5 szuper Montessori játék babáknak és óvodásoknak
Maria Montessori - olasz orvosnő és pedagógus - már az 1900-as évek elején azt vallotta, hogy a gyerekeket tisztelni kell és hagyni kell őket a saját tempójukban felfedezni a világot. Milyen egyértelműnek tűnik mindez ma már, ugye? Pedig akkor még nagyon újszerűek voltak ezek a gondolatok, viszont ma is pontosan ugyanúgy érvényben vannak. Megmutatjuk most nektek az öt kedvenc Montessori játékunkat!
Ki volt Maria Montessori és mik azok a Montessori játékok?
Montessori a XX. század elején még kirívónak és szabadelvűnek számított például azzal, hogy az óvodában a gyerekekhez méretezett székeket, asztalokat és polcokat használtak vagy akár azzal, hogy rengeteg játék volt az óvodai polcokon, amelyből a gyerekek szabadon választhattak maguknak aszerint, hogy épp mihez van kedvük.
Montessori töretlenül hitt a gyerekek tiszteletében és abban, hogy minden gyerekben eleve benne él a cselekvési vágy és a világ megismerésének igénye, a felnőtteknek dolga pedig ehhez biztosítani a megfelelő környezetet. A szülő és a pedagógus elég, ha csak ott van a háttérben és figyeli a gyermeket, ha segítségre, információra van szüksége.
Épp ezért az úgy nevezett Montessori játékok, azaz a Montessori-pedagógia elveinek megfelelő készségfejlesztő játékok a mai napig úgy készülnek, hogy igazodnak az apró babakezekhez és mind anyagukban, mind formájukban megfelelnek a gyerekek igényeinek.
A Montessori játékok hány éves kortól ajánlottak?
Az olasz Lisciani márka Montessori Baby gyerek- és bébijátékai pontosan azok szerint az elvek szerint készültek, amiket egykoron Montessori is vallott.
A fából készült Montessory Baby játékok között találhatsz 1 éves kortól és 4 éves kortól ajánlott játékokat is, ám ezekre úgy érdemes tekinteni, hogy az életkori ajánlás mellett persze több éven át tudnak majd játszani velük a gyerekek, hiszen mindig hozzáigazíthatóak a kicsik igényeihez.
Máris mutatunk erre néhány példát!
Montessori memóriajáték 1 éves kortól
Itt van például ez a 24 darabos Montessori memóriajáték, amely 1 és 4 éves kor között ajánlott. Ez azonban nem egy szokásos memóriajáték, a kis képek ugyanis texturált felületűek, így a taktilis érzékelés fejlődését is elősegítik, amikor végigtapogatják a kártyákat a gyerekek.
Na, ezzel a játékkal például úgy érdemes játszani, hogy amikor 1 éves gyerek kezébe adjuk, bőven elég játék neki elsőre csak tapogatni a kártyákat. Kicsit később már meg lehet próbálni, hogy a 24 kártyából kiveszünk néhány párt és azokkal elkezdünk memóriajátékot játszani, majd ahogy egyre ügyesednek és képesek tovább egy helyben ülni a kicsik, úgy érdemes mind a 24 memóriakártyát bevetni a játékba.
Montessori formaberakók - rakj össze egy egész házat vagy Noé bárkáját!
Többféle formaberakó játékot is kínál a Montessori Baby már akár 1 éves kortól is és mindegyik formaberakóban van valami kis izgalmas csavar.
Az én házam nevű készségfejlesztő Montessori játékban például a gyerekeknek a berendezési tárgyakat ábrázoló kis formákat kell beilleszteniük a megfelelő helyre, vagyis a hat különböző szoba egyikébe. A szobák ráadásul egymáshoz is illeszthetők, így mindet összerakva egy ház belső képét adják ki.
Itt is érdemes azt csinálni egyébként, hogy először csak egy szobát adjunk a gyerekek kezébe az ahhoz való berendezési tárgyakkal, majd fokozatosan el lehet jutni egészen odáig, hogy a végén már nekik kell kiválogatni a sok tárgy közül, hogy melyik hova illik.
A kicsit kisebbek pedig egy különleges formaberakóban megismerhetik az állatokat, akiket Noé vitte magával a bárkáján, csak épp segíteni kell neki megtalálni, hogy melyik állat melyik bejáraton fér be a hajóba. Nagyon kedvesek a fából készült kis állatfigurák, elsőként ezekkel érdemes megismerkedni, aztán a következő lépcsőben majd úgyis elkezdenek a gyerekek próbálkozni vele, hogy betegyék őket a hajó belsejébe. Nem érdemes siettetni a kicsiket, mindig érdemes megvárni, amíg ők szeretnék maguktól megtalálni a megoldást egy problémára.
Mindent a helyére! - egy játék, amelyben a gyerekek örömmel tesznek rendet
Szintén nagyon helyes az a Montessori Baby játék és nagyon hosszan el tudnak játszani vele a kicsik, amely a rendrakásos alapszik. A 61 darabos rendszerezős játékban ugyanis a gyerekeknek különböző állatokat, használati tárgyakat és ételeket ábrázoló kis formákat kell berakniuk a doboz megfelelő helyére színek szerint. Ez azonban csak az egyik fele a játéknak, hiszen a figurák egy-egy tematikus lapon is szerepelnek, vagyis a gyerekek nemcsak színek, hanem akár fogalmak szerint is csoportosíthatják a tárgyakat a doboz belsejében.
Számokkal ismerkedő Montessori játék 3 éves kortól
Az óvodás korosztály pedig akár a számokkal is megismerkedhet ezzel a különleges Montessori dobozzal, amely lehetővé teszi, hogy a gyerekek kézbe fogják a számokat és meg tudják tapogatni az alakjukat, ezzel is fejlesztve a tapintási memóriájukat.
A játékban az 1-től 10-ig terjedő számokat kell kihúzni a dobozból, és a megfelelő helyre kell tenni a táblára, amíg minden üres mezőt el nem foglalnak a megfelelő számok. Ez azonban a játéknak csak az egyik fele, hiszen minden helyére tett szám mellett meg lehet számolni az állatkákat, így megismerkedhetnek a gyerekek a számfogalmakkal is.
Kattints ide és ismerd meg a Lisciani teljes Montessory Baby kollekcióját!
Mindegyik Montessori játék nagyon szép kidolgozású, ízléses, ugyanakkor nagyon is hívogató a gyerekeknek. Már a dobozukat is úgy alkották meg, hogy öröm a gyerekeknek nézegetni, neked pedig öröm lesz követni, ahogyan a gyereked a saját tempójában fedezi fel a játékokat!