Hontalan állatok világnapja: ha nem tudsz örökbefogadni, ezen a 7 módon is segíthetsz rajtuk
Már korán, kisgyerekkorban érdemes példát mutatnunk a gyerekeinknek arra, hogy az állatokkal szembeni viselkedés nem kor- és helyfüggő, és együttérzéssel kell hozzájuk viszonyulnunk, hiszen mi választottuk őket társunknak, ami felelősséggel és kötelezettséggel jár.
Még a mai napig is elevenen él bennem, amikor kisgyerekként segítettem pár hontalan cicán. A szüleim szerencsére partnerek voltak e megmentő tevékenységemben, és orvoshoz vitték a cicákat, vagy segítettek nekik gazdát találni. Voltak történetek, amelyek happy end-el zárultak, például egyszer találtunk egy elveszett sziámi cicát, akinek aztán szerencsésen meglett a gazdája. Máskor viszont szomorúan végződött egy-egy ilyen történet: volt, hogy annyira beteg volt a cica, hogy el kellett altatni. Ám abból is sokat tanultam: segíteni jó és érdemes az állaton még akkor is, ha már nem sok remény van az életben maradásra, hiszen az állat méltó módon távozhat az élők sorában, és valahol a mi szívünk is megkönnyebbül ezért.
Az életkor tehát nem számít, amikor az állatok segítéséről van szó. Egy amerikai testvérpár, Sydney és Alexandria mindösszesen 12 évesek, és évek óta arra áldozzák szabadidejüket, hogy állatokon segítsenek. Szerintük az örökbefogadás nem az egyetlen mód arra, hogy segítsünk. Nézzük a két kislány tippjeit:
#1. Tanítsd meg az embereknek, mennyire fontos a kutyák és macskák ivartalanítása. Az Egyesült Államokban naponta kb. 70 ezer kölyök cica születik, ami túl nagy szám ahhoz, hogy mindegyik közülük biztonságos otthonra találjon. Magyarországon a macskák száma kb. 3 millió, ami szintén nagyon nagy szám. Ha például egy ivartalanított macskának négy kölyke születik, azok 8 hónap elteltével már képesek újabb négy-négy kölyköt világra hozni, így 16 hónappal később az eredeti macskának 52 leszármazottja lehet. Ez egy jó kis folyamatábra, ami szemlélteti, hogyan szaporodhatnak el a macsekok ilyen rövid idő alatt:
#2. Kérj meg másokat is arra, hogy segítsenek. Sydney és Alexandra tízedik szülinapjuk alkalmából megkérték baráttagjaikat és családtagjaikat, hogy adjanak adományt a helyi menhelynek. Az állatotthonoknak nagy szükségük van a támogatásra, hiszen sokszor közösségi finanszírozásból oldják meg az állatok ivartalanítását, tartását, ápolását, kezelését.
#3. Legyél önkéntes. Nézzetek utána, hány éves kortól vállalhat a gyerek önkéntes feladatokat a helyi menhelynél, vagy menjetek el közösen. Az otthonok szívesen fogadják azokat, akik kutyát sétáltatnak, takarítanak, feltöltik az etető tálakat, vagy játszanak az állatokkal.
#4. Iskolai adományakció. Érdeklődjük meg a tanároknál, vezetőnél, van-e mód az iskolában adományt gyűjteni egy adott állatmenhelynek, és milyen módon. Nem feltétlenül a pénz az egyetlen, amivel segíthetünk, minden tárgy (fekhely, etető, takaró, póráz, játék) jól jöhet, amelyekre az állatoknak szüksége lehet. A gyerekek megkérhetik az osztálytársaikat is arra, hogy adományozzanak. Készíthetnek színes felhívásokat is plakátokra.
#5. Légy ideiglenes befogadó. Sok kisállat van, akinek szüksége van biztonságos, ideiglenes helyre, ahol felerősödhet egy-egy betegség, sérülés után, vagy elérheti az örökbe fogadható kort. Az ideiglenes befogadással ráadásul két állatnak is segíthetünk: annak az egynek, akit hazaviszünk, és annak a másiknak, aki így helyet kap a menhelyen. Persze nagyon nehéz lehet elbúcsúzni egy olyan állattól, akinek mi magunk viseltük gondját egy kis ideig. A jó hír azonban az, hogy hála gondoskodásunknak az állat új eséllyel indul el az életben, és új otthonra lel. Az állatok támogatása nagyon nagy elkötelezettséggel jár, ezért beszéljük meg közösen, kire milyen feladat hárul. Sydney és Alexandria több mint 25 állatot támogatott ilyen módon.
#6. Ha bajba jutott állatot látsz, próbálj neki segíteni. Persze nem kell minden állatot hazahordani, sőt nem is szabad, de akár egy Facebook megosztás is sokat segíthet. Vigyázzunk azonban az álhírekkel, a „cuki vagyok ne görgess tovább” felhívású képekkel, vagy a már nem aktuális, több évvel ezelőtt bajba jutott állatokat ábrázoló posztokkal. Ha saját magad osztasz meg egy felhívást, mindig szerepeljen a kép mellett az állat kora és neme, egészségügyi problémái. Ne felejtsd el elhelyezni a menhely kontaktját sem a poszt alatt.
#7. Az idős állatokhoz is légy kedves. Az idős macskák és kutyák a nap nagy részében alszanak, de ettől függetlenül nekik is szükségük van a gondoskodásra, szeretetre. A legtöbb embert jobban érdeklik a kölyök állatok, mert szórakoztatóak és játékosak, ezért az idősebb állatokat sokszor elhanyagolják. Mi ne legyünk ilyenek, figyeljünk a szép korú kedvencekre is, nemcsak otthon, de a menhelyeken is.
Ha szeretnéd tudni, milyen kisállat illik a legjobban a gyerekedhez, olvad el erről szóló blogbejegyzésünket:
VÁLASZD AZT A KISÁLLATOT, AMI A LEGJOBB A GYEREKEDNEK - 6 HÁZIÁLLAT TIPP GYEREKEK MELLÉ
Ha pedig úgy döntötök közösen, hogy mégis szeretnétek örökbe fogadni, először gondoljátok át, mekkora felelősséggel jár egy állat tartása. A Noé Állatotthon azt javasolja, hogy érdemes elterveznünk, mi lesz az állattal, ha például nyaralni kell mennünk, költöznünk kell. Gondoljuk át, tudjuk-e vállalni a vele járó költségeket (kötelező oltások, parazitamentesítés, betegség esetén gyógykezelés, kullancs elleni védekezés, etetés), illetve akkor is gondos gazdák leszünk-e, ha már idős és fáradt eb, illetve macsek lesz belőle, és teljesen ránk lesz utalva.
Ha mindezt sikerült alaposan átgondolnunk, látogassunk el egy menhely honlapjára, ahol pontos információkat kapunk a kutya-cica örökbefogadásának lépéseiről, például arról, hol tart az állat az oltási programban, mennyi költséggel jár az örökbefogadása, illetve van-e olyan várólista, amelyre feliratkozatunk.
Néhány budapesti állatotthon elérhetősége:
HEROSZ Budapest Animal Shelter
Mindezek mellett érdemes a Facebookon követnünk a különféle fajtamentős oldalakat is.
A Petakids cikke nyomán, Bánosi Eszter