5 gyerekjáték, amit a csillagászat ihletett
Gyerekkoromban imádtam mindent, ami a csillagokkal volt kapcsolatos, és máig nagyon vonzzanak az égbolt csodái. Nyaranta vadásztávcsővel bámultuk a Holdat, augusztusban pedig a meleg Duna parti kavicsokra kifeküdve néztük a hullócsillagokat, vagy próbáltuk megnevezni a csillagképeket. Apukám egyszer azzal is megviccelt, hogy anyukámról nevezte el Neil Armstrong a Kathleen nevű krátert, de a vicc nem sikerült túl jól, és iszonyatosan bömbölni kezdtem, amiért Neil Armstrong el akarja csábítani anyukámat. Hasonló meghökkentő élmény volt, amikor 6 évesen a Greenwichi Csillagvizsgálóban belenéztem egy távcsőbe, ami a felirat szerint a Plutót mutatta volna, erre a bolygó helyett a Disney-féle kutya volt látható benne.
A minket körbevevő világ minden zegzuga varázslatos a kisgyerekek számára, hát még, ami fölötte van. Cikkünkben a csillagászati játékok közül összeszedtük azokat a játékokat, amelyek még nagyobb élménnyé teszik az égbolt rejtelmeit.
Kaleidoszkóp
Nincs gyerek, akinek ne lett volna kaleidoszkópja, és ne élvezte volna a benne kirajzolódó bűvös és varázslatos formákat – én órákig tudtam bámulni, amikor épp nem volt jobb dolgom. A szimmetrikusan elhelyezett tükrökkel machináló optikai játék egyáltalán nem új keletű, már az ókori görögök is ismerték, de csak az 1800-as évek elején szabadalmaztatta egy skót fizikus, David Brewster, aki eredetileg tudományos eszköznek tervezte az eszközt a fénytörés vizsgálatához.
Teleszkóp
Persze a teleszkóp egyáltalán nem gyerek játék, de nincs olyan csillagászatot imádó gyerek, akinek ne lenne egy a szobájában. Nekem is volt a nyaralónkban, de valahogy soha nem láttam semmit vele. Már az ókori Asszíriában is állítottak elő lencséket az ég kémleléséhez, de ezekből még nem építettek távcsöveket. 1540-ben egy angol földmérő, Leonard Digges készített olyan távcsövet, amellyel 2-3-szoros nagyítást ért el, de már Leonardo da Vinci jegyzetei között is szerepel nagyon pontosan leírt távcső. A feltalálását azonban Hans Lippershey-nek tulajdonítják, aki 1608-ban szabadalmaztatta. Ennek hírére Galileo Galilei is megépítette saját távcsövét, és ő volt az, aki elsőként használta csillagászati megfigyelésekhez, felfedezte a Jupiter négy holdját, a Vénusz fázisváltozásait és a Hold hegyeit.
Űrhajós játékok
Az első személyzetes űrhajó, a Jurij Gagarin irányította Vosztok-1 megjelenéséig a gyerekek bizony nem játszottak űrhajósat, ám az űrkutatás fejlődésével hamar bepótolták a lemaradást. Ma már a PC-én, okostelefonon lévő űrhajós játékok a legmenőbbek, de örök virágkorukat élik az építőjátékok űrhajós verziói is – az Engino Inventorából is kirakható például motorizát űrhajó. Nekem a legjobb űrhajós játék élményem a Vidámparkban lévő bádogdobozszerű űrhajó volt, amit mi csak büdihajónak hívtunk, mert fojtogató bűz volt benne, ezért a kihívás nem az volt, hogy sikítás nélkül kibírjuk-e a rázkódást benne, hanem az, hogy egyáltalán kibírjuk-e befogott orral a benne töltött időt.
Földgömb/Éggömb
Nem kifejezetten gyerekeknek készül, de általában vagy dísz lesz belőle, vagy a kicsik kaparintják meg, különösen, ha világítani is tud. De már olyan is van, ami nappal földgömbként funkcionál, éjszaka viszont az égbolt csillagai ragyognak fel rajta. Mit nem adtam volna egy ilyenért gyerekkoromban! Éggömböket egyébként már az ókorban is készítettek, de az első földgömb, ami fennmaradt, a 15. századból való – még a nagy földrajzi felfedezések előtt.
Planetáriumok
A naprendszer megismerésének játékos módja az, ha ellátogatunk egy planetáriumba. A Népligetben lévő planetárium sajnos 2019-ig biztosan zárva tart, de ellátogathatunk a kecskeméti planetáriumba is, vagy a bakonybéli Pannon Csillagdába, amely egy 400 m2 alapterületű csillagászati és űrkutatási kiállítás, de digitális planetárium is található benne, ahol egy félgömb alakú kupolára vetített 3D-és kép repít minket el a kozmikus utazásunkra. Sőt akár „házhoz is jöhet” a planetárium: az Utazó Planetárium bárhol az országban megrendelhető iskolanapra, gyereknapra, természettudományos foglalkozásként. Csak szóljatok a tanárotoknak!
Plusz 1 ötlet a Játékszigettől: Számos oktatójáték létezik a világűrről, ezek közül a mi kedvencünk a MindenTuDorka Kvíz Világűr, melynek harminc kártyáján kvízkérdések, igaz vagy hamis állítások és feleltválasztós kérdések váltják egymást kezdő és haladó szinten, remek szórakozást nyújtva az egész családnak.