A Nébih különleges „Maradék nélkül“ rajzkiállítása október végéig tekinthető meg
Az élelmiszer-pazarlás témájáról szóló gyerekrajzokból nyitott utcatárlatot augusztusban a Nébih, azaz a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a II. kerületben. Az október végéig tartó utcatárlat célja, hogy a rajzok előtt elidőző járókelőket megszólítsa és arra sarkallja őket, mielőtt legközelebb ételt dobnak ki, gondolják végig, hogyan lehetett volna megelőzni, hogy az a kukában végezze.
Kis odafigyeléssel könnyedén csökkenthető lenne az élelmiszerpazarlás
Gondoltad volna, hogy évente átlagosan 65 kg élelmiszerhulladékot termelünk az otthonunkban FEJENKÉNT? De talán még sokkolóbb ez a szám, ha azt mondjuk, hogy ha a teljes lakosság éves pazarlását tennénk mérlegre, akkora mennyiséget kapnánk, amelyből egy teljes éven át félmillió ember teljeskörű étkezését biztosítani tudnánk. Hihetetlen szám, ugye?
Az ételpazarlás egyébként pont egy olyan probléma, amelynek a megoldásához mindössze több figyelemre lenne szükség, ezért is helyez nagy hangsúlyt a Nébih Maradék nélkül programja a gyermekkori szemléletformálásra, hiszen ők lesznek a jövő fogyasztói és jó lenne, ha nekik már természetes lenne, hogy soha ne landoljon étel a kukában.
Rajzpályázat az élelmiszerpazarlás csökkentése érdekében
A nyári rajzpályázat célja is az volt, hogy a gyerekek megismerjék az élelmiszerpazarlás problémakörét, környezetre gyakorolt hatását, na és persze a megelőzés lehetőségeit. Összesen 291 pályamű érkezett az ország 133 iskolájából, amelyek közül a legkiemelkedőbb, legelgondolkodtatóbb alkotások láthatók ezen a különleges utcatárlaton a II. kerületi Kitaibel Pál utca és Kis Rókus utca találkozásánál.
Egészen fantasztikus alkotások születtek és nagy örömünkre mi is részt vehettünk a rajzpályázat ünnepélyes díjkiosztóján, sőt, még díjazhattunk is egy-egy alkotást a Játéksziget nevében. Nem volt könnyű a döntés, de végül Stenczel Zsófi Kerüld az ételpazarlást! és Gulyás Anna Lesz -e még? rajzait jutalmaztuk Játéksziget vásárlási utalvánnyal. Ezúton is sok szeretettel gratulálunk nekik, minden díjazottnak és a pályázat összes résztvevőjének!
Hajni néni, az ételmentő
Végezetül pedig hadd mutassunk meg egy szívünknek nagyon kedves alkotást, amely tökéletesen illusztrálja, hogy valójában milyen egyszerű is eljuttatni a feleslegessé vált ételt a rászorulókhoz. Persze ehhez kell egy Hajni néni és egy István bácsi is, de bízzunk abban, hogy az ő és a hozzájuk hasonló emberek példamutatása, iránytűként szolgál majd a mai gyerekeknek a jövőre nézve.
Kliment Hajnalka, azaz Hajni néni, a váci Karolina Katolikus Általános Iskola pedagógusa az ünnepélyes díjátadó ünnepségen is megjelent. Ismerjétek meg őt Kovács Bíbor Anna második osztályos tanuló alkotásán az alábbi képen: