Carcassonne-ban vadásztunk és gyűjtögettünk
Bevallom, hogy én még csak most veszítettem el a Carcassonne-szüzességemet a Carcassonne Vadászok és gyűjtögetők társasjátékkal, eddig valahogy kimaradt az életünkből ez a játék. Pedig egy igazi kultikus társasról van szó, ami idén már a 20. születésnapját ünnepli!
A Carcassonne társasjáték népszerűsége két évtizede töretlen!
Ahogy kibontottam a Vadászok és gyűjtögetők társasjátékot, elég hamar felzárkóztam a lemaradásommal a Carcassone téren, ugyanis egyből kipottyant belőle egy papír, amely a www.carcassonne20.com jubileumi oldalra irányított. Tudtam, hogy egy kultikus társassal állok szemben, na de amit ott láttam, attól leesett az állam, hogy mennyiféle változat és kiegészítő szett született az eredeti változat mellé az elmúlt 20 évben! Junior verzió, téli változat, szafari, Amazonas és még sorolhatnám…
Amikor pedig elolvastam, hogy a játék eredeti változata még az Év Játéka díjat is elnyerte Németországban, már csak az volt a kérdés, hogy bemerjem -e itt vallani, hogy én bizony még sose játszottam a Carcassonne első változatával…
A Carcassonne egy nagy-nagy szerepjáték sok-sok pontgyűjtéssel
Nagyon szép és igényes kidolgozású a Vadászok és gyűjtögetők, nagy meglepetésemre azonban egyáltalán nincs benne játéktábla, hanem mint a dominót, egymás mellé rakosgatjuk a kis lapkákat és abból áll aztán össze az egyébként igencsak mutatós játéktér.
A Carcassonne olyan egyébként, mint egy hatalmas nagy szerepjáték, ugyanis minden kis részlete visszarepít minket a múltba, amikor Carcassonne városának helyén még gyűjtögetéssel és vadászattal biztosították az emberek a napi túlélésüket. A mezőkön például mamut, őstulok és gímszarvas sétál, de vigyázni kell, mert ha jön a kardfogú tigris, bizony elkapja a gímszarvast!
Nagyon leegyszerűsítve a játékmenet úgy néz ki, hogy minden húzás után le kell tenni egy tájlapkát a szabályoknak megfelelően és ebből alakul ki fokozatosan az erdőkkel, mezőkkel, folyókkal és tavakkal tarkított táj, ahol az állatok élnek. A törzsi tagok figurái, azaz a Carcassonne játékok kultikus meeple-jei és a kunyhók pedig ráállhatnak ezekre a tájelemekre, amiért a játék közben és végén is pontokat lehet kapni.
A játék akkor ér véget, amikor elfogyott az utolsó tájlapka, ekkora már igencsak méretes játéktér lesz előttünk. Ilyenkor jön a végső pontszámolás, hiszen a játékot az nyeri, aki a legtöbb pontot gyűjtötte.
Tényleg 8 éves kortól való már a Carcassonne?
Valószínűleg, aki már játszott korábban másik Carcassonne játékkal vagy ismeri a Junior verziót, elsőre is könnyen elboldogul a játékkal. Nagyon részletes a szabályok leírása, sok-sok képpel és példával illusztrálva, de azért ez az a fajta játék, ahol érdemes leülni egy kicsit nyugiban és úgy elolvasni a szabályokat, még a játék megkezdése előtt.
Éppen ezért nekem a nyolcéves korhatár azért egy kicsit a határon billeg, de ha elég türelmes gyerekkel állunk szemben, akkor egy-két kör után már akár ennyi idősen is bele lehet jönni a játékba.
Melegen ajánlom egyébként, hogy a játék megkezdése előtt nézzétek meg közösen a Játéksziget oldalán található kis videót a játékmenetről, itt ugyanis nagyon ügyesen és érthetően foglalják össze, hogy mikor melyik tájlapkát hogyan érdemes lerakni és a gyerekeknek szerintem sokkal könnyebb lesz ezután megérteni a játékot. Pár perc az egész, de jó sok időt megspóroltok vele, hidd el!
Nálunk is kicsit soknak tűnt egyébként elsőre, hogy mi mindenre kell odafigyelni, de amint rutinszerűvé válnak a lépések, szuper izgalmas lesz a játék és teljesen beszippantja az embert!