9 időtlen életigazság, amit a Szépség és a Szörnyeteg taníthat nekünk
9-10 éves lehettem, amikor a Szépség és a Szörnyeteg Disney változata betört a mozikba, 22 évvel később pedig ismét lázban ég a világ a mese miatt. Nem is csoda: a zenék, a karakterek, az egész történet lebilincselő.
Szerintem nem igazán volt olyan barátnőm akkoriban, aki ne akart volna Belle-hez hasonlítani – mert szép, szókimondó, bátor, művelt és eszméletlen jó fej nő volt -, vagy ne lett volna kapható egy jó kis szerepjátékra. Igaz, akkoriban még nem voltak mesehősöket imitáló játékok, mint most, vagy ha voltak is, valahogy sosem kaptunk, úgyhogy jobb híján össze-vissza rohangáltunk egy pitypanggal a kezünkben, hangosan azt énekelve, hogy „nem bírjuk ezt a szűkös életet”, akárcsak Belle.
Most pedig felnőtt fejjel még mindig tátott szájjal bámuljuk a mozivásznat, talán mert ez a mese sok-sok életigazságot is tartalmaz, amelyeket azóta el kellett sajátítanunk, néha akár sok pofon árán is. De mik lehetnek ezek?
Az igaz szerelem az, amikor hajlandóak vagyunk feláldozni magunkat a másikért
Az áldozathozatal igazán nagy szerepet játszik a Szépség és a Szörnyetegben bemutatott karakterek életében. Belle például feláldozza a szabadságát, és átveszi apja helyét a Szörnyeteg börtönében, a Szörnyeteg pedig hagyja Belle-t elmenni beteg apjához. A sok áldozathozatal végül meghozza gyümölcsét, ahogy az már a valós életben is lenni szokott – feltéve, ha tiszta szívvel és önzetlenül tesszük.
Nem a külcsín számít
A Szörnyeteg igen messze van a mesék klasszikus szőke hercegétől, igaz, nekem szörny külsővel jobban tetszett, de lehet csak az én ízlésem ilyen furcsa. Nos, a mese elején a Szörnyeteg belbecséről sem lehet sok szépet mondani, de ahogy az idő telik, keménysége és gorombasága kezd feloldódni. Ekkor Belle is túllát az éles fogakon és a rettenetes grimaszokon, és felfedezi belül azt a herceget, akit mindig is keresett. A valóságban is mindig jó tanulság, hogy ne ítéljünk meg senkit a kinézete alapján, és ne csak a számunkra ideálishoz ragaszkodjunk, hiszen ezzel annyi mindentől zárhatjuk el magunkat, például a boldogságtól.
Az önzőségnek nincs helye egy szerető kapcsolatban
Gaston önzősége és erőszakossága nem hozza őt közelebb a lányhoz, ahogy az életfogytig tartó börtöntől sem fog beleszeretni Belle a Szörnyetegbe. Ahogy a mesében, úgy az életben is néha félre kell tennünk az akaratunkat, és helyette inkább a másik igényeire figyelni, mert ez elmélyíti a kapcsolatot.
Ne hagyd, hogy a kritika aláássa az önbecsülésedet
Számomra ez az egyik legfontosabb mondanivalója a mesének. Belle sosem fél önmaga lenni, és a rosszindulatú pletykák, megbélyegzések ellenére is hisz az álmaiban, még ha azok a külvilág számára nevetséges, gyerekes ostobaságok is. Az életben sem felelhetünk meg mindenkinek, de eldönthetjük, hogy törődünk-e mások véleményével, vagy inkább ignoráljuk azokat.
Az elengedés sosem könnyű
Mindegy, mennyiszer kellett elengednünk valakit vagy valami fontosat az életünkben, az elengedés az egyik legkeményebb feladat. Ezért könnyen át tudjuk érezni a Szörnyeteg fájdalmát, amit Belle elengedése miatt érez, ahogy Bellét is, amikor azt hiszi, elvesztette a Szörnyeteget. Ám a lezárás után mindig jön valami új, még ha nem is történik csoda, ahogy a mesében. Bár ez sem feltétlen törvényszerű…
Ne érd be a második legjobbal
Azok, akik nem értékelik magukat, kevesebbel is beérik, mint amennyit valójában érdemelnének. Belle azonban tudja, mit szeretne, és azt is, hogy sokkal többet érdemel egy szimpla vidéki életnél. Vegyünk példát róla, és kövessük az álmainkat.
Mindegyikünkben van egy kicsi szörny
Persze erről nem szeretünk tudomást venni, igaz? A bennünk élő szörnyeteg jelenlétét nem kell megtagadnunk, de nem is kell érvényre juttatnunk. A Szörnyeteg például képes olyan döntéseket hozni, amelyek révén fény derül igaz természetére, Gaston viszont – aki kívülről ugyan tetszetős – egy igazi szörnyeteggé válik.
Mindig állj ki az értékeidért
A Szépség és a Szörnyeteg idejében a nőknek az anyagi stabilitás érdekében házasodniuk kellett. Belle azonban visszautasítja ezt a régimódi tradíciót, kiáll magáért és az igaz szerelemért, kikosarazza Gastont, és nem enged a társadalmi nyomásnak. Ugyan nekünk már nincs ehhez hasonló problémánk, ám számtalan elvárás nehezedhet ránk még így is. Tanuljunk a meséből, és álljunk ki a saját értékeink mellett, mindegy, ki akar minket megállítani.
A Reader’s digest cikkének felhasználásával