Gyereknapi dilemma: Milyen a jó játék? Hogyan válasszuk ki a legmegfelelőbbet?
Közeledik a gyereknap, és vele együtt a dilemma is: milyen játékkal okozhatunk hosszú távú örömöt a gyermekeinknek? Ahogy a ruhát fel kell próbálni, úgy a játékot is ki kell próbálni, hogy biztosan passzol-e...
Emlékszem, már a 90-es években is voltak olyan slágerjátékok, amelyekkel feltétlenül birtokolnom kellett, hiszen „ha a többieknek is van, akkor nekem is kell”. A legtöbb slágerjáték viszont általában olyan volt, mint a tányéron a jól kinéző falatok: csak a szemem kívánta, valójában nem volt rá szükségem. Ezt mi sem bizonyította jobban, mint hogy ezek a játékok végül – ahogy anyukám mondta – csak „porfogóknak” voltak jók: ott sorakoztak érintetlenül a polcokon, és előbb-utóbb adomány lett belőlük, vagy az unokahúgomnál landoltak.
A játék felkapottságából nem feltétlen következik az, hogy jó is vele játszani, de természetesen nem zárja ki egymást a divat és játszhatóság, ahogy a divat és hordhatóság sem a ruhák esetében.
Mindegy tehát, hogy divatos vagy sem, a lényeg az: fel kell tudnunk ismerni, mitől jó játék egy játék!
A jó játék:
- hosszan leköti gyermekünk figyelmét
- sikerélményt ad, fejleszt, kihívást jelent
- passzol a gyerek érdeklődési köréhez, korához
- örömét leli benne
- biztonságos
- akár évekig a kedvenc maradhat
Az a gyerek, aki örömét leli a játékban:
- derűs, ellazult
- mentes a gondtól, de nem az erőfeszítéstől
- tevékenysége élményalapú, örömteli, önmagáért való
A legfontosabb szempont tehát az ajándékválasztásnál az, ha szinte 100%-ig biztosak vagyunk afelől, hogy a gyerkőc majd örömét leli benne. Mindezt pedig nem szakkönyvekből tudjuk kideríteni, hanem úgy, ha maga a gyerek próbálhatja ki az adott játékot. Erre most sor kerülhet, hiszen ti szavazhatjátok meg, melyik játékkal játszanátok legszívesebben a május 13-14-i hétvégén a Játéksziget üzletekben. Slyvanian? Glitza Csillámtetkó? Vagy Star Wars-os Aqua Beads? Szavazzatok, majd teszteljétek le a boltokban, valóban örömöt okoz-e a vágyott játék! Így biztosan nem lesz játékból „porfogó”…