Hogyan ünneplik az Anyák Napját világszerte?
Boldog anyák napját!, Happy Mother's Day! Feliz Dia de las Madres! Furaha Ya Mama Siku!
Nem számít, hogyan mondják, az üzenet mindenhol ugyanaz: így fejezzük ki a hálánkat édesanyánk felé, éljünk bárhol is a világban.
Ismerjük meg, hogyan és mikor ünneplik ezt a napot a világ más országaiban, mert bizony korántsem ugyanúgy és ugyanakkor tartják ám mindenhol az Anyák Napját!
Magyarországon mióta és mivel ünnepeljük az Anyák Napját?
Magyarországra az Anyák Napja ötletét Petri Pálné, egy államtitkár felesége hozta el Amerikából és neki köszönhető a legelső, kifejezetten anyák napi ünnepség is, amelyet 1925-ben tartották a MÁV gépgyár foglalkoztatójában.. Az édesanyák ünnepét ezután a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt karolta fel és végül 1928-ban sorolták a hivatalos iskolai ünnepélyek közé az Anyák Napját.
Hazánkban általában virággal és apróbb meglepetéssel köszöntjük fel az édesanyákat, a kisebbek pedig énekekkel és mondókákkal készülnek az anyák napi ünnepélyekre. A nagyobbak persze már „komolyabb“ ajándéktárgyakkal is meglephetik az édesanyákat, az Aquarius Cosmetic szépségcsomagokkal például közösen tudnak szépülni az anyukák és a nagylányok, hiszen ezeket a kozmetikumokat épp ugyanolyan biztonsággal használhatják a gyerekek is, mint a felnőttek.
A legszebb persze mindig a saját kezűleg készített ajándék, melynek elkészítéséhez segítségül hívhatjuk például az Aquabeads gyöngyöket, de a barátság karkötők mintájára készülhet például anya-lánya ékszer is vagy a Clementoni bio kozmetikai laborjával akár még egyedi kozmetikumokkal is meglephetik a nagyobbak az anyukájukat.
Anyák Napja Angliában - május 4. vasárnapja
Bár a név, a Mothering Sunday (Anyaság vasárnapja) meglehetősen hasonló az anyák napjához, az eredete teljesen más. A legtöbb történelmi beszámoló szerint Anglia egyháza hozta létre az anyai vasárnapot, hogy megtisztelje Anglia édesanyáit, illetve, hogy megemlékezzen magáról az anyaszentegyházról. Az Anyák Napját Angliában virágokkal, apróbb ajándékokkal ünneplik nagyobb családi körben.
Anyák Napja Franciaországban - május utolsó vasárnapja
Május utolsó vasárnapján ünneplik a Fête des mères-t, de Pünkösd miatt tolódhat akár június első vasárnapjára is. Az ünnepnapot először Napóleon hirdette ki, aki a családok anyáit akarta jutalmazni. A hagyomány az első világháború idején éledt újjá, ekkor a négy vagy ötgyermekes édesanyák medált is kaptak.
A modern anyák napját 1950-ben alapították. A francia gyermekek hagyományosan házimunkát végeznek ilyenkor, illetve ajándékokat, például saját verset, virágot vagy süteményt adnak az anyukáknak, majd a napot ünnepi vacsorával fejezik be.
Anyák Napja Indiában - május 2. vasárnapja
A változatos indiai kultúrában május második vasárnapján ünneplik az anyák napja nyugati változatát, amikor az indiai emberek elgondolkodnak az anyák életben betöltött fontos szerepéről és az általuk tett áldozatokról. A hinduk azonban hivatalosan októberben ünneplik az anyákat, vagyis Durga istennőt, az isteni anyát egy 10 napos fesztiválon. Durga Puja idején a jó gonosz fölötti győzelmét is ünneplik, és ajándékokat ajánlanak fel az istennő számára.
Anyák Napja Thaiföldön - augusztus 12.
Sirikit, Thaiföld királynőjét tekintik minden thai édesanyjának. Születésnapját augusztus 12-én ünneplik, ekkor tartják az országban hivatalosan az anyák napját. Hasonló okokból tartják az apák napját december 5-én, hiszen ekkor született a thai király, a nép édesapja.
Anyák Napja Ausztráliában - május 2. vasárnapja
Anyák napján az ausztrál gyerekek szegfűt, krizantémot adnak az anyukák mellett a nagynéniknek és a nagymamáknak is. Anyák napja alkalmából rengeteg szervezet tart ilyenkor rendezvényt, hogy pénzt gyűjtsenek különböző női ügyekre.
Anyák Napja Etiópiában - az esős évszak végén
Az anyák napját az esős évszak végén, az anyáknak szentelt háromnapos Antrosht fesztivál részeként ünneplik. Amikor az égbolt végre tiszta, a családtagok hazatérnek, hogy ezt nagy ünnepség keretében ünnepeljék meg. A lányok hagyományosan zöldségeket, vajat, fűszereket és sajtot visznek, míg a fiúk különböző húsokat, bárányt vagy bikát, és egész este énekelnek és táncolnak.
Anyák Napja Japánban - május 2. vasárnapja
Japánban anyák napján gyönyörű szegfűket adnak az édesanyáknak, amelyek a japán kultúrában az anyák szelíd erejét képviselik. A gyerekek lerajzolják az anyukájukat az iskolában. Ahogy a legtöbb országban, úgy Japánban is átvállalják a gyerekek az anyáktól a házimunkát, sőt, még a főzést is: sushit vagy tojást készítenek.