A gyerekeket napi szinten éri stressz, ugyanúgy, mint a felnőtteket, ők azonban nem rendelkeznek azokkal az önvédelmi mechanizmusokkal, melyek segítik ezeket a nehézségeket leküzdeni. Szülőként ettől még nem vagyunk tehetetlenek a gyerekünket érő stresszes helyzetek kezelése terén!
Mit tehetsz annak érdekében, hogy a gyereked jól tudja kezelni a kihívásokat?
A stressz sokféle módon jelentkezik a gyerekednél: feszült, nyugtalan, nem köti le semmi, rágja a körmét, nem tud aludni, csikorgatja éjszaka a fogát, nincs étvágya, vagy éppen stresszevővé válik.
Ha nem is tudod kizárni a stresszt a gyerek életéből, hasznos lenne, hogy a gyereked képes legyen a feszültségét adott esetben kiereszteni vagy, ha a körülmények nem engedik, akkor mederben tartani.
Vannak olyan helyzetek is, amikor nincs lehetőséged arra, hogy a gyerekből kihámozd, hogy mi a baja, és meg tudjátok beszélni a dolgokat. Sőt olyan is előfordulhat, amikor te magad is tele vagy feszültséggel, és nincs elegendő erőforrásod, hogy megnyugtasd a gyereked. Mindez még nehezebb, ha a gyereked szorongós, túlérzékeny. Erre valók azok az eszközök, játékok, melyek olyanok, mint egy elsősegélykészlet, és nem hasznos, ha minden gyerekszobában jelen vannak.
A könnyebb kezelhetőség érdekében bontsuk szét a stresszes helyzeteket különböző megoldandó feladatokra!
Ha a gyereked nyugalomra vágyik
A gyereked ilyen esetben még nem képes arra, hogy elmondja a problémáját. Az is megeshet, hogy éppen veled van a baja. Ekkor egy ideig érdemes őt hagyni, hogy vissza tudjon húzódni a saját kis kuckójába. A kisebb gyerekeknél ezt a feladatot egy játéksátor is tökéletesen ellátja. De a játékmackóknak se véletlen, hogy akkora sikerük van, mert a gyerek hozzá tud bújni, meg tudja ölelni.
Hasonlóan nyugtató hatással bírnak azok a Plop up-nak hívott játékok, amelyek a nap bármely szakaszában megnyugtatják az elmét.
A buborékok által kiadott hang, az ismétlés és a gumi lágy érzése mind-mind nyugalmat kelt. Nem véletlen, hogy minden gyerek imádja babrálni a csomagoló anyagként használt légpárnás fóliát. Csak míg azt kidobod, miután a gyerek kipukkantotta, ez mindig kéznél van.
Ha a gyereked nem tudja levezetni a stresszt
A hosszan tartó feszült helyzetek kezelése különösen nehéz, mert a stressz nem jön ki egyszerre, sok esetben állandósul a gyerektől független helyzetek miatt.
A koncentrációs nehézséggel küzdő gyerekeknek nem véletlen, hogy valamit mindig babrálniuk kell. Ez nem baj, sőt ha aktív a keze, jobban tud összpontosítani. Maga a mozgás elengedhetetlen tanulás közben, mert ilyenkor nem csak a bal agyféltekét használja a gyerek, hanem mindkettőt. Emiatt a tanult anyag mélyebb szinten épül be, és összekapcsolódik a már tanultakkal. Számukra ugyanolyan jól használhatók a már említett fidget játékok.
(Érdekes látni, hogy amikor az egyik tinédzser gyerekem tanul, és magának mondja föl a tételt, akkor akár napi 10 km-t is megy - a mobiltelefonján található lépésszámláló információi alapján).
Amikor a szorongó gyerekek pánikba esnek, hasznos lehet a figyelmük elterelése. Kisebb gyerek esetében tölts időt egy pihentető játék nézegetésével. Ilyenek lehetnek akár egy kaleidoszkóp, vagy valamilyen folyadékban áramló színes gömböcskék.
Ami nálunk is gyakran segített, ha a gyerekeink kimentek az udvarra hintázni, vagy éppen ennek a szobahinta megfelelőjét használták. Órákig elücsörögtek benne, és játszottak, olvastak.
Ugyanilyen nyugtató, földelő hatása van a slime-nak. Segítségével a gyereked figyelmét eltereled a stresszes helyzetről. Próbáld ki, ha legközelebb a gyereked valami miatt kiborul, adj slime-ot a kezébe!
Két legyet egy csapásra: stressz levezetés, és fejlesztés
A gyereket és a felnőttet egyaránt lenyűgözik a mágnesek. Felkeltik a kíváncsiságunkat, és szinte varázslatosnak tűnhetnek. A mágneses játékok ráadásul serkentik kreativitást. Emellett a mágnesekkel való játék segít elterelni a gyerek figyelmét, talán a varázslatossága miatt a stresszes helyzetektől.
A mágneses építőjátékok, például a Geomag segítségével, szórakoztató módon ismerkedik meg gyerek a művészet, az építészet, és a mérnöki koncepciókkal.
Miközben gyermeked egymásra rakja a mágnesrudakat, kockákat vagy csempéket:
• Megérti a mágneses működését.
• Fejleszti motoros készségeit.
• Megérti a tudomány, technológia, mérnöki és a matematika elveit, miközben egyszerű vagy bonyolult terveket készít, alkot.
• Javítja a koncentrációt és a problémamegoldást.
A stresszt jól kezelni egyáltalán nem bonyolult, különösen, ha szülőként te sem vagy eszköztelen. Problémás esetekben érdemes először a könnyedebb megoldások felé fordulni, de ha ezek nem hoznak tartós nyugalmat a gyerek életébe, akkor merj külső segítséget kérni!