Földön, vízen, levegőben: 12 tipp, hogyan utazzunk el kisgyerekkel
Valószínű már mindenki rutinosan oldja meg az autós utazással járó konfliktushelyzeteket, de mi a helyzet a repülővel, vonattal, hajóval?
Vajon mi garantálja, hogy ép testben sikerül leszállnunk a gépről kisgyerekkel? Érdemes egész napos hajóútra mennünk, vagy azt csak a felnőttek élvezik? Hogyan bírjuk ki a hosszú vonatút alatti zötykölődést? Ha nem akarod, hogy az utazás maga legyen a stressz, fogadd meg utazási tippjeinket földön, vízen, levegőben!
Földön vonattal
#1. Ébreszd fel a gyerekedben lévő természetes kíváncsiságot már az állomáson – A gyerekeket nagyon kíváncsivá teszik a vonatok, ezért hagyjunk időt a felfedezésre. Nézzétek meg, hogyan érkeznek és indulnak a vonatok – ezzel felkelted érdeklődését és lelkesedését az utazás iránt.
#2. Tervezd meg a gyerekek szórakoztatását – Mi mindig kártyajátékot játszottunk, amikor osztálykirándulásra, vagy hosszabb útra mentünk, így egy szempillantás alatt eltelt az idő. Semmi esetre se felejts el valami izgalmas kártyát vinni, pl. UNO-t a vonatra. Ha nincs asztal, amire lepakolhattok, válasszatok például memória játékokat vagy Fekete Péter kártyát, amit elég csak a kezünkben tartanotok.
#3. Csomagolj piknik kosarat – Bár az IC-éken, nemzetközi vonatokon általában van büfékocsi is, az ott kapható ételek minősége és ára is megkérdőjelezhető szerintem. Sok pénzt takaríthatsz meg, ha a kedvenc ételeikből csomagolsz, így a „nem tetszik szendvics-katasztrófák” átkát is elkerülheted.
#4. Időben tudd, mikor kell leszállni – Felesleges figyelmeztetésnek tűnik, de nem az: én például sokszor csak az utolsó pillanatban kapok észhez, hogy le kell szállni. Legyél bölcsebb nálam, és figyelj a hangosbemondóra, kezdj el szedelődzködni, ha már közeledik a célállomás. Az utazás alatt nyilván össze-vissza van a cuccotok, szánj legalább 5 percet arra, hogy leellenőrizd, minden megvan-e, nem bújt-e el a két szék közé a kedvenc plüssállat, illetve senki nem vesztette el a fél pár cipőjét.
Vízen
#1. Gyerekbarát hajóutat válassz, és légy nagyon körültekintő – A barátnőm tavaly bátran hozta el 2 éves kisgyermekét egy horvátországi egy napos hajóútra, hiszen az előző évben semmi gond nem volt a hajóval. A gyerek azonban egy évvel idősebb lett, már nehezebb volt szemmel tartani, ráadásul – noha majdnem ugyanaz volt az útirány – mégis más típusú hajóra kerültünk, amin alig volt árnyékos hely, ráadásul jól túl is tömték utassal a fedélzetet a nagyobb haszon reményében. Ha tehát kisebb hajóútra mész, mindig faggasd ki a sales-eseket, hogy tényleg megfelelőek-e a körülmények a gyerek korának és/vagy habitusának.
#2. Pakolj okosan – A csomagolás kiválasztása nagymértékben függ a kirándulási útvonaltól, a hajózás típusától. A szokásos lenge ruha és naptej mellett nem árt, ha esőkabátot is pakolsz. A kisgyerekek számára egyáltalán nem izgalmas a mi szemünknek gyönyörűséges táj, ezért mindenképp vigyél olyan játékokat, amelyekkel lekötheted a figyelmét! A hajókázás alatt legalább 2-3 alkalommal lehorgonyzunk egy strandon, ezért ne felejtsd el elpakolni a szokásos pancsolós szettet, felfújható strand eszközöket! Az unikornis évek óta megunhatatlan sláger, ezzel az óriás példánnyal ti lehettek a part legmenőbb strandolói.
Levegőben
#1. Nézd meg az adott légitársaság szabályait – Minden társaságnak más és más szabályai vannak. Például a Ryanairnél, az EasyJetnél a 2 éven felüli kisgyerekeknek már saját helyet kell váltanunk, teljes felnőtt díjért, míg a British Airways-nél 6 és 23 hónapos kor között a teljes jegy 75%-át kell kifizetnünk.
#2. Nem lehet túlkészülni – A Honest Mum (Őszinte mami) bloggere szerint „soha nem lehet túl sok nedves törlőkendőt és rágcsálnivalót pakolni. Töltsd meg a táskát játékokkal, kártyákkal, DVD-lehátszóval, extra pulcsikkal, hiszen soha nem lehet tudni a gyereknek, mire lesz szüksége, mi köti le éppen a figyelmét.
#3. Készülj fel a negatív fogadtatásra – Félsz az utastársak véleményétől, ha a gyerek esőfelhőként üzemel az égben, és záporoznak a könnyei? Készülj fel a helyzetre kedves kis üzenetekkel, amiket szétoszthatsz a körükben. Ettől biztos megenyhül a szívük!
#4. Játssz velük pilótásat – Ha a gyereked fél a repüléstől, szerepjátékkal old fel a szorongását, hogy legyen pilóta vagy légiutas-kísérő. A Sylvanian állatkák például kiválóan alkalmasak a szerepjátszásra, velük lehet szimulálni a repülős helyzetet.
Jó utat kívánunk!
Bánosi Eszter