
6 játékos tipp, hogyan fejleszd gyermeked íráskészségét
Az íráskészség fejlesztésének számtalan módja van gyerekkorban, de a játékosság nagyon fontos. Hogyan segíthet a Scrabble? Miért fontos, hogy a lányoknak legyen titkos naplójuk? 6 tippet adunk arra, hogyan fejlesszétek játékosan gyereketek íráskészségét!
Az írás a kommunikáció fontos formája, az oktatás kulcsfontosságú része. A mai technológia-vezérelt világban azonban a gyerekeknek egyre kevesebbe az esélyük arra, hogy gyakorolják, illetve fejlesszék íráskészségüket. Nem véletlen, hogy sok szülő kíváncsi arra, vajon hogyan javíthatná gyermekének íráskészségét.
A lényeg szerintem a játékosságon van! Bárcsak tudta volna ezt az én nagymamám, aki már a sulikezdés előtti nyáron azt oktatta nekem a rekkenő hőségben, hogyan kell cicafarok-szerűen kanyarintani az c-betűt, vagy rendesen, folyóírással összekötni a gömbölyű betűket. Végtelen hosszúságú, unalmas óráknak tűnnek utólag is ezek a korrepetálások – nagymamám ugyanis tanítónő volt -, és egyáltalán nem keltették fel bennem az írás utáni szenvedélyes vágyat. Az valahogy később érett meg bennem, valószínű apukámnak köszönhetően, aki maga is rengeteg verset, novellát vagy épp Beatles könyvet írt otthon.
Időbe telik az íráskészség fejlesztése, és nehéz feladat lehet. Azonban otthon is nagyon sokat tudunk tenni szülőként azért, hogy javuljon ez a készség. Íme 6 tipp, amit otthon is bevethetünk
Finnországban pár éve már nem az alaptanterv része a folyóírás oktatása. Kézírást ugyan továbbra is tanulnak a finn gyerekek, de már csak a nyomtatott kis- és nagybetűs írás elsajátítása a kötelező. Kanadában, Ausztráliában és az Egyesült Államok bizonyos államaiban szintén nem a központi tanterv része a folyóírás, hiszen szerintük elegendő a tízujjas gépelés megtanítása. Te mit gondolsz a hagyományos folyóírás szükségességéről?
#1. Olvass fel
A rendszeres olvasás egy fontos lépcsőfok a jobb íráskészség elsajátításához. Az újságíró iskolában a kedvenc tanárom is mindig azt mondta, „az írás olvasással kezdődik”, utalva arra, hogy a készség természetesen felnőtt korban sem elhanyagolandó, ráadásul a rendszeres olvasás alapozza meg, hogy minél mesteribb fokon űzzük az írás tudományát. Az olvasás ugyanis bővíti a szókincset, megmutatja a szavak használatának különböző módjait, ami megkönnyíti a számukra, hogy ezeket saját írásukban is felhasználják. Fiatalabb gyerekek esetén naponta olvassunk együtt, és később is ösztönözzük őket erre.
#2. Tegyük szórakoztatóvá
Játsszunk olyan játékokat, amelyek ösztönzik az írást. A keresztrejtvények és szójátékok mind nagyszerűek. A kisebbek különösen szeretik az „írj le egy szót” nevű játékot, mely során meg kell keresniük elrejtett dolgokat, majd leírni ezeket egy papírra, amint megtalálták őket. Nagyobbaknak kiváló szórakozás a Scrabble társasjáték, mi mindig játszunk a családdal, és még most is tanulunk egymástól csomó új szót. Nem is gondolnátok, hogy az „original” verzión kívül még mennyi fajta Scrabble létezik: például az 5-12 éveseknek készült Junior, melyben a gyerekek a saját szintjükön élvezheti a társast, az utazó Scrabble, amit bárhová magunkkal vihetünk, hiszen egy rács a helyükön tartja a kockákat, vagy a Harry Potteres, amiben varázslószavakat is használhatunk.
#3. Próbáljatok ki többféle anyagot is
Ne csak a hagyományos tollat vagy ceruzát használjátok, írjatok krétával, zsírkrétával, ecsettel vagy akár ujjal is. Írjatok kiöntött sóba vagy homokba – biztos élvezni fogják a gyerekek.
Világszerte 750 millió ember analfabéta. Az UNESCO azt szeretné elérni, hogy minden egyes nő és férfi tudjon írni és olvasni 2030-ra. Hazánkban az analfabéták aránya mindössze 1-2 %-ra tehető.
#4. Írjatok levelet
A hagyományos levél ma már nem divat, pedig milyen jó is volt levelezgetni a barátainkkal a nyári szünetben, vagy akár a suliban. Régen, kamasz koromban a nyáron kötött barátságokkal mindig levélben tartottam a kapcsolatot év közben, sőt később, egyetemistaként is sokat leveleztem egy olasz ismerősömmel, ami nyelvtanulásnak sem volt utolsó. Bátorítsuk a gyerekeket arra, hogy elevenítsék fel ezt a hagyományt, és írjanak levelet, küldjenek képeslapot rokonaiknak, barátaiknak.
#5. Írjatok naplót
A napló a legjobb módja a gondolatok és ötletek kifejezésének, miközben a gyerek íráskészségének, sőt önkifejezésének fejlesztésén is dolgozik. A naplóírást általános iskolás koromban kezdtem el, és máig írok, amikor csak kedvem szottyan rá, hiszen remek felülete a gondolatok, érzések összeszedésének. Ráadásul a naplóírók nagy számban alkotótevékenységgel is foglalkoznak. Kislányoknak nagyszerű, írás-inspiráló a Soy Luna titkos naplója, amelybe minden gondolatukat lejegyezhetik!
#6. Írjon arról, ami érdekli
A magán angol tanárom módszere volt, hogy számomra érdekes témák útján tanította meg a nyelvet, hiszen tudta, ezerszer könnyebb elsajátítani azokat a szavakat, amelyek számomra releváns tartalomban jelennek meg. Miért lenne ez másképpen a saját anyanyelvünkkel? Gondoljunk csak a gyerekünk kedvenc könyvsorozatára. A dinoszauruszok megszállottja vagy a csillagászaté? Bármi is legyen az, bátorítsuk arra, hogy írjon egy rövid történetet kedvenc karaktereivel. Mindezt játékossá is tehetjük: vágjunk ki különböző karaktereket vagy helyszíneket ábrázoló képeket egy magazinból, és írjunk le különböző szavakat. Ragasszuk fel random ezeket egy kártyákra, és használjuk a szavakkal és képekkel teli kártyákat súgónak egy egyedi történet kitalálásához.
Az Oxfordlearning.com cikke nyomán