5 tipp a stresszmentes zsúrhoz
Régen sem volt másképp... Azonban a zsúr-stressz új fogalom lehet a szülők körében.
Bevallom, már régóta nem voltam szülinapi zsúron, utoljára talán csak a sajátomon x évvel ezelőtt. Nekem nagyon jó szórakozás volt, bár a mulatság végén mindig kiderült, hogy ovis csoporttársam, Jancsika tönkretette a legmenőbb játékaimat: az 5. szülinapomon az elektromos gitáromat, a 6.-on meg az Amerikából kapott tárcsázós telefonomat, amivel tényleg fel lehetett egymást hívni, és beszélgetni rajta. Utána iskolás lettem, szóval Jancsikát többé nem kellett hívni…
Egyelőre gyermek híján az egyik legjobb barátnőmön látom, hogy a felnőtteknek bizony korántsem olyan jó szórakozás ez a „zsúrosdi”, mert ide-oda kell rohangálni, ráadásul mindig történik valami dráma a Jancsikákhoz hasonló lurkók miatt. Viki azonban – mivel amúgy is nagyon érdekli, hogyan tudná kiiktatni vagy legalábbis a minimálisra csökkenteni a stresszt az életéből – kitalált pár ötletet arra, hogyan úszhatja meg ép bőrrel és lélekkel kislánya, Míra zsúrjait.
Most az ő praktikus tanácsai következnek:
Limitáljuk a vendéglistát és gondolkodjunk előre
A jó hír: nem kell meghívnod az egész Macicsoportot vagy az összes osztálytársat a zsúrra, tényleg csak azokat, akikkel a gyermeked is jóban van. (Nincs mázlid, ha nagyon extrovertált személyiség…). Ha megvan, kit szeretnénk elhívni, jó előre kérdezd meg a szülőket, hogy alkalmas-e az időpont. Amint a gyerekek nőnek, egyre több különórájuk, edzésük, elfoglaltságaik lesznek még a hétvégén is, és jogos a hiszti, ha emiatt kimaradnak legjobb cimborájuk partijáról. Legalább egy hónappal a zsúr előtt jelöld ki az időpontot.
Otthon vagy máshol?
„Nem feltétlen jövünk ki jobban, ha otthon tartjuk a zsúrt, nem beszélve a vízszámláról, ami az evőeszközök, tányérok, tortaformák elmosogatásával, takarítással keletkezik. Én ugyanis nem szeretnék annyi papírhulladékot termelni” – mondja Viki, aki megfogadta, inkább bérel egy játszóházat a következő ilyen alkalomra. Ez azért is jó ötlet, mert szerinte az egyik legidegesítőbb a zsúrokban, hogy le kell kötni a gyerekek figyelmét, hogy ne rohangáljanak, és tegyenek esetleg kárt magukban és a lakásban. Tervezzük meg a költségvetést, hogy mennyit vagyunk hajlandóak költeni a zsúrra, és eszerint döntsünk, hogy otthon vagy inkább egy külső helyszínen rendezzük meg.
És megint csak a rohangálás, rohangálás, rohangálás
„Számomra tényleg ez az egyik legnagyobb probléma, a kezelhetetlen energia, amit muszáj valami normális mederbe terelni.” Gondolom, nemcsak Viki számára jelent ez problémát. Ha a játszóház most nem játszik, legyen a tarsolyunkban néhány közösségi játék, amit mindig be tudunk dobni, ha elszabadulna az őrület.
Alkossunk csapatot a többi szülővel
Minden szülinapos gyerekkel előfordul, hogy ugyanazt a játékot kapja legalább három barátjától. Anyukám nekem mindig azt mondta, „tegyek úgy, mintha meglepődtem volna, ha olyan játékot kapok, ami már megvan, nehogy megbántsam az ajándékozót”. Szükségem is volt erre a tanácsra a hetedik ugyanolyan Törperős figuránál.
Az ilyen ajándékkatasztrófákat elkerülendő, fogjunk össze a többi szülővel, és fektessünk együtt valami nagyobba – például Sylvanian mese házba, vagy Geomag építőjátékba - , aminek biztos örülni fog a szülinapos. Sok kiadástól, lótás-futástól és kellemetlen helyzettől kíméljük meg magunkat ezzel, ráadásul a gyerekünk szobája sem lesz tele egy tucat újabb játékkal.
Legyenek reális elvárásaink
Hiába terveztünk meg mindent előre, díszítettük fel a lakást mindenféle csillogó parti kellékkel, van kész költségvetésünk, és rengeteg kreatív ötletünk arra, hogyan foglalhatjuk le a gyerekhadat, olykor hiba csúszhat a gépezetbe. „Tudom, nem szép dolog, de gyakran a többi szülő okozza a legtöbb stresszforrást egy szülinapi zsúron” – vallja be Viki. „Sajnos attól még, hogy a gyerekek jóban vannak, lehet, hogy a szülők között nincs meg a kölcsönös szimpátia. Ilyenkor nem lehet mit tenni, el kell fogadni a helyeztet, és pár órát kibírni a másik társaságában” – mondja. „A legjobb, ha megteszünk mindent, de túl sok elvárásunk azért ne legyen.”
Nektek mi a jól bevált megoldásotok a „zsúr-stressz” elviselésére?