Ezt mind megtanulja a gyerek társasjátékozás közben!
Melyik gyerek ne örülne annak, ha a szülő végre leül vele társasjátékozni? Ez számára azt jelenti, hogy hosszú percekig garantáltan csakis rá figyel az anyukája vagy az apukája! Társasjátékozni pedig nemcsak azért jó, mert remek alkalom egy igazi nyugis családi együttlétre, hanem azért is, mert közben számos dolgot lehet megtanítani a gyerekünknek. Olvass tovább és nézzük meg együtt, hogy mik a társasjátékozás előnyei!
A társasjátékozás hatásai sok mindenre kihatnak ám!
A játék öröme mellett a gyermekek társasjátékozás közben észrevétlenül megtanulnak várni, osztozkodni, kommunikálni, számolni és hosszabban koncentrálni ugyanarra a dologra. Ami pedig a legjobb, hogy a szüleik mellett mindezt ráadásul a számukra leginkább biztonságos közegben tehetik meg anélkül, hogy ehhez extra erőfeszítést kéne tenniük.
Nem kell ám nagyon bonyolult játékokra gondolni! Még egy olyan egyszerű társasjáték is, mint például a Ki nevet a végén? vagy a Fekete Péter játék is segít megtanulni, hogy a szerencse forgandó, de ha kellően kitartó az ember, akkor elérheti a célját és még az is lehet, hogy a végén ő nyer!
A társasjátékozás kiválóan erősíti a gyerekek önbizalmát és segít nekik, hogy pozitív élményekkel gazdagodjanak. Emlékezz csak vissza, hogy micsoda öröm volt, amikor gyerekként megnyertél egy játékot egy felnőttel szemben!
Társasjátékozni is meg kell tanulni és ehhez bizony jó párszor le kell ülni játszani a gyerekekkel!
A legkisebbeket persze először a közös játék örömére és a szabályok követésére kell megtanítani. A gyerekek általában nagyon komolyan veszik a társasjátékot, így bizonyos szempontból végig fognunk kell a kezüket játék közben. Rettenetesen el tudnak keseredni, ha visszacsúsznak a játéktáblán, ugyanakkor viszont majd kiugranak a bőrükből, ha éppen nyerésre állnak. Ha pedig veszítenek, esetleg kétszer is egymás után, az maga a világvége a számukra.
Érdemes olyan társasjátékot választani a kicsi gyerekeknek, mint például az Úton az oviba, ahol nincsenek túlzott büntetések és gyakran vannak olyan mezők, ahol jutalomban részesülhetnek a gyerekek. A kicsik esetében ez egy nagyon fontos szempont a megfelelő játék kiválasztásánál, így ugyanis sokkal könnyebb elviselniük a kudarcokat is és lelkesebben tudnak játszani.
Nyerni vagy nyerni hagyni? - ez itt a nagy szülői kérdés, ha társasjátékról van szó
Nagy kérdés a szülőknek, hogy vajon kell- e nyerni hagyni a kicsiket. Mint mindenben, ebben is ajánlott az arany középutat választani, vagyis hagyni a gyereket nyerni és veszíteni is, hogy mindkét helyzetet megtapasztalja. Ha azonban mondjuk már kétszer veszített és ismét vesztésre áll, semmi nem történik, ha egy kis észrevétlen segítséggel ő nyer legközelebb. De ilyenkor akár gyorsan elő is vehetünk egy olyan társasjátékot, amilyen például a Brain Box, ahol nincs igazi nyertes és vesztes, mert mindenki nyer, aki tudja a válaszokat.
A gyerekek többsége egyébként nagyra értékeli, ha komoly játékostársként tekintünk rájuk és valóban a szabályoknak megfelelően játszunk velük együtt egy társasjátékot. Bár csábító lehet számukra mindig nyerni, elfogadják, hogy akkor viszont teljesen elvész a játék izgalma. Szülőként a mi feladatunk ezt is megtanítani nekik, hogy aztán a társaival komolyabb sértődés nélkül tudja élvezni majd idővel a közös játékot, akár már óvodás korában is.