
Angyalkák és Hannibálok - Ma ünnepeljük Különleges Nevek Napját!
Emlékszem, kiskoromban mindig teljesen elképedtünk, amikor az iskola hangszóróban bemondta a portás – „megkérjük Karácsonyi Ajándékot, fáradjon az igazgatóiba”. A 90-es évek elején még nagyon fura volt, ha valakit nem Rékának, Eszternek, Barbarának, Bencének, Ádámnak, Daninak, stb. hívtak. Pedig nálunk az osztályban is volt egy egész különleges lánynév, Agapé, de ő félig görög volt, ezért nem hatott furcsának a dolog.
Emlékszem arra is, hogy kb. ez idő tájt a Friderikusz show egyik adásában különleges nevű embereket faggattak arról, hogy élik az életüket. Itt lépett a színre Mikorka Kálmán és Nemoda Buda, akinek nevét azóta már sokszor hallottam így vagy úgy emlegetni különböző beszédhelyzetekben.
Azóta eltelt több mint 20 év, és most már nem csodálkozunk (annyit), ha furán csengő nevet hallunk. Sőt én úgy látom, egyfajta fénykorát is éli, hogy minél különlegesebb nevet adjunk gyermekeinknek. Nálunk a névadásnak – pl. az amerikai eljáráshoz képest – viszonylag „szigorú” és laikus szemmel olykor kicsit érthetetlen szabályai vannak, a névadási javaslatokat az MTA Nyelvtudományi Intézete bírálja felül. A szigorú szó idézőjelbe tevése azért is indokolt, hiszen 2018-ban simán engedélyezték a Ciceró, az Ozirisz, a Platón vagy az Edda neveket, ellenben fennakadtak a szűrőn a Natalie, Hattyú, Erdőcske, Felhő, Mazsola, Pötyi, Zé, Kiwi vagy Vackor nevek.
A névadás rendkívül fontos, hiszen segít megteremteni az identitásunkat, nemcsak a világ felé, hanem saját magunk számára is. A különleges nevek napján azokat ünnepeljük, akiknek érdekes, rendhagyó nevük van.
Mind itthon, mind külföldön minden évben kijön egy lista a legnépszerűbb babanevekről, amelyek közül a legtöbb nagyon különleges és rendhagyó, gyakran egészen meghökkentő. Amerikában például mostanában egyre gyakoribb a Hold (Moon), az Apple (Alma), illetve az Észak (North) név. Egyébként az amerikaiak rendelkeznek a legfurább névadási szokásokkal, mivel az országban nagyon kevés törvény szabályozza a névadást, a szülők így szinte bármiről elnevezhetik gyerekeiket. Egyetlen korlátozás van minden államban, hogy a nevek nem tartalmazhatnak számokat vagy speciális karaktereket. Így fordulhat elő, hogy a babáknak olyan fura és olykor bizarr neveket adhatnak, mint például Goodness (Jóság), English (Angol), Pistol (Pisztoly), Infinity (Végtelenség), Knowledge (Tudás), Catch (Zsákmány), Nike a márka után, Furious (Dühös) vagy csak szimplán Baby – a Dirty Dancing után szabadon.
Ünnepeljétek meg a különleges neveket!
A különleges nevek napját 1997-ben rendezték meg először abból a célból, hogy elfogadtassák a társadalommal az egyedülálló, érdekes csengésű, különleges neveket, és megszüntessék az ebből származó negatív megítélést, megbélyegzést, kiközösítést. A nap arra is tökéletes alkalom, hogy megtanítsa az embereknek, nem ciki elbetűzni a nevüket, vagy megtanítani másoknak, hogyan mondják ki. A nap ötletgazdái arra bátorítanak minket, hogy ezen a napon ünnepeljük meg a saját vagy hozzátartozóink, barátaink különleges nevét. Azt tanácsolják, rendezzünk összejövetelt, ünnepeljük meg a másikat névre szóló ajándékkal vagy meglepetés játékokkal, például LOL Surprise babákkal vagy Pikmi Pops játékszettel. Ezzel azt érzékeltetjük vele, hogy nem kell csalódottságot, frusztrációt éreznie, amiért ilyen különleges névvel éli az életét. Ha mi magunk vagy a gyerekeink rendelkeznek különleges keresztnévvel, végezhetünk játékos kutatómunkát, utánajárhatunk a név eredetének, jelentésének, megkereshetjük azokat a híres személyiségeket, akiket ugyanígy hívtak. Kisebbekkel játszhatunk szókirakó játékokat, vagy megújíthatjuk a Srabble-t úgy, hogy csak keresztneveket rakunk ki a betűkből.
Különleges vagy hagyományos keresztnév – végtére mindegy is. Hiszen minden ember egyedi, függetlenül attól, milyen neve van.