A te gyereked is sokat kérdez a Holdról? Akkor ez most neked szól!
Minden év július 20-án tartják a Hold napját, méghozzá annak az emlékére, hogy az Apollo-program keretében az Apollo–11 legénységének két tagja, Neil Armstrong és Edwin Aldrin 1969-ben ezen a napon lépett a Holdra.
Akármennyire is sokat tudunk már a Holdról, még mindig ez az egyik legmisztikusabb égitestünk, már csak azért is, mert az egyik oldalát például sosem láthatjuk innen a Földről. Ezért is gyűjtöttünk most össze tizenkét érdekességet a Holdról, hogy ha a gyereked legközelebb kérdezget majd róla, neki is elmondhasd mindezt!
Hány napig kellene utaznunk a Holdig? Milyen hideg van a Holdon? Miért látjuk mindig másnak a Holdat, ha valójában nem is változik? - 12 érdekesség a Holdról
1. Bolygóközi karambol
A Hold valószínűleg 4.5 milliárd évvel ezelőtt született, amikor egy nagyobb objektum eltalálta a Földet, és a Föld körül keringő leszakadt sziklák összeolvadtak, majd lehűltek. Ez az oka annak, hogy a Hold összetevői teljesen megegyeznek a Földön található anyagokkal.
2. A Hold nem öregszik
A Hold felszínét simán láthatjuk egy távcsövön vagy egy kis teleszkópon keresztül is. A Hold „arca” milliárd évek óta változatlan, ugyanúgy nézett ki a dinoszauruszok korában is, mint most, a Holdon ugyanis nincs szél vagy víz, ami elpusztítaná a krátereket. (A Föld felületén ugyanúgy voltak robbanásokból és ütközésekből származó kőzetek, ám ezek idővel eltűntek a szél és a nagyobb esőzések folytán.)
3. A rejtélyeskedő Hold
A Földről csupán a Hold egyik oldala látható, az űrből készült fotók azonban hasonlóan kráteres felületet mutatnak a másik oldalon is.
4. Valójában nem is szürke a Hold
A holdkőzetek igazából olyan sötétek, mint a szén, csak a napfénytől szürkének látszanak.
5. A Holdon nincs igazi tenger
Ha a Holdra nézünk, a sötét területek valójában 3 milliárd éves lávarétegek, melyeket holdtengereknek neveznek.
6. Ne indulj el kocsival a Holdra!
A LEGO Bolygók című könyvéből tudjuk, hogy a Holdig az út kocsival 133 napig tartana úgy, ha egyszer sem állnánk meg pihenni.
7. Sosem sikerül elfogynia a Holdnak
Hiába látod gömbölyűnek, kiflinek vagy épp semmilyennek, a Hold alakja valójában nem változik. A Nap mindig csak egy oldalát világítja meg a Holdnak, ezért a megvilágított részt különbözőnek látjuk aszerint, hogy a Hold hol jár a Föld körüli pályán.
8. A Földre is hatással van ám a Hold
A Hold gravitációja a Földön naponta két nagy dagályt okoz 12 óra 25 percenként.
9. Csak könnyen és erősen
A Holdon a földi súlyodnak csupán hatodát mutatja a mérleg és akár fél kézzel is fel tudnál emelni egy nehezebb szekrényt is a Holdon! Ugye milyen mókás?
10. Nincs is olyan messze ám a Hold!
A Hold 384 ezer kilométerre van a Földtől és sokkal kisebb annál. Míg a Föld átmérője 12742 km, addig a Hold átmérője „csak“ 3476 kilométer.
11. Rosszabb, mint egy sivatag
A Holdon nagyon meleg van nappal, éjjel azonban nagyon lehűl a levegő. A Hold átlagos felszíni hőmérséklete napi 107 Celsius fok, éjjel viszont akár -153 fokra is süllyedhet. Nem véletlen, hogy a Holdra utazók felkészítését a sivatagban tartották.
12. Ember a Holdon
Neil Amstrong volt az első ember, aki a Holdra lépett az Eagle nevű holdkomppal. A lábnyoma még mindig a Holdon van, és valószínű örökre ott is marad, hiszen nincs szél, ami elsöpörné. Azt viszont kevesen tudják, hogy igazából 12 ember járt a Holdon eddig és Eugene Cernan volt az utolsó, aki teljesítette az Apollo-17 küldetését. Mielőtt visszatért volna a Földre, beleírta lánya, Tracy monogramját a porba, hogy örökre megőrizze őt az égitest.
Szuper játékok a legkisebb űrkutatóknak - nemcsak a Hold Napja alkalmából
A gyerekeket mindig is nagyon izgatta, hogy vajon mi lehet a világűrben „a fejünk felett“ és szerencsére ma már rengeteg izgalmas könyv és játék áll a jövendőbeli kis űrkutatók rendelkezésére, ezekből mutatunk most nektek néhányat.
Azoknak a gyerekeknek, akik szeretnek kézműveskedni, jó szívvel ajánljuk a Djeco Utazás az űrbe karckép készletet, ahol egy különleges karcoló ceruzával lehet életre kelteni a világűr varázslatos világát. Alkotás közben pedig elmesélhetjük nekik a Maszat űrhajózik című mesét, hiszen naná, hogy Maszatot és Sárit sem hagyja hidegen, hogy mi lehet a világűrben!
Szülői segítséggel a kisebbek is elkészíthetik a Clementoni különleges National Geographic Űrkutató kirakóját vagy éppen az Engino STEM Heroes Űrkutatás vagy Repülés építőjátékok bármelyikét. Az Engino készletekből egyébként szabadon is lehet aztán alkotni persze, nemcsak az útmutató alapján, sőt, még kombinálni is lehet egymással a különböző építőkészleteket.
Ki tudja, mit hoz a jövő és melyik kisgyerek akar majd aztán felnőve is űrhajós lenni, hogy Neil Armstrongék nyomába lépjen...!