Gyerekkel az esküvőn! 5 tipp mit szabad, és mit nem
A július az esküvők hava, egymást érik a lakodalmak. Szülőként azonban nemcsak az jelent nagy fejtörést, milyen nászajándékot vegyünk a következő párnak, hanem az is, mi legyen a gyerekünk „sorsa”.
Vannak esküvők, amelyek nem feltétlenül a romantikájuk miatt maradnak emlékezetesek, hanem sokkal inkább a gyereksírástól és hisztitől, az összemaszatolt koszorúslányruháktól és a frusztrálttá vált meghívottaktól. A baráti körömben mindig nagy kérdés, vajon mi legyen a gyerekekkel az esküvőn. A legtöbben általában megoldják azzal, hogy nem viszik magukkal őket, ám egy bizonyos kor után (kb. 3 év) a kisgyerekek is szeretnének részt venni a nagy eseményen, látni a gyönyörű mennyasszony királylány ruháját, a fess vőlegényt, az egész nagyszabású ceremóniát.
A Today’s Parent az alábbi tippeket ajánlja a viszonylag zökkenőmentes Nagy Naphoz:
#1. Ismerd a gyerekedet: Nem minden gyerek szeret ennyi ember között lenni. Míg a párok élvezik, hogy a gyerekük mindenkit elbűvöl, Karen Cleveland etikett tanácsadó szerint jobb, ha az antiszociálisabb csemetéket inkább a nagymamára vagy a bébiszitterre hagyjuk. Azonban, ha a gyerekünk szereti a reflektorfényt, és izgatottan várja az alkalmat, nyugodtan vigyük el, de fontoljuk meg, hogy kihagyunk bizonyos formaságokat, valamint engedjük meg neki, hogy levezesse az energiáit, mielőtt a ceremónia elkezdődne. Tartsuk szem előtt azt is, hogy milyen dolgokat vagyunk hajlandóak megtenni, és miket nem: a gyerekek kiszámíthatatlanok lehetnek, különösen akkor, amikor unatkoznak.
#2. Kösd le a figyelmét: Az óvodáskorúak figyelme közismerten nem kitartó. „Gyermektől függ, de a legtöbben 5-10 percenként változtatnak a tevékenységükön” – magyarázza Andrea Nair pszichoterapeuta. „A ceremónia alatt kössük őt le valami feladattal, például bízzuk meg azzal, hogy képeket készítsen a kamerával” – javasolja. A gyerekeknek tudniuk kell, mi várható el tőlük, illetve mi vár rájuk. A nagy nap előtt nézzünk esküvői videókat, képeket. Ha bébiszitter nem tud elkísérni minket, Nair szerint érdemes néhány játékkal készülnünk, hogy a gyerekek elszórakoztathassák magukat. A különleges mintázatú, Rubik kockához hasonló V-Cube versenykockákkal vagy az Addictaball ügyességi játékkal garantáltan órákra lefoglalják magukat kisebbek és nagyobbak is. Kislányok a Filly póni esküvői party szettel vagy az esküvői pónipárral akár el is játszhatják a történéseket.
#3. Maradj nyugodt: A szakértő szerint bármennyire is csábító, ne a megvesztegetés legyen az eszközünk. Próbáljunk meg mi is ellazultak és nyugodtak maradni, mert ha a gyerekünk látja, hogy feszültek vagyunk, az kihatással lesz az ő hangulatára és együttműködési hajlandóságára is. Próbáljunk meg olyan kifejezéseket használni, amelyek kis kontrolt adnak neki a helyzet felett. Például: „Ideje fotózni. Ideállnál légy szíves?” A humor is sokat segíthet, például: „Mi csalna mosolyt az arcodra? Például egy kis csikizés?”
#4. A nevelés legyen az első: Ha gyerekkel megyünk esküvőre, készüljünk fel rá, hogy nem csak partizni, de gyereket nevelni is fogunk. Némi nyugtalanság még nem nagy dolog, de ha gyermek viselkedése zavar másokat, feltétlenül vonuljunk el vele egy kis időre. Segíthet megakadályozni a nagyobb katasztrófákat, ha tudjuk, hogy a gyerekünk kipihent, jóllakott és nem kell mosdóba mennie. A szakértők szerint a szülők gyakran túl sokat aggódnak a gyerekük viselkedése miatt, és nagyobbnak látják a problémát, mint amilyen az valójában. Nekem egy kedves ismerősöm mondta mindig: „az anya sokkal hangosabbnak hallja a gyermeke sírását, mint amilyen az valójában”. Szerintem ez nagy igazság.
#5. Legyen B-terved: Ha a dolgok kicsit elfajulnak, legyen nálunk B-terv. Például beszéljük meg a házaspárral, hogy ha a gyerekünk sír a ceremónia alatt, inkább kimegyünk egyet sétálni vele a folyósora. Fontos emlékeztetnünk magunkat arra, hogy az esküvő egy szórakoztató, nem pedig egy tökéletes esemény. Az apró küzdelmek, amelyek a gyerekekkel járnak, tehetik igazán hitelessé a napot, és írhatnak csodálatos történeteket, amelyeket a jövőben is szívesen mesélünk majd egymásnak.
A Today’s Parent cikke nyomán
Bánosi Eszter