Így használd a motivációs táblát a gyereknevelésben!
Motivációs tábla gyerekeknek, olyasmire gondolunk, ahol különböző napi feladatok vannak egymás alatt felsorolva és a feladat elvégzése után jelölni lehet, hogy sikeres volt -e a kivitelezés vagy sem.
Igen, ez így elsőre talán kicsit katonásan hangzik, de hidd el, szuperül kikerülhetőek vele az olyan mindennapos konfliktusok, amelyek például a "Pakold el a játékaidat!" és a "Gyere már fogat mosni!" kérések körül szoktak kialakulni. Ha érted mire gondolunk, khm, khm...
Mire jó a motivációs tábla?
A motivációs tábla lényege, hogy a pozitív visszacsatolást helyezi előtérbe a büntetéssel szemben a gyereknevelésben. Ahelyett, hogy ötvenszer elmondanád ugyanazt a gyerekednek minden nap, gyűjtsétek inkább össze a napi rutinfeladatokat a táblára, függesszétek ki valahova, ahol jól szem előtt van és hagyjátok, hogy ők maguk legyenek felelősek a feladat elvégzéséért.
A gyerekek szeretik az egyértelmű és világos feladatokat, ügyesen fejben is tudják tartani, ha azonban tudják, hogy képesek vagyunk tízszer is megkérni őket ugyanarra, akkor hamar hozzászoknak és onnantól már nem úgy kezelik, mintha az az ő saját feladatuk volna. Inkább csak valami, amit ha sokszor elmondanak nekik, egy idő után megcsinálják. Ilyen például a rendrakás vagy az ágy bevetése reggel, hogy csak néhányat említsünk a nagy klasszikusok közül.
Mi kerüljön fel a motivációs táblára?
Erről mindig közösen döntsetek a gyerekekkel. Ne csak olyat akarj kitenni a táblára, ami nehézséget okoz neki, nyugodtan legyen olyan is a feladatok között, amit örömmel szokott elvégezni, minden különösebb kérés nélkül is. Ha több testvér van és közös a tábla, igyekezzetek akkor is igazságosan elosztani a feladatokat, hogy mindenkinek lehessen sikerélménye már a kezdet kezdetén is.
Minden feladatot persze nem kell kitenni, hiszen nem az a cél, hogy mindent kontroll alatt tartsatok és kivesszen a belső motiváció a gyerekekből. Próbálj inkább csak azokra a feladatokra koncentrálni, amelyek a legtöbb felesleges konfliktust okozzák.
Motivációs tábla házilag
Készen is vásárolhattok motivációs táblát, de Ti is elkészíthetitek otthon, akár a gyerekekkel közösen is. Készülhet kartonra, használhattok hozzá matricákat vagy mágneseket is akár, kitehetitek a hűtőre vagy a falra is. Akár nyomtatni is lehet minden hétre egy új lapot és színessel rajzolhatják rá a jeleket a gyerekek!
Döntsétek el együtt, hogy a feladat elvégzése vagy éppen nem elvégzése esetén milyen jel kerüljön a táblára. Ne engedd, hogy büntetés hatása legyen, ha valami nem jól sikerült esetleg egyik nap, hiszen a tábla lényege éppen a pozitív megerősítés és az, hogy mindig van lehetőség másnap másképpen csinálni valamit.
Vannak családok, ahol szokás bizonyos mennyiségű csillag, mosolygó arc stb. összegyűjtése után extra jutalmat is adni a gyerekeknek, de kisebb gyerekeknél mindenképpen érdemes ettől eltekinteni. Nekik önmagában már az is nagy örömet okoz, ha például rendrakás után betehetnek maguknak egy kedves jelet a táblán és ahogy már említettük, sokkal inkább a konfliktusok elkerülése és a rutinfeladatok megtanítása a célja a táblának, mintsem az, hogy kiöljük a gyerekekből a bennük lévő motivációt.