
Ezek a legkreatívabb játszóterek itthon és a nagyvilágban!
A játszótér nemcsak az önfeledt játék terepe, de az agy fejlődése szempontjából is kulcsfontosságú szerepet tölt be, nem mindegy tehát, milyen játszóterekre járunk. A biztonság mellett az is elengedhetetlen szempont, hogy a játékok felkeltsék és fenntartsák gyermekünk érdeklődését. Utazzatok velünk most a világ legkreatívabb játszótereire.
Kiskoromban még egyáltalán nem volt szempont, hogy a játszótér kreatív szórakozást nyújtson, ahogy sajnos az sem igazán, hogy biztonságos legyen. Ennek ellenére gyerekként ez nem számított nekünk, a szüleinknek pedig nem volt viszonyítási alapja. Számunkra a betonvár csodálatos játékok színtere volt, még akkor is, ha sokszor a sürgősségin kötöttünk ki, és örültünk, ha megúsztuk egy-egy púppal a fejünkön. A vas és beton mászókák világa azonban – minden veszély ellenére – nagyon is kedvezett a fantáziánknak: maguk a játszóterek nem igazán voltak kreatívak, ezért nekünk kellett annak lennünk. Így nemcsak a gyermekkori emlékeinket gazdagítják ezek a színtereknek, de részben nekik köszönhetjük gazdag fantáziavilágunk kialakulását is.
Ma már egyértelmű, hogy a játszótéri tevékenységek sokfélesége nagyon fontos a gyermeki fejlődés szempontjából: miközben a játék kikapcsolja őket, fejlődnek motorikus képességeik, sőt a mozgásnak hála csökken a gyermekkori elhízás kockázata is. Egy iskoláskorú gyerekeken végzett dán kutatás szerint azonban nem mindegy az sem, milyen az a felület, amelyen a gyerekek játszanak. Megállapították, hogy minél kevesebb konkrét tér van kialakítva a játéknak, annál többet mozognak a gyerekek; magyarán, míg például a kosárlabda játéknak kialakított területen gyakran csak üldögélnek, addig a füvön sokkal többet mozognak a gyerekek. Ennek ellenére – úgy gondolom – az itt következő játszóterek annyira kreatívak, hogy biztosan egyetlen gyerek sem hagyná ki a lehetőséget, hogy aktívan játsszon rajtuk. Sőt az is biztos, hogy a szülők sem állnák meg, hogy ne változzanak egy kicsit újra gyermekké.
Neptune Park
A 30 láb magas, piramis alakú „mászóka” az Utah állambeli Saratogában található. A piramis szerkezete fém, és a kötélháló belülről megakadályozza, hogy a gyerekek leessenek róla. Egy kutatás bebizonyította, hogy a játék közbeni kockázatvállalás nagyon fontos része a gyermeki fejlődésnek, ezért azok a játszóterek, ahol adottak a magas játékok és az olyan eszközök, amelyek potenciális „veszélyt” jelenthetnek, nemcsak több szórakozási lehetőséget nyújtanak, hanem az agy fejlődését is segítik. Fejlődés ide vagy oda, tériszonyosként én fel nem másznék rá...
Swarovski Kristály Világ
A híres kristály márkája és története valószínű nem annyira érdekli a kisebbeket, nem úgy, mint a múzeum csodálatos játszótere: a négyemeletes játéktoronyban óriási trambulin, egy 45 láb magas, kötelekből álló mászó szerkezet, és csúszdavilág is található. Mindezek mellett a környezet sem mindennapi:
Kép forrása: http://www.tyrol.tl
Imagination Playground – a képzelet játszótere
Az elismert amerikai építész, David Rockwell által tervezett New Yorki játszótér célja, hogy a gyerekek kicsit másképp játsszanak, mint a hagyományos játszótereken A gyerekek maguk mozgathatják és kapcsolhatják össze a kék habkartonból készült elemeket új játékokká, és interaktív játéktereket alkothatnak homokból, vízből, és mindenféle eszközből, pl. szövetekből. Az alkotók szerint azok a gyerekek, akik rendszeresen játszanak változatos és kihívást jelentő játékokkal, sokkal jobban helytállnak az iskolában is.
Kép forrása: http://www.newyorkmarkt.com
Woodland Discovery Playground
Sajnos szintén Amerikába, pontosabban Memphisbe kell utaznunk az erdőben, fák között kialakított kreatív és környezettudatos játszótérhez, melynek egyik különlegessége, hogy a helyi gyermekek megkérdezésével építették fel ezt a különböző, „játszófészkekből” álló teret. A gyerekek szerint ugyanis fontos, hogy jól elszeparálhatóak legyenek egymástól a különféle típusú játékok.
Kép forrása: http://worldlandscapearchitect.com
Takino Suzuran National Park Playground
Túl sok játékra lehetőséget nem ad, de maga a kivitelezése nagyon kreatív a japán művész, Toshiko Horiuchi MacAdam által tervezett szivárványszínű játékhálónak, amelyet 3 évig szőttek.
Kép forrása: http://goric.com
A Zsolnay Kulturális Negyed játszótere
Kicsiknek és nagyoknak is egyaránt szórakoztató kikapcsolódást kínál a Zsolnay Kulturális Negyed játszótere, ahol három streetball-pálya, pingpongasztal, szabadtéri sakk is várja a családokat. Mindezek mellett fizikai kísérleteket is kipróbálhatunk az interaktív varázstérben.
Kép forrása: http://pecsiprogramok.hu
Bóbita Játszótér, Zalaegerszeg
Az óriási, 3500 m2-es modern játszótér különlegessége, hogy játékait kifejezetten fejlesztésre találták ki. A „Játékban együtt, korlátok nélkül” szlogent nem véletlenül kapta a játszótér, hiszen a speciálisan kialakított játékeszközökön fogyatékkal élő gyerekek is játszhatnak.
Kép forrása: http://www.patohill.hu
Bóbita Irodalmi Játszótér, Budapest
A játszóteret Weöres Sándor születésének 100. évfordulójára készítette a kapolcsi Ilona-malom Műhely 2015-ben. A XIII. kerületben található játszótér egyik központi eleme az óriás tintatartó, melynek belsejében mindenféle kötélen, láncon, mászófalon és gumilapon lehet feljutni a kupakba, majd csúszdán lejutni újra a földre.
Kép forrása: http://minimatine.hu