Engino: egy építőjáték, mely mesterfokra emelte a játékos tanulást
Az építőjátékokkal való játék megváltoztatja a gyermekek gondolkodását, hiszen ösztönzi a kreativitást, élesíti a döntési képességet. Egy viselkedés-lélektannal foglalkozó pszichológus, Rachel Keen szerint a szülőknek és tanároknak olyan környezetet kell teremteniük a gyermekek számára, amely erősíti a problémamegoldó képességüket. Az építőjátékok szerinte teljesen megfelelnek ennek a célnak. Főleg akkor, ha kifejezetten szakemberek – tanárok és tudósok – fejlesztésével készültek. Ilyen játék az Engino, mely forradalmasította a játékos tanulás művészetét.
Miért jobb, ha játékos módszerekkel tanulunk?
A játék a boldog gyermekkor elengedhetetlen része. Tudományosan is megalapozott, hogy a játékosságnak az öröm érzésén túl még számos előnye van, például segíti a tanulást, támogatja az érzelmi jólétet, a jó mentális egészséget, a kreativitást és a szociális kompetenciát. A játék és a tanulás összekapcsolása ezeken az előnyökön túl leköti a gyermek figyelmét, és arra ösztönzi, hogy önállóan fedezze fel és sajátítsa el a tudást. Nem meglepő módon így később is sokkal jobban tudja majd előhívni az információt, mivel önmaga tapasztalta meg, és nem „kívülről”, a tanár által közvetítve magolta be a tananyagot. „Ha hallom elfelejtem. Ha látom, megjegyzem. Ha csinálom, megértem” – mondta Konfucius, erre a bölcsességre épít az Engino is.
Nem mindegy, mivel játszik a gyerek
Az építőjátékok különösen jók képességfejlesztésre, hiszen tanulmányok bizonyítják, hogy fejlesztik a motoros készségeket, a koordinációt, növelik a kreatív gondolkodást, a szociális és a nyelvi készségeket. Azonban nem mindegy, milyen minőségű, mennyire kidolgozott építőjátékot adunk a gyerekek kezébe.
A magyar piacra tavaly betörő és nagy sikert arató Engino építójáték számos dologban többet nyújt, mint a hagyományos építőjátékok. Egyrészt az Engino elemeit sokféle módon egymáshoz illeszthetik a gyerekek, a sokoldalú rudak és csatlakozók pedig olyan egyedülálló geometriai jellemzőkkel rendelkeznek, amelyekkel egyszerre akár 6 oldalra is építkezhetnek. A sokféle kombinációs lehetőség miatt több kreativitásban lesz részük viszonylag már kevés alkatrész felhasználásával is. Másrészt az Engino az egyetlen építőjáték a piacon, amely motorokat, napelemeket és távirányítókat is tartalmaz. Amikor ezek az építőjátékok egyben motorizáltak is, a gyerekek sokkal izgatottabban építik fel a modelleket, és a kíváncsiságuk is felébred a mechanika iránt.
Az Enginóval a gyerekek észrevétlenül nyernek betekintést a tudomány érdekes világába. A STEM Heroes sorozat szettjei például olyan tudományos témák köré épülnek, mint a repülés, az űrkutatás, az állatvilág és a gyorshajtású járművek. Mivel ezek viszonylag egyszerű szerkezetek, a gyerekek már 5 éves kortól is elboldogulnak vele.
Kicsit nagyobbaknak való Engino Inventor építőjáték, amelynek különlegessége, hogy egy igazi kis motort is beleépíthetnek a játékba, így életre kelthetik a művüket. A 8-tól akár 120 különböző jármű készítésére is alkalmas Inventor az alkotás élménye mellett matematikai, tudományos, technológiai és mérnöki képességek fejlesztésére is kiváló.
Reál tantárgyak játékos köntösben
Milyen jó lett volna a fizika törvényeit nem unalmas tankönyvekből, hanem egy jópofa játék által megismerni, nem? Az Engino Discovering STEM sorozatával, amelyet tanárok és tudósok fejlesztettek ki, mindez mostantól elérhetővé válik. A szettek itt olyan tudományos téma köré épülnek, mint a mechanika vagy a megújuló energia, és egyes modellek akár okos telefonról, távvezérléssel is működnek. Az Enginóval a fizika végre érthetővé válik, sőt szerethetővé és érdekessé. Segítségével kiléphetünk a fizikaszertár kicsit poros atmoszférájából, és valami egészen új, kreatív világba léphetünk. A Newton törvényei szettel például megismerhetjük ezeket az amúgy csöppet sem száraz elméleteket, és kísérletezhetünk a potenciális és a kinetikus energiával. A játék szettből 8 működő modellt tudunk megépíteni, például gyorsulási autót, ütköző autót, gravitációs ventillátort, mozgó kabint, ballasztikus katapultot és a léggömb hajtású repülőt. Persze ha úgy gondoljuk, nem muszáj tanulásra használnunk az Engino STEM sorozatát, simán játszhatunk is vele - az Engino elég szabadságot ad mindkettő lehetőségre.