10 fontos anyai feladat, amely láthatatlan marad a világ számára
Április első keddje a Láthatatlan Munka Világnapja. Láthatatlan munka minden olyan tevékenység, amiért nem kapunk fizetést, így például a házimunka, az idősgondozás, a gyermekek nevelése vagy ápolása, és mindennemű önkéntesen végzett munka. A KSH felmérése megállapította, hogy ha ezekért a tevékenységekért fizetést kapnánk, 23 százalékkal növekedhetne a hazai GDP. A hivatal szerint ráadásul a vizsgált alanyok idejük 25 százalékát töltötték munkával egy nap, aminek majdnem 15 százaléka láthatatlan munka volt, és csupán 11 százaléka fizetett munka.
Az amerikai Dolgozó Anyák Kutatóintézete (Working Mother Research Institute) kettősjövedelmű családokban készített felmérést, és kimutatta, hogy a háztartási feladatok még mindig nemek szerint oszlanak el, a háztartási és gyermekgondozási feladatokért a nők felelősek. Ha a vizsgált párok kiszerveztek munkát, nagyobb valószínűséggel fogadtak fel valakit az olyan hagyományos „férfi feladatokért”, mint például a fűnyírás.
A láthatatlan feladatok, noha fizetség nem jár értük, rengeteg fizikai és szellemi energiát képesek felemészteni, ráadásul nagyon gyakori, hogy az életünkben szereplő közeli hozzátartozók sincsenek tisztában azokkal a terhekkel, amelyeket nap mint nap a vállunkon cipelünk.
A világnap alkalmából összeszedtük azokat a „láthatatlan-feladatokat”, amelyek talán még nekünk sem tűnnek fel, annyira általánosak, mégis nagyon szemet szúró lenne, ha senki sem végezné el többet ezeket. Tudatosítsuk, hogy ezek igenis nagyon fontos munkák, amelyeket a családunk javára végzünk, és jelentősen javítjuk velük az életkörülményeinket.
#1. A családi ünnepek organizálása. Volt már rá példa, hogy emlékeztetted a férjedet egy családtag születésnapjára? Felkerestél-e már végtelen számú üzletet azért, hogy megtaláld a kedvenc rokonodnak a tökéletes ajándékot? Te csomagolod be az ajándékokat és írod meg az üdvözlőkártyákat? Megszervezted-e már a saját anyák napi vacsorádat? Hát persze, hogy igen!
#2. Ünnepnapok – karácsony, húsvét, tanévzáró ünnepségek…stb. – levezénylése. Te egyezteted le az összes időpontot, te főzöd meg az ünnepi lakomát, készíted el a dekorációt, teríted meg az asztalt, aztán pedig te tisztíttatod ki a lepecsételt terítőt, és mosogatod el az összes tányért. Egy rendezvényszervező is vehetne rólad példát.
#3. A nyári tábor megszervezése: A táborok időpontjának beütemezése olyan, mint egy kirakós játék, és a szervezés már akkor elkezdődik, amikor még bőven repkednek odakint a mínuszok. Zseniális stratégiai tervezést igényel mindez, amivel még egy igazi logisztikusnak vagy hadvezérnek is meggyűlne a baja.
#4. A gyerekek elszállításának összeszervezése: Egyáltalán nem különleges alkalom, amikor A-gyerek az edzésre megy, B-gyerek korrepetálásra, C-gyerek pedig egy születésnapi partira. Vajon ki szervezi meg, hogy épségben eljussanak a célponthoz? A kérdés költői volt.
#5. A gyermek naptárjának kezelése: Egy miniszterelnök napirendjének menedzselése sem jelenthet akkora kihívást, mint a különórákkal és edzésekkel terhelt gyermek napirendjének nyomon követése.
#6. Az étkezés megtervezése. Az egyik leghálátlanabb feladat a sok közül, hiszen a család tagjai napjában sajnos többször is esznek. Hiába a menzai koszt, reggeliről, uzsonnáról és vacsoráról is kell gondoskodnod, nincs olyan, hogy nincs tele a hűtő. Ráadásul még egészségtudatosnak is kell maradnod. Kreativitásodat Gordon Ramsey is megirigyelné.
#7. A papírmunka: A logisztikus, séf, és ki tudja hány munkakör mellett még adminisztratív feladatokat is ellátsz: te írod alá az ellenőrző füzetet, te követed nyomon a netes naplót, te írod meg az ilyen-olyan engedélyeket.
#8. Háziorvos/fogorvos/állatorvos/fodrász: Ennyi minden mellett még a kötelező vizsgálatokra is el kell vinned a gyerekeket, sőt nem árt néha hajat is vágatni. És mindennek tetejébe még ott van a kutya is…
#9. Ruhavásárlás: Amikor végre lenne egy kis szabadidőd, biztos akkor jut az eszedbe, hogy a gyerekeknek új ruhára van szükségük a táborba/iskolába/ünnepre/valamilyen nagy eseményre. Ha a többi munkában a férjed is tud segíteni, ezen a területen biztos, hogy magadra maradsz.
#10. Készletfeltöltés: Olyannak kell lenned, mint egy folyamatosan naprakész raktárvezetőnek. Olyan nincs, hogy elfogyott a WC-papír, és a kávémennyiségről is aktuális adatokkal kell rendelkezned, hiszen anélkül már nem is működnél.
Szinte 100 százalék, hogy kihagytunk számtalan láthatatlan-feladatot. Te mit tennél még hozzá a listához?
A Todays Parent cikke nyomán