7 meglepő és csodás tény az anyatejes táplálásról
Augusztus első hetében tartják az Anyatejes táplálás világnapját, hangsúlyozva azon egészségügyi és pszichés előnyöket, melyek a szoptatással járnak.
Minden anya tudja, hogy az anyatej a legjobb a babáknak, hiszen tele van hasznos tápanyagokkal és protektív antitestekkel, amelyek segítik a babák növekedését és fejlődését, immunrendszerük védelmét és általános egészségi állapotukat. Sokak számára a szoptatás legfontosabb előnye mégis az érzelmi jólét, melyből mind az anya, mind a gyermek részesül. A szoptató anya naponta több alkalommal osztja meg gondoskodó figyelmét a gyermekkel, lelassul hozzá, belenéz a szemébe, beszél hozzá, megérinti. Egyedülálló módon csatlakozik a babájához. Ez a kapcsolat teszi lehetővé a baba kényelmét fizikai, érzelmi és pszichológia szinten is, valamint hozzájárul a kognitív fejlődéséhez.
Az antropológus Kathyrn Dettwyler csodálatos képet fest a szoptatásról: a csecsemő és anya közti távolság szoptatás közben tökéletes a szoptató újszülött számára ahhoz, hogy anyukája arcát vizualizálja, megtapasztalja az anya ismerős szívverését. A szoptatás erősíti a kötődést, egyfajta kölcsönös gondoskodás valósul meg: a baba lehetővé teszi az anyának, hogy bizalmat szerezzen például a gyermek gondozásával kapcsolatos döntéseiben, miközbenazt is biztosítja, hogy élvezze az anyaságot. A csecsemők a szoptatás révén bizalmat alakítanak ki a körülöttük lévő világ iránt. Érdekes módon a korai függőség és kötődés elősegíti a későbbi függetlenséget.
Számtalan kutatásnak köszönhetően napról napra derül fény a szoptatás újabb és újabb előnyeire, melyek mind az anya, mind a baba számára fontosak. Összeszedtem néhány, kevésbé közismert előnyt ezek közül:
#1. Ellátja vassal a szervezetet
Az úgynevezett amenorrhea, vagyis a menstruációs periódus kimaradása teljesen normális a szülés utáni 4-6. hétben, sőt akár még hónapokkal utána is. Azoknál a nőknél, akik kizárólag anyatejjel táplálták a gyermeküket, ez az időszak kétszer olyan hosszú lehet, mint azon anyák esetében, akik tápszeresen táplálják a babát. Ebben az időszakban a szoptatós anyáknak megszűnhet a vashiánya, amitől több energiájuk lesz, és gyorsabban regenerálódnak a gyermekágy időszakában.
#2. Jó állapotban tartja a reproduktív szerveket
A nem szoptató anyáknak nagyobb a kockázata a petefészek-, méh- és mellrák kialakulására, ami az ismétlődő ovulációnak és a nem szoptatás miatti magasabb ösztrogénszintnek köszönhető. Egy tanulmányban a kutatók azt találták, hogy a szoptatás 6-24 hónapja alatt akár 11-25 százalékkal is csökkenhet a mellrák kialakulásának kockázata.
#3. Csökkenti a szív- és cukorbetegség kialakulásának, az elhízás és más betegségek kockázatát
Vezető kutatók azt találták, hogy az egy évnél hosszabb ideig szoptató anyák 9 százalékkal kisebb valószínűséggel szenvednek szív- és érrendszeri megbetegedésekben, 12 százalékkal kisebb valószínűsége lesz a magas vérnyomás kialakulásának, 20 százalékkal a cukorbetegségnek, és 19 százalékkal kevésbé valószínű, hogy abnormálisan magas a zsírok szintje a vérben. A szoptatás azonban nemcsak az anyák számára előnyös: a szoptatott csecsemők alacsonyabb kardiovaszkuláris kockázati tényezőkkel rendelkeznek, alacsonyabb a testtömeg indexük (BMI) és magasabb a HDL-, vagyis a „jó” koleszterinszintjük. A szoptatás védelmet nyújt a krónikus betegségek, például a gyulladásos bélbetegség, az asztma vagy a gyermekkori rák kialakulása ellen.
#4. Jót tesz a babák fogainak (később is!)
A szoptatott gyermekeknek javul az izomfejlődése szoptatás során. Ezzel szemben a tápszerrel táplált babák rosszabb állkapocs-összehangolási munkát végeznek, ezért nagyobb valószínűséggel lesz szükségük fogszakorvosi kezelésre a későbbiekben. Az anyatej baktériumok elleni sejtjei segítik megelőzni a fogszuvasodást is.
#5. Kevesebb esély a szemüvegre
A szoptatott és tápszeres csecsemőket összehasonító vizsgálatok azt mutatják, hogy a vizuális fejlődés jobb a szoptatott csecsemőknél. Sokan ezt az előnyt az úgynevezett DHA-nak tulajdonítják a tejben, amely a szem retinájának egyik legfontosabb strukturális komponense.
#6. Nagyobb eséllyel lesz a gyermek jó evő
Szeretnéd kipróbáltatni a babáddal a spenótot? Akkor szoptasd minél többet! Az anyatej árnyalatnyi változásai miatt (ami pl. egy erősebb fokhagymás csirkének köszönhető) a baba a későbbiekben hajlandó lesz az ételek széles választékát elfogadni a hozzátáplálásnál, míg a tápszeres babák ugyanolyan ízeket éreznek nap mint nap, így nehezebben mehet a hozzátáplálásuk is.
#7. A mama is egészségesebb lesz
A csecsemő gondozásakor a testünk oxitocin hormont szabadít fel, amely nyugalmat, sőt akár álmosságot is előidézhet. Ez a magyarázata annak, hogy a szoptató anyák miért tapasztalnak kevesebb számban szülés utáni depressziót, vagy kisebb a családjukban a gyermekbántalmazás előfordulása. A szervezet a szoptatás alatt endorfinokat is felszabadíthat, amelyek hozzájárulnak az általános jó közérzetünkhöz.
Szerinted meddig érdemes szoptatni egy babát?
A Mamanatural és a ccli cikkei nyomán
Bánosi Eszter