Hasznos tippek a hozzátáplálás megkezdése előtt
A babák féléves korára általában mindenhol beáll egy stabil etetési rend, a kicsik tudják és értik a helyzetet, az anyukák pedig már rutinosan szoptatnak vagy készítik el a tápszert akár fél szemmel is az éjszaka kellős közepén. A anyatejes babák szülei tudják és érzik, hogy mikor lakott jól a baba, a tápszeres babák szülei pedig megszokták, hogy milliliterre pontosan tudják, mennyi étel került aznap a baba pocakjába.
Hát ebbe a jól működő rendszerbe „rondít bele“ hirtelen a hozzátáplálás, ami bizony igencsak el tudja bizonytalanítani a szülőket, különösen, ha az első gyerekük hozzátáplálásába készülnek épp belevágni. Ismerjük mi is ezt a helyzetet, úgyhogy hoztunk most néhány tippet, hogy miket is érdemes végiggondolni a hozzátáplálás megkezdése előtt!
Parázás helyett inkább egy nagy kalandnak fogd fel a hozzátáplálást!
Ha egy tanácsot elfogadsz tőlünk, igyekezz inkább kalandként felfogni a hozzátáplálást és ne rémisztő feladatként tekints rá. Gondolj csak bele, micsoda ajándék megismertetni a gyerekedet az ízekkel és végigkövetni azt, hogy vajon mi lesz az ő kedvence! Az édes vagy inkább a sós csúszik jobban neki, pürézni akar majd sokáig vagy inkább a kis falatokat szereti jobban, na és vajon mit szól majd a te kedvenc ételeidhez?
Ugye, hogy mennyivel izgalmasabb így tekinteni a hozzátáplálásra? Arról nem is beszélve, hogy ez a most induló folyamat nagyban befolyásolja majd a kicsik étkezéshez való viszonyát, beleértve például azt, hogy mennyire lesz nyitott az új ízekre vagy épp mennyire lesz számára jó élmény az étkezés. Persze mindehhez idő kell, az azonban biztos, hogy nagyon is komoly szereped lesz ezekben!
Egyáltalán mire lesz szükséged a hozzátápláláshoz?
Azoknak a szülőknek, akik imádnak újabb és újabb babakütyüket beszerezni, általában felcsillan a szeme a hozzátáplálás hallatán, hiszen ez egyúttal azt is jelenti, hogy végre egy teljesen új világ tárul fel a szemük előtt! Végre ki lehet próbálni a cukibbnál cukibb babaetetési eszközöket, jöhetnek az evőeszközök, az ivópoharak, az előkék, a tálcák, na és persze az etetőszék!
Lássuk hát, hogy melyek azok a babaetetési kellékek, amikre tényleg szükséged lesz a hozzátáplálás során! Ahogy a baba születésénél is, itt is ugyanúgy érvényes az a szabály, hogy a kevesebb több, azaz, csak azt vedd meg, amire feltétlenül szükségetek lesz már a kezdet kezdetén. Később aztán bármikor tudod bővíteni a konyhai eszköztárat, ha már látod, hogy hogyan alakul a hozzátáplálás, mind a baba, mind pedig a te részedről.
Milyen etetőtálat érdemes választani a babáknak?
A lényeg, hogy ha leesik a tál, ne törjön el és lehetőleg legyen a tál alján csúszásgátló, ez ugyanis sok felmosástól ment majd meg téged! Így is bőven lesz mit letörölni és kimosni az étkezések után, de a legbosszantóbb mindenképpen az, amikor a baba a kanállal véletlenül lelöki az egész tálat és a gondosan elkészített püré a földön köt ki.
Hasznos, ha eleve van egy hozzátartozó fedél is a baba táljához, ugyanis eleinte általában csak több adagban fogy el az étel és nagyon hasznos, ha ilyenkor légmentesen le tudod zárni egy pillanat alatt.
Nagyon praktikusak egyébként még az osztott tányérok is, a kicsik ugyanis szeretik, amikor innen és onnan is falatozhatnak, te pedig közben jól meglesheted, hogy mi ízlik neki legjobban a tányérjáról. A Twistshake osztott babatálját például biztosan évekig tudjátok majd használni akár még az uzsonnához, ha például gyümölcsöket vagy magokat adsz majd a gyerekeknek benne!
A legfontosabb azonban mind közül, hogy mindig olyan edényt és evőeszközt adj a baba kezébe, ami BPS, BPF és BPA mentes, hiszen ezek közvetlenül is érintkeznek a baba ételeivel és a szájával!
Miben üljön a a baba a hozzátáplálás kezdetén?
Ha használtok pihenőszéket, eleinte teljesen megteszi majd az is, hiszen a babák többsége még nem tud stabilan ülni 6 hónapos korában. Sőt, kifejezetten jól is jön, ha a megszokott, jól ismert környezetében ismerkedik a kicsi eleinte az első falatokkal!
Azért a kölcsönbe kapott pihenőszékekkel csak óvatosan, de a legtöbbnek levehető és mosható a huzata. Később is érdemes olyan etetőszéket választani, aminek dönthető a háttámlája, hogy akkor is kényelmesen üldögélhessen benne a baba, amikor még nem ül teljesen stabilan egyedül.
Egy jó botmixer aranyat ér!
Nagyon meg tudod könnyíteni a dolgod a konyhában, ha van otthon egy megbízhatóan működő botmixered. Pláne abban az időszakban, amikor egyre többször eheti a baba ugyanazt, amit a család többi tagja, csak épp püré formájában.
Szuper praktikusak azok a magas poharak, amiket a botmixerek mellé szoktak adni, ezekben ugyanis egész kis adagokat is tudsz pürésíteni, anélkül, hogy szanaszét fröcskölne belőle a püré.
Miben szállítsd az ételt, ha útközben jön el az uzsonna vagy az ebéd ideje?
A hozzátáplálásnál a szülők eleinte igyekeznek a baba ritmusához igazítani a napot és mindig otthon intézni az evést, de nagyobb tesók mellett ez már nem mindig kivitelezhető, na meg előfordulhat, hogy a szülők miatt is többet kell mozgásban lenni. Na ilyenkor jön szuper jól egy olyan edény, ami sokáig megőrzi az ételek hőfokát és garantáltan nem is folyik ki belőle az étel a táskánkba.
A Twistshake rozsdamentes acélból készült élelmiszer tárolója például tökéletes vákuummal záródik és akár 10 órán (!) keresztül is képes melegen vagy épp hidegen tartani az ételt, vagyis még a nagy nyári melegben sem kell aggódnod, hogy megromlik benne a bekészített étel. Egy összecsukható kanál is tartozik hozzá, így tényleg bárhol kényelmesen megoldható vele a hozzátáplálás házon kívül is.