5 kreatív „havas” játék a hidegebb napokra
Felnőtt koromra nem lettem kifejezetten télpárti, de gyerekként még én is imádtam a havat, és minden olyan tevékenységet, ami a jéggel, hóval volt kapcsolatos. Persze azt már kevésbé, amikor teljesen átfagytam az anorák alatt, vagy amikor elütöttek a szánkóval, és repültömben kivertem egy apuka fogát a bakancsommal, vagy amikor a barátnőm bátyjával nekimentünk egy fának a szánkónkkal. Mindezek ellenére jó ezekre visszaemlékezni, innen, a meleg otthonomból…
Azonban ritkán gondolunk csak bele, hogy nemcsak síelni, korizni, szánkózni, hógolyózni lehet ilyenkor, de kreatívabban is kiélvezhetjük ezeket a napokat. Most ehhez gyűjtöttem ötleteket, akár kimozdulnánk, akár a négy fal között maradnánk a gyerekekkel. Íme, nézzük is, milyen havas játékok jöhetnek szóba.
#1. Készítsünk hófagyit
Minden gyerek imitálta már, hogy a hógolyó egy gombóc fagyi, de ki gondolta volna, hogy vannak, akik ezt vérkomolyan veszik. A hófagyi nem akármilyen csemege: friss, ropogós hóból készül és tényleg ehető. Meglepőnek és talán bizarrnak hangzik, de a Google-ben számos hófagyi receptet találhatunk, és állítólag isteni. Nézzük, mi kell a vaníliáshoz: 8-12 csésze friss, fehér, ropogós hó (lehetőleg a hegyekben, semmiképp sem a városban); 300 ml édesített sűrített tej, 1 teáskanál vanília, egy nagy tál, mérőedény, fakanál. Töltsük meg friss hóval a tálat, hintsük rá a vaníliát, öntsük fel a tej felével, majd miután jól elkevertük, adjuk hozzá a másik felét is. Kész is! Mondjuk számomra kérdéses, hogy nem olvad el a hó a kotyvasztás alatt, de állítólag a sűrített tej miatt van ez így.
#2. Hóember egy kis „támogatással”
Hogy készítsünk hóember, ha a hó nem elég ragadós ahhoz, hogy labdákat formázzunk belőle? Nem kell a klasszikus formákban gondolkodnunk, egy nagyobb hókupacot is feldíszíthetünk úgy, hogy tisztes hóember váljék belőle, pl. mindenféle hozzávaló – kavics, kagyló, faág, termések – felhasználásával.
#3. Színes jégalakzatok
Gyűjtsük össze a jégkocka tartóinkat, tárolóedényeinket, műanyag tartályainkat, és töltsük meg őket színes vízzel – a színt adhatja akár ételfesték, akár vízfesték. Miután jól megfagytak a kockák akár kint, akár a fagyasztóban, borítsuk ki egymásra a kockákat, alakzatokat odakint a hidegben, és engedjünk rájuk egy kis vizet, hogy a kockák még jobban egymáshoz tapadjanak. Amíg 0 fok alatt van a hőmérséklet, gyönyörködhetünk a színes jégkockákból álló, kortárs szobrunkban!
#4. Fessük meg a havat!
Egyszerű móka, és nagyon leköti a gyerekeket, ráadásul finom motorikus készségeik is fejlődnek, miközben megismerik a színkeverés és a felszívódás törvényeit. Használhatunk vízfestéket, akvarellt, ételfestéket, de akár festékes sprayjel is graffitizhetünk a hóba. Ecset helyett használjunk inkább csepegtetőt (pl. elhasznált orrcsepp csepegtetőjét), szívjuk fel vele a színes vizet, és azzal fessünk a hóra.
#5. Fújjunk fagyott buborékot
A jövő heti mínuszok kedveznek a jégbuborék készítésének, ha tavaly esetleg lemaradtunk volna róla. Nem kell más hozzá, csak mínuszok (jövő hétfőtől erre sajnos napközben is lesz esély) és egy szappanbuborék fújó. A buborék tényleg megfagy, de sajnos nekünk tavaly nem sikerült olyanra, mint amilyenre a neten terjedő videók ígérték… Lehet mi rontottuk el, ezért ha nektek sikerül, feltétlenül kérjük róla a bizonyítékot a poszt alatt kommentben, a Facebookon!
Bánosi Eszter
Photo by Aaron Burden on Unsplash