A legjobb adventi vásárok a fővárosban, ahová mindenképpen látogassunk el a gyerekekkel
Nem múlhat el úgy az advent, hogy legalább egy karácsonyi vásárra ne látogattunk volna ki a gyerekekkel. A szegfűszeg, a narancs, a kürtöskalács, a pecsenyék alatt izzó faszén illat-kavalkádja, a karácsonyi zenék, betlehemes előadások biztosan hangulatba hoznak majd minket, ha eddig nem sikerült volna ráhangolódnunk az ünnepekre a zsúfolt bevásárlóközpontokban.
Bejegyzésünkben az is megtalálja a kedvére való vásárt, aki szeret elveszni a tömegben, de az is, aki inkább a meghittebb, otthonosabb, eldugottabb helyeket kedveli. A gyerekeknek biztos nagy élményt nyújt majd a látogatás.
Én legalábbis imádtam a karácsonyi vásárokat. A volt Felvonulási téren egy ideig egy Aranykapu nevű vásár nyitotta meg kapuit az adventi időszakban, amit azért is szerettünk annyira gyerekként, mert volt benne pár vidámparki játék is, amire felülhettünk. Egyszer pórul is jártunk, mert a gépkezelő elfelejtette leállítani az össze-vissza forgó polipot, ezért kénytelenek voltunk legalább 20 percet a magasban tölteni, és onnan üvölteni neki, hogy szedjen végre le minket, mielőtt jégkockára fagynánk. Másik karácsonyi vásár élményem szintén az ominózus poliphoz köthető: elfejtettem kesztyűt vinni, ezért teljesen ráfagyott a kezem a kapaszkodóra. A kör végén a zsebpénzemből vattacukrot vettem, gondolván, hogy majd az felmelegíti a kezeimet – azt hiszem akkor jöttem rá, hogy a vattacukornak semmi köze nincs a gyapjúhoz…
A karácsonyi vásározás szokása német nyelvterületen, a városokban alakult ki, és a XVIII–XIX. század fordulóján váltak széles körben ismertté. A legnagyobb hagyománnyal rendelkező és azóta is leghíresebb adventi vásár színtere Bécs, ahol 1296-tól tartják az ún. "Decemberi vásár"-okat vagy "Thomasmarkt"-okat. Ebben az időszakban a legnagyobb arányban textileket, élelmiszereket és mézeskalácsokat árusítottak. 1500 környékén a vásár neve „Szent Miklós és karácsonyi vásár”-ra változott, de Betlehemi piac néven is emlegették. Az 1900-as évekig a karácsonyi ajándékok zöme apróság, icipici különlegesség volt, mint például aranyozott diók és gyertyák. |
Természetesen ilyen szélsőséges kalandok nélkül is csupa-csupa élvezet lehet a karácsonyi vásár a kicsiknek. Lássuk, melyek az idei legjobb vásárok!
Budapesti Karácsony Vásár – Vörösmarty tér, 2017. november 10 – 2018. január 1.
A kézműves vásár és színpadi programok mellett ingyenes játszóház (2017. november 10 – 2017. december 3. pénteki, szombat, vasárnap napokon:10.00-13.00; 14.00-18.00; 2017. december 4 – 2017. december 23. minden nap: 10.00-13.00; 14.00 18.00) várja a gyerekeket. Ide már csak nosztalgiából is el fogok menni, ráadásul idén, mint jó pár évvel ezelőtt, minden nap 17 órakor ünnepi hangulatú fényfestésbe borul a Gerbeaud-ház.
Adventi ünnep a Bazilikánál – Szent István tér, 2017. november 24. – 2018. január 1.
Ha már fényfestés, akkor ne hagyjuk ki a Bazilikánál lévő vásárt, ahol különleges látványként négy nagy teljesítményű lézerprojektor vetíti majd a karácsonyi mesét a székesegyház homlokzatára. Emellett korizhatunk, de jótékonykodhatunk is, Magyar Ökumenikus Segélyszervezet önkéntesei egy mézeskalács szívvel várnak mindenkit, aki szeretne hozzájárulni az adventi adománygyűjtéshez.
Slow karácsony – Falk Art&Antique Street (V. kerület, Falk Miksa utca), a Ráday Soho (IX. kerület, Ráday utca) és a Bartók Béla Boulevard (XI. kerület, Bartók Béla út), december 1-től 24-ig
Három utca fogott össze, hogy egy kicsit átértelmezze a szokványos karácsonyi vásárok világát. Decemberben mindannyian szuper programokkal készülnek, az ünnepi lassulás jegyében. A Bartók Béla úton minden nap egy meglepetést rejtenek el a képzeletbeli adventi naptárba, ezért érdemes a Facebookon követnünk őket, hogy ne maradjunk le az ajándékokról!
Mesevilág az Operánál és az Erkel Színháznál: Diótörő Fesztivál – Opera, Andrássy út. és Erkel Színház, II. János Pál pápa tér, 2017. december 3-23.
Az Operánál december 23-ig minden csütörtök, péntek, szombat és vasárnap délután amatőr kórusok járulnak hozzá énekükkel az ünnepi hangulathoz, az Erkel Színház előtti forgatagban pedig A diótörő szereplőit megformáló statisztákkal találkozhatunk. Én ide mindenképpen ellátogatok, hogy felelevenítsem kiskori Diótörő-mániámat: egy időben, úgy 4 éves korom környékén annyira odavoltam érte, hogy úton-útfélen eltáncoltam a járókelőknek saját koreográfiában. Anyám szerint kalapoznunk kellett volna…
Családias ünnepi készülődés: Óbudai Advent – Óbuda, Fő tér és Szentháromság tér, 2017. december 1-23.
Nemcsak koncertek, de egy régi körhinta, kézműves vásár és igazi jégpálya is van idén a hangulatos rendezvényen. A szomszédos Esernyősben kézműves foglalkozásokon vehetünk részt, ha szeretnénk kiélni kreativitásunkat és megmelegedni picit.
Ha pedig nem szeretjük a tumultust, érdemes szétnéznünk a kerületünkben, hiszen szinte mindenütt akadnak kisebb kerületi vásárok. Következő cikkünkben vidéken nézünk körül a legjobb vásárok után.
Bánosi Eszter