Hinta-palinta: A hintázás 4 pozitív hatása
Az egészséges gyerek boldog gyerek. Az a gyerek pedig, aki gyakran hintázik a játszótéren vagy a kertben, számos egyéb pozitív hatásban is részesül. Mit fejleszt a hinta?
A hintázás fizikai gyakorlat
A testmozgás különösen előnyös a gyerekek számára, megakadályozza az egyre gyakoribb gyermekkori elhízást, így az ebből fakadó krónikus betegségeket is. A hintázás megfeszíti, majd elernyeszti az izmokat, és észrevétlenül mozgatja meg a gyerekeket, ráadásul közben az idegrendszerük is fejlődik. Minél többet hintáznak a gyerekek, annál több ingert közvetít az agyuk, és ez segít összekapcsolni az agysejteket.
A hintázás rengeteg képességüket fejleszti
Tanulmányok szerint a hintázás elősegíti a mozgást, az érzékelési készségeket, a térbeli tudatosságot, a szociális interakciót, a mentális ábrázolást, az érzékszervi integrációt, beleértve az egyensúlyi fejlődést és koordinációt is. Vagyis a hintázás közben a gyerekek olyan készségeket fejlesztenek, amelyek egész életükben támogatni fogják őket. Mindezek mellett a sokat hintázó gyerekek látása is fejlődni fog, amit arra fognak használni, hogy kiigazítsák egyensúlyukat.
A hintázás támogatja a szociális kapcsolatokat
A gyerekek gyakran párban hintáznak (az egyik ül, a másik áll a hintán), vagy segítenek lökni egymást. A hintázás így elősegíti a csapatjátékot is.
A hintázás a szülőknek is egészséges
Próbáld csak ki: a hintázás idegrendszeri hatásait mi sem bizonyítja jobban, hogy egy jó kis hintázás felér egy relaxációval. De a hintázás nemcsak közvetlenül hat pozitívan a szülőkre: a gyerekek végre a kertben játszanak a kerti játékokkal, miközben szemmel tarthatjuk őket, és a kevesebb aggódás kevesebb stresszel is jár. A fizikai aktivitástól elfáradnak, ezért könnyebben ágyba lehet őket dugni. Végre lesz lehetőségünk egy kis énidőre is!
Milyen hintát válasszak?
Szülőként mindig a biztonság a legfontosabb, ezért az első szempont a megfelelő hinta kiválasztásánál is ez legyen. Másodszor figyelembe kell vennünk azt is, hogy a gyerekek úgy nőnek, mint a gomba. A beülős kerti gyerekhinták maximum csak az ovis kor elejéig jók, de tény, hogy nagyon biztonságosak. Ezért érdemes inkább olyan fészekhintát választanunk, amely nemcsak biztonságos, de akár az ovis, a kisiskolás, sőt akár a felsős gyerekeink is kihasználhatják (sőt akár mi magunk is álmodozhatunk benne a hosszú nyári délutánokon, egy könyvvel a kezünkben, hiszen 100 kg-ig biztosan nem szakad le). A megfelelő, személyre szabott hinta kiválasztásánál még érdemes ezeket a kérdéseket is feltennünk magunknak: Hány gyerek fog játszani vele? Mennyire vannak korban közel egymáshoz ezek a gyerekek? Szeretnénk, ha a szomszéd gyerekek is használnák? Emellett érdemes figyelembe vennünk, milyen nagy a kertünk, hova fog elférni a hinta. Van olyan fa, ami elbírja, vagy érdemes beruházni egy többszemélyes állványos kerti gyerekhintába?