Biztonságos gyalogos-közlekedés: 6 tipp, hogyan tanítsuk meg gyerekeinknek!
Becsengettek, újra rengeteg gyerek közlekedik az utcákon! A közlekedésben leginkább ők vannak kitéve a veszélyeknek, hiszen képességeik, adottságaik még nem teszik alkalmassá őket az önálló közúti közlekedésre.
A közlekedésben leginkább a gyermekek vannak kitéve a veszélyeknek, hiszen képességeik, adottságaik még nem teszik alkalmassá őket az önálló közúti közlekedésre. Szakemberek gyakran hívják fel a szülők figyelmét arra, hogy a közlekedő gyermek még másként hall, lát, gondolkodik és cselekszik, mint a felnőtt, gyakori, hogy veszélyérzetének a hiánya miatt kockázatosan és meggondolatlanul cselekszik.
Szomorú statisztikák
1 és 18 éves kor között a baleset a vezető halálok. Míg a gyermekek 18 százaléka hal meg onkohematológiai betegség következtében, 34 százalékuk balesetben veszíti el életét. A WHO jelentése szerint ezeknek a halálozásoknak a fele, a baleseti sérüléseknek pedig 80 százaléka megelőzhető lenne. Jó hír, hogy 2007 -2010 között szignifikánsan kevesebb gyermek halt meg az utakon, amelynek okai között egyértelműen szerepel a biztonsági gyerekülések erre az időszakra tehető bevezetése.
A prevenció kiváló eszközei a biztonsági gyerekülések a kerékpárokon és az autókban, a bukósisak, a térd-, a csukló-, és a könyökvédő viselése, amikor az a tevékenyég során szükséges. De mi a helyzet a gyalogos közlekedéssel? A gyalogosan közlekedő gyermekek biztonságának javítására ma már számos eszköz kínálkozik, ideértve a gyermekek felkészítését a szabályos közúti közlekedésre, a veszélyek felismerésére, amiben nekünk szülőknek – az iskolák mellett – rendkívül nagy szerepünk van.
Angliában a közlekedésbiztonsági kampányok 90 százalékkal csökkentették a gyerekek közúti halálozásának számát, mégis még mindig legalább 6 gyermek az életét veszti, és 170 súlyosan megsérül az utakon minden egyes hónapban. A legveszélyesebb hónapok e tekintetben épp a szeptember és az október, amikor a gyerekek újra iskolába járnak.
Óvodáskorúaknak a legfontosabb figyelmeztetés: Kézfogás!
Az óvodás gyerekeknek feltétlenül meg kell érteniük, hogy alapvető fontosságú, hogy mindig fogják a szüleik kezét. Erősítsük meg ezt az intelmet azzal, hogy együtt körberajzoljuk a kezeinket egy lapon, és kivágjuk. Tegyük a gyerekünk rajzolt kezét a sajátunkéra, és rögzítsük össze őket egy gombostűvel vagy egy gemkapoccsal. Akár fel is díszíthetjük a kezeket, készíthetünk rájuk kesztyűt – ezzel játékosan emlékeztetjük a gyerekeket arra, hogy mindig fogják a kezünket, amikor átkelünk az úttesten.
Kisgyermek esetében a következő fő utasításokat adjuk:
- „Keress egy biztonságos helyet az átkelésre!”
- „Állj meg a járdán!”
- „Nézz balra!”
- Nézz jobbra!”
- Nézz megint balra!”
- „Ha nem jön semmi, kelj át a zebrán, de ne fuss!”
- „Akkor is figyelj az autókra, ha zöld van!”
A közúti biztonság általános szabályai kisiskolásoknak: a Stop!-stratégia
A gyerekek egyharmada azért sérül meg az utakon, mert nem állnak meg, mielőtt lelépnek a járdáról, és nem néznek körbe. Szimuláljuk otthon a helyzetet: fektessünk le a padlóra egy ugrókötelet, ez lesz a járdaszegély, és gyorsan alakítsunk át egy babát vagy egy mackót Marionette-bábuvá úgy, hogy cérnával vagy damillal összekötjük a kezüket. A gyerekek feladata, hogy irányítsák a babákat, és mindig megállítsák őket a „járdaszegélynél”.
Énekeljetek a biztonságról
Az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módja annak, ha gyerekek fogadják, és hosszú távon eltárolják a biztonságukkal kapcsolatos üzeneteket, ha arra ösztönözzük őket, hogy saját dalokat írjanak a biztonságos közlekedésről. Lehet a dal saját is, vagy egy népszerű gyerekdal átirata.
Ha az éneklés nem a ti műfajotok, kifejezetten kisgyerekek részére készült oktatófilmeket is nézhettek. Találtam egy máig aktuális retro rajzfilmet gyerekeknek, ahol egy kutya magyarázza el – kicsit talán szájbarágósan – egy macskának a biztonságos közlekedés alapszabályait. Azért megér egy próbát, már csak a nosztalgia kedvéért is:
Ismerjétek meg a KRESZ táblákat
A Közlekedj okosan oktató kártyajátékban játék közben ismerhetik meg a kisiskolás gyerekek a KRESZ táblákat. A Közlekedj okosan társasjátékban szintén a táblákat ismerhetik meg: a játékban Paul, a rendőr tanítja meg őket a közlekedéssel kapcsolatos tudnivalókra. Megtanulhatják, hogy át szabad-e menni az úton, vagy mikor nincs elsőbbségünk. A cserélhető utcaelemeknek köszönhetően pedig mindig más és más szituációba keverednek.
Meséljünk róla
- Letölthető E-book felnőtteknek: Óvjuk meg gyermekeinket a közlekedési balesetektől
- Könyvek gyerekeknek:
Gyerek közlekedési enciklopédia
Bánosi Eszter