztja az első szakasz tapasztalatait, miszerint a gyerekek társas és empatikus képességeinek fejlődését nemcsak a közös, de akár az egyéni játék is elősegítheti.
- Amikor a gyerekek babázás közben különféle helyzeteket játszanak el, gyakran hangosan kimondva fogalmazzák meg az egyes szereplők érzéseit és gondolatait. Az ilyen – játék során elképzelt – érzések meghallgatása, valamint ezek átélése és a kitalált szereplőhöz kapcsolása segít fejleszteni a mások belső érzésvilágát érintő kommunikációt, hosszú távon pedig az empatikus és szociális készségeket” – mondta Dr. Sarah Gerson, a Cardiff University kutatócsoportjának vezetője. – Ezek a készségek a gyerekek számára nemcsak az új barátságok kialakítása és fenntartása során lehetnek hasznosak, de a szüleiktől és tanáraiktól való tanulást is megkönnyíthetik.”
Tudtad, hogy Barbie idén már 63 éves lett?
Na és ha valaki, akkor a Barbie gyártói biztosan mindent tudnak a babákról és a babázásról, hiszen évente 58 millió Barbie baba talál gazdára a világban, ami egészen elképesztő mennyiség. Folyamatosan igyekeznek a gyerekek kedvében járni és közben persze próbálják alakítani is a gyerekek viselkedését a játékokon keresztül. Ismered például a You can be anything Barbie babákat? A Barbie gyártója ezekkel a babákkal teljesen megváltoztatta a marketingstratégiáját, hiszen a babákkal már nem egy szép arc üzenetét sulykolják, hanem a „bármi lehetsz” jelszóval azt hangsúlyozzák, hogy a nők is ugyanolyan sokra vihetik a különböző foglalkozásokban.
Tavaly pedig egy környezettudatos témájú Barbie kollekciót dobtak piacra, hogy ezzel is felhívják a gyerekek figyelmét arra az elképesztő mennyiségű szemétre, amivel az óceánnak meg kellene birkóznia. A játékok előállításához szükséges hulladékot olyan területeken gyűjtik össze, amelyek a folyók vagy a tengerpartok 50 km-es körzetében találhatóak és ahol egyébként nem hasznosítanák újra ezeket a hulladékokat. 2030-ig pedig az összes játékát és csomagolását legalább 90 százalékban újrahasznosított vagy újrahasznosítható műanyagból gyártja majd a Barbie babákat is gyártó Mattel cég.