Busójárás gyerekeknek? 3 + 1 ok, amiért érdemes elmennetek!
A mohácsi sokácok népszokásának, a busójárásnak az idejét valójában a tavaszi napfordulót követő első holdtölte határozza meg. A busójárás télbúcsúztató, tavaszköszöntő, oltalmazó, termékenységet varázsló ünnep, de a mohácsiak szerint a törökűzés legendájával is összekapcsolódik: a Mohácsi-szigeti mocsárvilágba menekült sokácok, megelégelve a rabságot, ijesztő álarcokba öltözve, különféle zajkeltő eszközökkel zavarták ki a törököket Mohácsról – bár ennek aligha van valóságalapja. Az viszont tény, hogy 2009-ben az UNESCO felvette a szellemi örökség reprezentatív listájára a mohácsi busójárást.
Jómagam egy barátságos „minibusóval”
Bár azt gondolnánk, hogy a gyerekek esetleg megijednek a busóktól, ezért nem éppen nekik való ez az ünnepség, valójában épp fordítva van - a busókat kell távol tartani a gyerekektől. A birkabőr álarcba, bundába, szalmával kitömött gatyába, cifra harisnyába és bocskorba bújt kecskeszerű busókat a jankelék kísérték azért, hogy távol tartsák az utca népét, főleg a gyerekeket a busóktól. Régen hamuval, liszttel, ma ronggyal és fűrészporral töltött zsákjaikkal püfölik a csúfolódó gyerekhadat. Az úgynevezett jankele elnevezés egy bécsi zsidó ruhakereskedő, Jankele Grüntől ered, aki zsákokból árult használt ruhákat Mohácson. A gyerekek rigmussal csúfolták az árust („Jankelegri, kell-e nokedli?), aki erre hozzájuk vágta a zsákját – innen vált később farsangi szokássá a csúfolódás és a zsákdobálás.
Mindennek ellenre azért érdemes komolyan vennünk a mohácsiak figyelmeztetését, miszerint a kicsi gyerekeket tartsuk távol a karnevál zajosabb részétől, mert az ágyúlövéstől, az erős kolompolástól és kerepléstől megijedhetnek, ráadásul a maszkokon lévő szemnek fúrt lyuk annyira pici, hogy a busóknak nincs teljes térlátásuk, ezért elsodorhatják a totyogó gyerekeket. A nagyobbaknak azonban izgalmas lehet a busójárás, sőt én láttam rengeteg „minibusót” az ünnepségen, akik aktív részesei voltak a farsangolásnak.
A máglya gyerekekkel is élmény
Úgy gondolom, hogy a gyerekeknek nemcsak az óvodai, iskolai ünnepségeken érdemes megismerkedniük a farsangi hagyományokkal, hanem testközelből is – és erre remek alkalom a busójárás. Hogy miért? Íme néhány ok:
#1. Önfeledten kiadhatják magukból a feszültségeket. A gyerekek szeretnek beöltözni, maszk mögé bújni, szerepjátékokat játszani, még a szorongó gyerekek is felszabadulnak ilyenkor. Végre megengedett a hangoskodás, kerepelés, hangos kurjongatás, körbe-körbe járkálás, tánc – mindez pedig levezeti a feszültséget.
#2. Megszabadulhatnak félelmeiktől: Sokan tartanak attól, hogy a maszkok esetleg megijesztik a gyermekeket. Ám mint tudjuk, a szörnyek csak addig félelmetesek, amíg a sötétben vannak. Érdemes képeket, felvételeket mutatnunk nekik az utazás előtt, beszélgetni velük a népszokásokról. Így a gyerekek már ismerik a busókat, és nagyon élvezhetik a velük való találkozást. Ráadásul sok busó még édességet is osztogat a gyermekeknek.
#3. Megismerkedhetnek a hagyományokkal. A busójáráson rengeteg helyi népszokást bemutató programba, gyerekeknek szóló kézműves foglalkozásokba botolhatunk, ráadásul a délutáni rendezvényeken nem akkora a tömeg. Idén február 8.-án, 15 órakor kezdődik a gyermek jankelék és kisbusók szabad farsangolása, de lesz futóverseny is a Széchenyi téren, Jankele szépségverseny a nagyszínpadon. Szombaton, február 10-én megismerkedhetünk a jankelékkel, együtt főzhetünk, sőt még táncot is tanulhatunk tőlük. 14-től 18 óráig szekeret díszíthetünk, és különféle farsangi játékokon vehetünk részt. Vasárnap 16.30-kor kezdődik a híres farsangi koporsó vízre dobása, majd 17 órától egy óriási máglyát táncolhatunk körbe a Széchenyi téren.
+1: Fővárosiként még utaznotok sem kell sokat, hogy busókat lássatok. A kelenföldi farsang keretében február 4-én téltemető máglyagyújtáson vehettek részt a mohácsi Zauvjek busó csoporttal. További info.
A hivatalos mohácsi programot pedig IDE kattintva tekinthetitek meg.
Kellemes téltemetést kívánunk!
Borítókép: Wikipédia
Bánosi Eszter