Csillámtetkó, borotvahab, zsírkréta – Húsvéti tojás kreatívan!
Gyerekkoromban imádtam tojást festeni. Anyával – mai szóval élve – öko-barát tojásokat készítettünk céklalé, vöröshagyma felhasználásával, néha pedig a boltban kapható tojásfestékkel próbálkoztunk, kisebb-nagyobb sikerrel. Később kreatívabb voltam, és temperával festettem tájképeket a tojásra – nagy sikerük is volt a locsolók körében. Aztán valahogy elmaradtak a locsolók, vagy ha jöttek, inkább beérték zsebpénzzel, így megkopott a tojáskészítő tudományom.
Gyerekek mellett azonban újra felélednek az elfeledett hagyományok, és újabb tojásfestési trendek alakulnak ki a mai kor követelményeihez, vagyis a gyorsasághoz alkalmazkodva. A következő tojásfestési praktikákkal nem kell sokat pepecselni, viszont csodaszép remekműveket alkothatunk közösen a gyerekekkel! Lássuk csak:
#1. Tetkós tojás
Valaki patkolja, mi inkább tetkózzuk a tojást, hiszen sokkal gyorsabb, kevésbé macerás művelet, ráadásul nagyon különleges hatást érhetünk el. Én Glitza csillámtetkóval készítettem el a tojásomat, így bizton állíthatom, hogy működik! Tojás esetében is ugyanazzal az eljárással tetkózzunk, ahogy azt bőrre is tennénk, csupán arra ügyeljünk, hogy szépen lapogassuk rá a mintát a tojásra, ügyelve annak domború felületére. Amint lehúztuk, fessük be csillámporral, és már is kész a vendégváró tojásunk. Plusz tipp: érdemes előtte a tojásokat befesteni, hogy még jobban mutasson rajta a tetkó.
#2. Borotvahabos tojás
Nem, nem akarjuk megborotválni a tojást. A borotvahab segítségével különleges, már-már „galaktikus” húsvéti tojásokat készíthetünk. Merítsük meg a tojásokat egy tál ételecetben, majd egy nagy jénai tálat fújjunk tele borotvahabbal, és szépen lapítsuk el a tetejét, mintha csak tortakrémet simítanánk el. Ezután csurgassuk, pöttyözzük meg többféle ételszínezékkel, és egy pálcika segítségével szépen oszlassuk el a színeket a habon. Fogjuk a tojást, és hempergessük meg jól benne, hogy felvegye a csodás színeket. 20 perc száradás után merítsük őket egy pillanatra vízbe, majd törölgessük át őket, és kész is. Nézzétek csak:
#3. Körömlakkos tojás
Anya alig használt, beszáradásra ítéltetett körömlakkjából is csodaszép darabok készíthetők. Vegyünk egy pohár szobahőmérsékletű vizet, és csöpögtessük bele a körömlakkot, lehetőleg többféle színben, és egy picit rázzuk össze benne a lakkot. Fogjuk a tojást, merítsük bele, és húzzuk ki gyorsan. Máris kész az elbűvölő tojásunk! Tipp: a művelethez nem árt gumikesztyűt használnunk, ha nem akarjuk utána a lakkot vakargatni magunkról.
#4. Zsírkrétás tojás
Zsírkrétával is csodaszép húsvéti tojásokat készíthetünk, persze ahhoz, hogy fogjon is a krétánk a tojáshéjon, először meg kel főznünk a színezni kívánt tojásokat keményre, majd betenni őket 350 fokos sütőbe. Miután átforrósodtak, húzzuk ki őket a sütőből, és nyomjuk rájuk a krétákat, vagy szórjuk meg zsírkréta-forgáccsal, amit előzetesen kinyertünk a ceruzahegyezőből. A hő hatására a zsírkréta megolvad a tojás felületén, és csodaszép lenyomatokat képez rajta. A projektet inkább idősebb gyerekeknek ajánljuk.
#5. A tojás kész, de mi legyen a tojástartóval?
A kreativitás magasiskolája, ha a tojástartóról is gondoskodunk. Tegye fel a kezét, akinek ez eszébe szokott jutni? Pedig a tojástartónak sem kell a kukában landolnia. Készíthetünk belőle például százlábút pár szívószál segítségével, aprópénz tartót, sőt akár fűszernövényt is ültethetünk bele. Ehhez nem lesz másra szükségünk, mint egy ollóra, egy tollra, amivel megjelöljük, milyen növényként nevelgetünk az adott rekeszben, egy kanálra, pár csomag magra és virágföldre. Vágjuk le a tojásdoboz tetejét, mert az aljára lesz szükségünk, azt pedig 4 rekeszenként vágjuk el. Minden egyes rekeszt töltsük meg földdel, és helyezzük bele a növények magját. Tegyük a négyes tojástartó dobozt egy edényre vagy egy tányérra, világos ablak közelébe, és locsolgassuk a magvakat a leírtak szerint. Amikor a növények túl nagyra nőttek az egyes rekeszekben, tegyük őket egy nagyobb cserépbe, vagy ültessük ki őket a kertbe akár tojásrekeszestül, hiszen lebomlik a talajban.
Bánosi Eszter