Az influenzaszezon lehet „gyerekjáték”? – 7+1 tipp, hogy elviselhetőbb legyen a járvány
Pár hete gyakorlatilag alig van valaki a környezetemben, akit ne döntött volna ágynak az influenza vagy más vírusos-meghűléses betegség. Nem véletlen, hiszen a tél már az utolsókat rúgja, ezért jól bekeményített, viszont a mi szervezetünk mostanra már nehezen bírja a megpróbáltatásokat. A járvány hivatalosan már 3 hete tart, és a 15-34 éves korosztály közül kerül ki a legtöbb beteg, viszont a fertőzöttek 26%-a gyerek.
Anyukák aggodalmasan teszik fel a kérdést: hogyan oldhatjuk meg az influenzaszezont, főleg akkor, ha akár több gyermekünk is van? Biztos recept nincs, de összeszedtünk pár tippet arra, hogyan előzhetjük meg, hogy bekövetkezzen a baj, és ha már bekövetkezett, hogyan vészelhetjük át viszonylag „könnyedén”. Sőt öröm az ürömben, hogy ezt a nem várt alkalmat akár arra is felhasználhatjuk, hogy megtanítsuk a kicsiket arra, mennyire fontos az egészségünk megőrzése.
Így előzzük meg együtt a bajt:
- Tanítsuk meg a higiénia fontosságára és örömére: Használjuk ezt az időszakot arra, hogy játékos formában megmutatjuk a gyereknek, hogyan tudja önmaga megelőzni a betegségeket, hiszen nem lehetünk vele a nap 24 órájában. Rajzoljuk le a kézmosás lépéseit, és tegyük ki a fürdőszobában. A kézmosás során játsszuk el, hogy a szappan legyőzi a vírusokat, bacikat. A mosakodást játékossá tehetjük azzal is, ha például egy átlátszó folyékony szappan flakonjába a gyerek kedvenc játékait (pl. legót, apró műanyag figurákat, gyöngyöket, csillámokat) rejtjük.
- Kiránduljunk, menjünk friss levegőre: Napi 15 perc szabadban való játék a gyerekek immunrendszerének jót tesz, a kórokozóknak viszont nem. Persze az óvodában és iskolában általában gondoskodnak erről, de jó ha, mi sem óvjuk őt a széltől. A szabad levegő, a rendszeres és intenzív mozgás garantáltan megerősíti az immunrendszert.
- Aromaterápia a gyerekszobában: Az illóolajokkal gyengéden megelőzhetjük a betegségeket, vagy változtathatunk a nemkívánatos állapotokon. A teafaolaj, kakukkfűolaj, citromolaj vírusölő hatású és párologtatva fertőtleníti a szobát. Ráadásul a kicsik szaglását is fejleszthetjük, főleg ha játékos módon ismertetjük meg velük ezeket az illóolajokat. A szintén immunerősítő mandarint és narancsot kifejezetten szeretik a gyerekek, ezekből akár cseppenthetünk is a zsebkendőjükre.
- Ha nincs más mód, maradjunk otthon: Egy amerikai kutatásból kiderült, hogy a betegek puszta kilégzésével is terjedhet az influenza, vagyis a vírusok továbbadásához köhögés vagy tüsszögés sem szükséges. Ez annyit jelent, hogy a leghathatósabb megelőzési mód, ha a járvány idején elzárkózunk az emberek elől. Ám legyünk őszinték: ki tudja megtenni azt, hogy kiveszi a gyereket az óvodából, iskolából, és egy hónapra elszeparálja őt a közösségtől? Azonban amikor tetőzik a járvány, érdemes tényleg távol tartanunk a gyerekeket a közösségi eseményektől, ha pedig bujkál benne valami, mindenképp maradjon otthon, mert így legalább a betegség terjedését akadályozhatjuk meg.
Ha már megtörtént a baj:
- Az orrfújás buli: Nekem mindig azt mondta az orvos, hogy az orrfújás a kulcs. Mivel általában minden betegség a fülemre ment, nekem tényleg nagyon fontos volt megtanulni helyesen orrot fújni, ráadásul az orrszívó-porszívó nem volt opció, mert rettegtem tőle. 5-6 éves kor előtt a gyerekek nem tudják alaposan kifújni az orrukat, ezért segítenünk kell nekik. Például megkérhetjük őket arra, hogy próbálják meg elfújni a gyertya lángját váltott orrlyukkal, de ugyanígy egy lufit is táncoltathatnak. De akár utánozhatják is a kisállatkák szimatolását úgy, hogy a levegőt az orron át veszik, vagy játszhatják azt, hogy sárkányok, akik az orrlyukaikon keresztül felváltva tudnak tüzet okádni a zsebkendőbe.
- Forduljunk a természetes gyógymódok felé. Kevés gyerek szereti a gyógyító ételeket, mert ugye azok általában a zöldségek közül kerülnek ki. Szerintem egy kis mézzel azonban minden megoldható! A gyömbértea például nemcsak a tünetek enyhítésére jó, de egy darabka gyömbér fertőtlenítő hatása révén gyengíti a kórokozókat és erősíti a védekezőképességünket. Igaz, a gyerekeknek kicsit talán túl erős, csípős lehet az íze, ezért a nap folyamán több részletben itassuk meg velük. Hasonlóan hatásos a hagymatea is, és mézzel édesítve abszolút iható, viszont izzasztó hatással rendelkezik, így jó, ha utána jól beburkoljuk a kicsiket egy takaróba. A fekete retek is rendkívül eredményesen vethető be a vírusok ellen, bár külcsínre nem épp bizalomgerjesztő. Kárpótoljon minket az, hogy tele van C-vitaminnal és ásványi anyagokkal, salátába téve pedig nem annyira domináns az íze, így a gyerekek is jó ízzel elfogyasztják kedvenc zöldségeik mellett, egy finom dresszinggel nyakon öntve.
- Meséljünk: Bizonyos mesék kifejezetten gyógyító hatással lehetnek, főleg azért, mert lekötik a gyerekeket, segítségükkel könnyebben lenyelhető a kanalas gyógyszer, kevésbé tűnik félelmetesnek a doktorbácsi, és az ágyban töltött idő is gyorsabban elrepül. A kifejezetten beteg gyerekekről szóló mesék enyhíthetik a szorongásukat is: pl. Marék Veronika: Boribon beteg, Bartos Erika: Bogyó és Babóca beteg, Berg Judit – Agócs Írisz: Doktor Maszat, Finy Petra: A doki-ügy című meséi remek választások.
Plusz 1 tipp: Az influenza után ne felejtsünk el fertőtleníteni!
Az ágynemű húzás, vagy a kicsi által hordott pizsamák kimosása alap, de legtöbbünk bizony elfelejti, hogy más dolgokat is fertőtleníteni kell a lakásban egy kiadós betegség után, így a fogkefét, a törölközőket, a plüssjátékokat és műanyag játékokat, a gyakran megérintett felületeket (pl. kilincsek), az elektronikus kütyüket, az ágymatracot, a konyhát és a fürdőszobát. A műanyag gyerekjátékok tisztítására használjunk ecetet, de sokszor az is elég, ha megmerítjük őket a forró vízben.
Bánosi Eszter