Így férnek meg egymás mellett a hagyományos játékok és a programozás!
A technológiai játékoknak megvan a helye a mai világban, hiszen számos előnyük van, akárcsak az olyan hagyományos játékoknak, mint a társasjátékozás vagy a legózás. Minden játék szórakozás és valamiféle tanulás is egyben, az azonban biztos, hogy a technológiai játékok jóval nagyobb odafigyelést igényelnek a szülőktől és érdemes határokat szabni köréjük.
Nagy kérdés, hogy hány éves kortól ismerhetik meg a gyerekek a technológia világát és hogyan tartsunk egészséges mértéket a különböző elfoglaltságok között!
Játszva tanuló óvodások
Egy bőlcsödés vagy óvodás gyerek mindennapjaiban nem kérdés, hogy elsősorban hagyományos játékoknak kell szerepelniük. A babák, a játékállatok, a figurák, a kisautók és a babakonyha egytől egyig abban segítik a gyerekeket, hogy olyan mindennapos helyzeteket modellezzenek le, amelyek foglalkoztatják őket. Ezt nevezzük szerepjátéknak, aminek rendkívül nagy szerepe van a gyerekek társas és érzelmi fejlődésében.
A színezők, a matricák, a gyurma és az összes kézműves játék fejlesztik a finommotoros készségeket, miközben lehetőséget adnak a fantázia kibontakoztatására is. Az építőkockák, a LEGO és a kirakók fejlesztik a problémamegoldó képességet, míg a társasjátékok és a kártyajátékok lehetőséget teremtenek a szemtől szembeni kommunikációra, valamint hozzájárulnak ahhoz, hogy egy nap majd jól menjen a matek az iskolában.
Miért ne tanulhatná meg egy gyerek programozni a saját drónját vagy robotját?
Ha felébred a gyerekben az igény kisiskoláskorban, bátran lehet a technológiai játékok felé fordulni! Szerencsés, ha ez nem céltalan játékot jelent, hanem valami olyat, ahol a gyerek egy mindennapos feladathoz hívja segítségül a technológiát.
Mi lenne, ha megtanulná programozni például a drónját vagy egy LEGO robotot? Képzeld csak el, micsoda sikerélmény, hogy azt csinálja egy gép, amire ő megtanította! A programozás igazán hálás feladat abból a szempontból, hogy mindig hamar kapunk visszajelzést, hiszen vagy működik, amit elterveztünk vagy nem, és akkor máris lehet tovább agyalni a megoldáson.
Hát nem pontosan ez az, amire szeretnénk megtanítani a gyerekeket? Álljanak rugalmasan a feladatokhoz és ne adják fel, ha valami elsőre nem sikerül! Ehhez pedig mi lehet nagyobb motiváció, mint rábírni egy robotot például arra, hogy épp annyi méter után forduljon meg, ahogy mi szeretnénk?
A mértéktartás fontossága
Egy általános iskolás gyerek mindennapjaiban ugyanúgy jelen lehet egyszerre a programozás, a sport, az olvasás és a különböző játékok, hiszen ezek mind csak előbbre viszik őt és segítik a világ megismerésében. Mint minden másban, azonban itt is nagyon fontos az arányok betartása!
Tudtad, hogy a programozás során elsajátított algoritmikus gondolkodás biztos alapját képezi az élet minden területének? Leegyszerűsítve ez azt jelenti, hogy az algoritmikus gondolkodás nagyban segíti a gyerekeket a mindennapos problémák megoldásában, a tudatos tervezésben és az esetleges újratervezésben.
Gyermeked már olyan életkorban van, amikor érdeklik a robotok, esetleg a programozás? Most itt a kiváló lehetőség, hogy kipróbálja! Játssz velünk és nyerj egy 4 alkalmas, online drón programozás tanfolyamot a Gyerekakadémától! Játék részleteiért kattints ide>>