A meglepetések ereje: pici meglepetés, életre szóló élmény!
A meglepetés egy rövid mentális és élettani állapot, amely egy váratlan esemény következtében felbukkanó reakció az embereken és az állatokban. A meglepetés lehet semleges/mérsékelt, kellemes, kellemetlen, pozitív vagy negatív. A meglepetésnek különböző, változatos intenzitási fokai lehetnek. Meglepetés akkor következik be, amikor a mindennapi élet eseményei nem az elvárt módon teljesülnek. Vannak persze kisebb meglepetések, és vannak életre szólóak – de mindkét esetben elmondhatjuk, a meglepetés hatására a világ picit megáll, sőt akár teljesen fel is fordul a dolgok rendje.
Életre szóló élmény?
Hogy mekkora hatással van a meglepetés a gyerekekre, azt akár a saját példánkon keresztül is megfigyelhetjük, hiszen bizonyára mindenkinek van egy olyan gyerekkori élménye, amely annyira lehengerlő, meglepetésszerű és varázslatos volt, hogy máig tisztán emlékszik rá. Nekem kettő is van ilyen egészen pici, 2-3 éves koromból. Kb. 3 lehettem, amikor 10 napos kórházi tartózkodás után végre hazaengedtek, és a szobám tele volt lufikkal. Annyira meglepődtem, és annyira elbűvölt a látvány, hogy azóta is élénken él az emlékezetemben. A másik ilyen meglepetés szintén ennyi idősen ért: belépek a konyhába, és megannyi felfújható állat, kék elefánt, sárga zsiráf, rózsaszín orrszarvú vár rám. A látvány olyan varázslatos és szíven ütő volt, hogy sose feledem, még ha a fantáziám utólag biztosan ki is színezte a képet.
A meglepetés ajándékok vonzóbbak
Mindenki szeret pozitívan meglepődni – ez talán nem is kérdés. A Játéksziget üzlethálózatot tulajdonló Formatex közel 1000 fő bevonásával készült felmérése szerint a gyermekek korosztálytól függetlenül akár ünnepi alkalomkor, akár hétköznap jobban kedvelik a meglepetés ajándékokat az általuk választott ajándékoknál a válaszadó szülők szerint. Még a felső osztályosok is előnyben részesítik a meglepetést, de sokan közülük már inkább kívánságlistát írnak a szülőknek. Persze szülőként és ajándékozóként nem mindig van könnyű dolgunk meglepetést szerezni, noha a gyerekek szerintem általában elárulják, sőt egyértelműen jelzik, minek örülnének a legjobban.
Meglepetés ajándékok, melyek önmagukban is meglepetések
A Kinder-tojás remekül példázza, milyen jó érzés, amikor a meglepi játék maga is meglepetést tartogat (képzeljétek az USA-ban pont ezért is volt egészen a tavalyi évig betiltva, nehogy a benne lévő tárgyat is lenyeljük a csokival együtt). Mi emberek ősidők óta szeretjük, amikor valami el van rejtve, és kutatni lehet utána abban a biztos tudatban, hogy megtaláljuk és örömünket leljük majd benne – gondoljunk csak a húsvéti tojáskeresésre. Nem véletlen, hogy a játékgyártók is kihasználják ezt a mély lelki igényünket. Emlékszem, a 90-es években például lehetett kapni csomagban olyan apró babákat, amelyeknek meleg víz hatására rózsaszínre vagy épp kékre változott a pelenkája, attól függően, hogy milyen nemű volt a baba. A szüleink nem értették, mi ebben olyan izgalmas, de mi mindig megleptük magunkat a zsebpénzünkből, csupán az élmény kedvéért.
Persze azóta rengeget ilyen meglepetéscsomagban rejlő gyűjthető figura került a piacra. A legújabb, külföldön már hódító őrület a Pikmi Pops „nyalóka”, ami hamarosan nálunk is kapható lesz. A Pikmi Pops cuki kis meglepetéseket rejteget kislányoknak. A szétnyitható műanyag nyalókafejben több csecsebecse is elfér: matricák, pici játékok, illatos plüssfigurák, sőt még üzenetek is, a kínai szerencse sütik példájára.
Meglepetés jutalmazásként?
A felmérésből kiderült, hogy a kis, 500 - 800 forint értékű meglepetés ajándékok tipikusan jutalmazó, motiváló funkciót tölthetnek be. A megkérdezett szülők óvodás gyerekeiket leginkább rendrakásért, elpakolásért, másodsorban egyedül öltözésért, harmad sorban pedig azért szokták jutalmazni, ha szépen esznek. A szülők 17%-a állítása szerint nem ad jutalmat gyermekének, közel ennyien értékelik jutalommal azt, ha gyermekük önállóan fogat mos, vagy szépen beszél a családtagokkal, vagy szépen játszik. A szülők 42%-a előre megbeszéli a gyerekével, hogy bizonyos feladat teljesítéséért mit fog adni, 29 % szerint gyermekének nincs szüksége motiváló ajándékra, anélkül is megcsinálja a kis ovis a dolgát és ugyanennyien vannak, akik csak a feladat teljesítése után tudatják a kicsikkel, hogy milyen meglepetés üti a markukat.
Ahogy nőnek a gyerekek úgy az elvárások is, de a jutalmazási alkalmak is. A legtöbben jó tanulmányi eredményért, majd otthoni segítésért és jó magatartásért szoktak jutalmakat osztani, kevesebben számoltak be arról, hogy olvasásért, házi feladat, vagy szorgalmi elkészítéséért és sportversenyen elért jó eredményért is adnak jutalmat. Ebben a korban jelenik meg a jutalom matrica, vagy piros pont gyűjtés is, sőt a gyerekek egy harmada már zsebpénzt is kap. A napi rutin feladatok elvégzéséért a legtöbben ebben a korban már nem kapnak jutalmat, ha mégis, akkor az édesség, vagy a kedvenc étele, vagy játék, de itt már erősen megjelenik a kütyüzési idő, mint jutalmazási lehetőség.
A meglepetésnek tehát nem kell nagy dolognak lennie. Ha jó élményhez kötődik, akár életre szóló, meghatározó és pozitív emlékké is válhat, amit sosem fogunk elfelejteni. És amúgy is: nincs is annál jobb, amikor egy pillanatra megáll a világ.
Bánosi Eszter