5 tipp az iskolakezdéssel kapcsolatos stressz kezeléséhez
A stressz az iskolás gyerekeket is ugyanúgy érintheti, mint a felnőtteket, hiszen folyamatosan különböző elvárásoknak kell megfelelniük, ráadásul mindezt egy nagy létszámú közösségben.
Hoztunk most néhány tippet, hogy hogyan érdemes elébe menni a stresszes helyzeteknek, illetve mit lehet tenni szülőként, ha azt látjuk, hogy az iskolás gyerekünk szorong valami miatt!
Alaposan gondold végig a különórák számát!
Általános szabály nincs, hogy hány különóra számít túl soknak vagy épp túl kevésnek, az egyetlen szempont, amit figyelembe kell venni, hogy a gyerekünknek mi a komfortos.
Van ugyanis olyan gyerek, akit annyira lefáraszt az iskola, hogy utána már legszívesebben csak otthon tesz-vesz, míg más gyerekeknek kifejezetten arra van szüksége, hogy lenyomjanak egy fárasztó edzést és kiadják magukból a még bennük lévő energiát.
Egy biztos, egy általános iskolás gyereknek lehetőleg ne pakoljuk tele a délutáni órarendjét minden egyes nap ezerféle különórával, hogy legyen alkalmuk kedvük szerint eltölteni a szabadidejüket és ne legyen minden percük szigorúan beosztva.
Játsszatok önismereti társasjátékokat!
Tudtad, hogy léteznek olyan pszichológiai társasjátékok, aminek kifejezetten az a célja, hogy olyan témák nyíljanak meg a családtagok számára, amelyek a hétköznapokban nem biztos, hogy előkerülnének?
Az önismeret-fejlesztő Phix társasjátéknak például van kisiskolásoknak, kiskamaszoknak és nagykamaszoknak szánt verziója is, így valóban mindig az aktuális életkornak megfelelő kérdések vannak benne terítéken. Akárhányszor elővesszük ezeket a nem hagyományos társasjátékokat, egyre többet és többet tudhatunk meg arról, hogy gyerekeink hogyan gondolkodnak egyes helyzetekről, mi érdekli és foglalkoztatja őket, mit éreznek, mitől tartanak vagy épp milyen nehézségekkel küzdenek és hogyan oldanák meg azokat.
Játék közben ráadásul még szülőként is feltárhatod az egykori gyerekkori emlékeidet, így a gyerekek is jobban megismerhetnek téged, hiszen beleláthatnak abba, hogy milyen is lehettél, amikor annak idején az ő cipőjükben jártál.
Szerepjátékok a legkisebbeknek
Sok kisgyereknek még nincsenek szavai az érzéseire, ellenben remekül le tudnak modellezni velük megtörtént eseményeket, ami nagy segítség nekünk, hogy jobban megértsük a kis lelküket.
Érdemes leülni például iskolásat játszani a kisebb gyerekekkel vagy egy kicsit belehallgatni a szerepjátékba, amikor a testvérek közösen iskolásat játszanak. Az, ahogyan beszélnek tanárként vagy diákként, nagyon sokat elárul arról, hogy hogyan is látják ezeket a szerepköröket. Ennek kapcsán pedig már el lehet kezdeni beszélgetni, segíthetsz nekik nevükön nevezni a különböző érzéseket és végig lehet gondolni, hogy egy-egy szituációban ki hogyan érezte magát.
Mindezt akár játékfigurákkal is el lehet játszani, ha például eljátsszuk a Sylvanian Families állatkák egy iskolai napját vagy megépítjük a LEGO Friends csajok szuper menő iskoláját Heartlake Cityben!
Stresszlevezető (fidget) játékok
Bár a játék már önmagában kiváló stresszűző elfoglaltság, vannak olyan eszközök, amelyeket kifejezetten erre a célra gyártottak. A különféle formatervezésű és stílusú stresszcsökkentő játékok alapvető funkciója az, hogy elterelik az elmét és kikapcsolják a stresszes gondolatokat, ezzel pedig megnyugtatják az idegeket.
Ismered a Pop It játékot? Ez tulajdonképpen egy készségfejlesztő és stresszlevezető nyomkodós játék, ami nagyon hasonlít a védőcsomagolásként használt buborékfóliához. Na mibe, hogy te se tudod megállni soha, hogy ne nyomj ki rajta egy-két buborékot és a gyerekek is mindig összevesznek rajta?
Képzeld el, hogy a Pop It játéknak köszönhetően soha nem fogynak el ezek a kipukkasztható szilikon buborékok, ha ugyanis végignyomkodtad a színes szilikonlap egyik oldalát, csak meg kell fordítani a Pop It lapot és már kezdheted is az egészet elölről! Szuper jól lefoglalja a kezeket, így csökkenti a szorongással járó olyan pótcselekvéseket, mint amilyen például a körömrágás.
Tartsd nyitva a szemed és legyél ott!
A gyerekek sokszor nem szívesen mesélik el, ha valami kellemetlen élmény éri őket, szülőként azonban meg lehet neszelni, hogy valami nincs rendben, ha nyitva tartod a szemed. Ha észreveszed, hogy valami nem oké, próbáld megérdeklődni, hogy mi lehet a gond, de el kell fogadni, hogy a gyerekeknek is megvannak a titkaik.
Hidd el, önmagában már a jelenléted is segít abban, hogy megnyugodjon. Menj el vele sétálni, nézzetek meg közösen egy filmet, esetleg süssetek valamit. Még aztán az is lehet, hogy közben egyszer csak megnyílik váratlanul és elárulja, hogy mi bántja!