Engino: Építs szabadon, tanulj játszva!
Az Enginóval rögtön két dolgot is nyertek: egy jó és élvezetes játékot, valamint egy olyan eszközt, amellyel szórakozva fejleszthetitek a gyermek kreativitását, és felkelthetitek a reál tárgyak iránti érdeklődését.
A játszva tanulás művészete
Mit nem adtam volna, ha iskolás koromban egy Enginóhoz hasonló építőjátékon tanulhattam volna meg a fizikai törvények csínját-bínját, sajátíthattam volna el egyszerűbb matematikai képleteket, vagy tehettem volna szert olyan környezetismereti tudásra, mint például a megújuló energia (igaz, utóbbi akkor sajnos még nem volt a köztudatban). Sajnos a tanáraim nem igazán voltak hívei a játékos kísérletezésnek, inkább a tankönyvből tanították a száraz tananyagot, s elvárták, hogy lelkesedjünk érte. Még a kémiaórákon sem kísérleteztünk semmivel. Talán a biológia órán egyszer volt alkalmunk földigilisztát boncolni, de aztán ennyiben is maradt a történet.
Pedig a játszva tanulás nemcsak azért jó, mert kreativitásra ösztönöz és leköti a gyermek figyelmét, hanem a tanuló önállóan fedezi fel és sajátítja el a tudást, vagyis nem a tanár által transzformált módon kapja meg. Nem meglepő módon, a saját felfedezése révén később is sokkal jobban tudja majd előhívni az információt, mivel önmaga tapasztalta meg, nem pedig száraz tényeket kellett bemagolnia. (Zárójelben jegyzem meg, hogy felnőtteknél az ilyen felfedezős építőjátékokhoz hasonló elven működnek a DIY összeszerelhető skandináv bútorok – én például számos készséget sajátítottam el általuk a fúrástól, a csavarhúzásig…)
Az Engino más, mint a többiek
De nézzük meg, miért is más, miben tud többet nyújtani az Engino, mint a hagyományos építőjátékok. Egyrészt az Engino elemeit számtalan módon egymáshoz illeszthetjük, és növelhetjük, a sokoldalú rudak és csatlakozók pedig olyan egyedülálló geometriai jellemzőkkel rendelkeznek, amelyekkel egyszerre akár 6 oldalra is építkezhetünk. Így, a sokféle kombinációs lehetőség miatt sokkal több kreativitásban lesz részünk viszonylag már kevés alkatrész felhasználásával is. Másrészt az Engino az egyetlen építőjáték a piacon, amely motorokat, napelemeket és távirányítókat is tartalmaz. Amikor ezek az építőjátékok egyben motorizáltak is, a gyerekek sokkal izgatottabban építik fel a modelleket, és a kíváncsiságuk is felébred a mechanika iránt.
Ami nekem kifejezetten tetszik, hogy az Enginóval úgy tanulunk, hogy azt észre sem vesszük. A STEM Heroes sorozat például a tudomány érdekes világába kalauzol el minket egy újfajta, játékos megközelítésen keresztül. A szettek különböző tudományos téma köré épülnek, mint a repülés, az űrkutatás, az állatvilág és a gyorshajtású járművek, létrehozhatunk skorpiót, mamutokat. Mivel ezek viszonylag egyszerű szerkezetek, a gyerekek már 5 éves kortól is elboldogulnak vele.
Kicsit nagyobbaknak való Engino Inventor építőjáték, amellyel tényleg motorizált kalandban lehet részünk, hiszen egy igazi kis motort is beleépíthetünk a játékba, így életre kelthetjük a művünket. Az 8-tól akár 120 különböző jármű készítésére is alkalmas Inventor az alkotás élménye mellett matematikai, tudományos, technológiai és mérnöki képességek fejlesztésére is kiváló.
STEM, vagyis tudomány, technológia, mérnöki tudományok, matematika
Milyen jó lett volna a tehetetlenség, a dinamika, a hatás-ellenhatás törvényét nem szörnyű fizika könyvekből megtanulni (már akinek sikerült), hanem egy jópofa játék által elsajátítani, vagy legalábbis közelebb kerülni a megértéséhez. Emlékszem vers szerűen magoltam be például, hogy „egy pontszerű test a gyorsulása azonos irányú a testre ható F erővel, nagysága egyenesen arányos az erő nagyságával, és fordítottan arányos a test m tömegével, de fogalmam sem volt, hogyan is néz ki ez a gyakorlatban.
Az Engino Discovering STEM sorozatával, amelyet tanárok és tudósok fejlesztettek ki, mindez mostantól elérhetővé válik. A szettek itt olyan tudományos téma köré épülnek, mint a mechanika, egyszerű gépek és szerkezetek, Newton törvényei vagy a megújuló energia. Ráadásul egyes modellek okos telefonról, távvezérléssel is működnek. A gyerekek maguk fedezik fel, hogyan működnek a karok és kötések , a kerekek és tengelyek, a csiga meghajtások, a hajtókarok, a fogaskerekek, az épületek és hidak, vagyis az egyszerű gépektől egészen a fizika mestereivé is válhatnak.
Érdekesség, hogy az Enginót a világ számos országában – például az Egyesült Királyságban, az USA-ban, Brazíliában, Izraelben, Norvégiában és Cipruson – használják az iskolákban, és nem csak szabadidős elfoglaltságra, hanem például fizika órákon is bevetik bizonyos törvényszerűségek bemutatására. Mi egyelőre csak remélni tudjuk, hogy hamarosan a magyar oktatásban is felfedezik a benne rejlő lehetőségeket. Addig is sokat tanulunk vele otthon, vagy egyszerűen csak játsszunk vele – az Engino elég szabadságot ad mindkettőre.