Feltétel nélküli szeretet: 5 előnye is lesz, ha rendszeresen kimutatjuk a gyerekek felé
Az én drága nagymamám mindig azt mondta nekem, hogy feltétel nélkül csak a saját gyerekünket, unokánkat lehet szeretni. Sokan lehetnek, akik vitatkoznak ezzel, de tény, leginkább a szülő-gyermek viszonyban lehet átélni azt, hogy a puszta létezéséért szeretjük a másikat, mindegy, hogy ő kellően viszonozza-e, vagy tesz-e valamit, megdolgozik-e ezért.
A Valentin-nap egy jó alkalom arra, hogy elgondolkozzunk, vajon jut-e időnk megfelelően kimutatni szeretetünket a gyerekek felé, és mérlegeljük, nem töltünk-e esetleg túl sok időt azzal, hogy ehelyett inkább „javítgassuk” őket. Persze természetes, ha azt szeretnék, hogy sikerük legyen az osztályteremben vagy a sportpályán, és hogy minél boldogabbak emberekké váljanak. De vajon a szeretetünket is kimutatjuk mindeközben?
A szeretet tényleg csodákra képes – ezt most már tudományos kutatások is igazolják. Íme 5 mód, hogyan segíti a kimutatott szeretet a gyerekek fejlődését:
A feltétel nélküli szeretet segíti a szellemi jólétet
Az UCLA tanulmánya szerint a szeretet, főleg ha nincs feltételekhez kötve, érzelmileg boldogabbá és stresszmentesebbé teheti a gyerekeket. A tanulmány azt hangsúlyozza, hogy a szülői kedvesség hiánya stresszessé teheti a gyerekeket, mivel a szülők túlhangsúlyozzák a sikert anélkül, hogy ezt ellensúlyoznák egy kis szeretettel. Ez aztán egészségügyi kockázatokhoz vezethet, például magas koleszterinszintet, szív-és érrendszeri problémákat, vérnyomásproblémákat okozhat a gyerekeknél is. Ezek alól az egészségügyi kockázatok alól azonban teljesen mentesülhetnek, ha érzik a feltétel nélküli szeretet – állapította meg a tanulmány. Más tanulmányok is azt bizonyítják, hogy a gyerekeknek meleg, tápláló környezetben kell élniük, hogy biztonságban érezzék magukat, és ne érezzenek nyomást a szülők irányából.
A feltétel nélküli szeretet fizikailag egészségesebbé teszi őket
A szülői szeretet a fizikai jólétet is javíthatja. A Montreali Egyetem tanulmánya megállapította, hogy azok a gyerekek, akiknek autokrata szüleik voltak, túl nagy hangsúlyt fektettek az elért eredményekre, és ritkán mutattak szeretetet, nagyobb valószínűséggel voltak elhízottak, mint azok a gyerekek, akik felé a szülők gyakran kimutatták a szeretetet. Ez korosztályoktól is függött: a 2-5 éves korú gyerekek körében 30%-kal, a 6-11 éves gyerekek körében pedig 37%-kal volt nagyobb esélye az elhízásnak. A kutatók szerint ennek oka az, hogy az autoriter nevelési stílusú szülők ugyan leszidják a gyerekeiket azért, mert rossz ételeket fogyasztanak, de nem magyarázzák meg, miért. Mindeközben azok a hiteles szülők, akik fegyelmezik a gyerekeiket, ám közben ki is mutatják a szeretetüket, megfelelően el is magyarázzák, miért egészségtelenek az ételek – valószínűsíti a tanulmány.
A feltétel nélküli szeretet növeli a gyerek agyi fejlődését és javítja emlékezetét
A Washington Egyetem tanulmánya szerint a gyerekek, akiket szüleik megfelelően szerettek és tápláltak, jobb agyi fejlődést mutattak. A tanulmány szerint a szerető anyákkal rendelkező gyerekeknek nagyobb volt a hippokampuszuk, agyuk azon része, amely az emlékezetért, a tanulási képességekért, a stresszre adott válaszok szabályozásáért felelős. A kísérletben a szülőknek teljesíteniük kellett egy feladatot, és addig a gyerekeik nem nyithatták ki a „vonzó ajándékot”, vagyis a szülőknek vissza kellett tartaniuk a gyereküket az ajándék kinyitásától, míg be nem fejezték saját feladatukat. A kísérlet a napi szülő-gyerek közötti harcokat szimulálta. A tanulmány aztán a gyerekek agyát vizsgálta, és megállapította, hogy azok, akikkel szüleik jól bántak, nagyobb hippokampusszal rendelkeztek.
A feltétel nélküli szeretet szorosabb köteléket hoz létre szülő és gyermek között
A Missouri-Columbia Egyetem tanulmánya megállapította, hogy a gyerekek és anyák erős kötődéssel rendelkeznek, ha sokkal több szeretetet mutatnak ki az édesanyák. A vizsgálatban azt nézték, hogy az anyák milyen gyakran vették át a kontrollt a játékaik felett, vagy utasították őket arra, hogyan játsszanak velük. Azok a gyerekek, akiknek a szüleik túl sok időt töltöttek a játéktevékenység irányításával, több negatív érzést mutattak az anyjukkal szemben. Ellenben a gyerekek pozitív érzelmeket mutattak, amikor az anyukák kifejezték szeretetüket, és nem diktálták, hogyan játsszanak. A gyerekek élvezték, és elfogadták anyjuk tippjeit, pozitív megerősítéssel fűszerezett ötleteit.
A feltétel nélküli szeretet oldja a szorongást
Az érdemeken alapuló neveléstől a gyerekek gyakran nem érzik magukat biztonságban a környezetükben, mert félnek a kudarctól. A Brit Pszichológiai Társaság által közzétett tanulmány szerint a kudarctól félő gyerekek kevésbé voltak motiváltak a tanulásra, és kevésbé voltak érdekeltek az oktatásban. A félelem miatt a gyerekek inkább azokra a hobbijaikra összpontosítottak, melyeknek mesterei voltak, és elkerülték az esetleges kudarccal járó hobbikat. A magas elvárású és kritikus szülők gyermekei annyira félhetnek a kudarctól, hogy nem akarnak olyan új terülteket megismerni, amelyek egyébként segítenének nekik a fejlődésben.
A tanulmányok tanulsága az, hogy mind a szülőknek, mind a tanároknak érzékenyebbnek kell lenniük arra, hogy racionális elvárásaik legyenek, és megteremtsék a lehetőségét annak, hogy a gyerekek élvezzék tevékenységeiket. A szeretet pedig, ahogy a Beatles nóta is mondja, az egyik legnagyobb szükségletünk, legyünk akár aprók, akár felnőttek.
A Deseretnews cikke alapján